Subiect: De unde cumparam? (Vol.1)

Buna seara!

Intrebarea mea este: de unde va cumparati cel mai des parfumuri?

Re: De unde cumparam? (Vol.1)

Sephora - nu imi place serviciul, am avut probleme cu doua parfumuri pana acum (cred ca fusesera tinute la caldura si isi schimbasera mirosul), dar totusi cel mai des de acolo imi cumpar

Duty free - nu exista excursie care sa nu inceapa sau sa nu se incheie cu o vizita in duty free..urmata de o achizitie, doua, trei...:)

Strawberrynet.com - mi-am luat de mai multe ori de pe acest site, nu am avut probleme niciodata pana acum, originalitate garantata, reduceri bune..dezavantajul e ca trebuie sa astepti cam 2 saptamani, si uneori nu prea am eu rabdare

Siturile online de la care ma aprovizionez sunt:

www.ausliebezumduft.de (nisa, multe in exclusivitate in Germania, probe)

www.essenzanobile.de (de toate pt. toti, nisa si Serge Lutens, probe)

www.iparfumerie.de care am descoperit cu voi ca e www.aoro.ro (au multe editii limitate si stocuri mai vechi, la preturi f. bune)

www.douglas.de care se merita pt. ca nu platesc transportul la comenzi de peste 25 Euro, livreaza in Germania in decurs de 1-2 zile (nu exagerez!!) si iti da porbele sa ti le alegi dintr-un sortiment (2/ comanda). Plus ca Douglas are licenta exclusiva de distribuire a multor parfumuri aici, in Germania, deci nici nu le gasesti altundeva. La inceput, am cumparat mult de la ei, dar, intre timp, merg mai mult pe iparfumerie.

In orasul meu exista 3 filiale Douglas, una dintre ele a bagat recent si nisa, am vazut Goutal, S.Lutens, Lalique, Aqua di Parma (care era, oricum, si inainte).

Karstadt este un magazin universal de tip Victoria, Obor, Moldova etc, in fiecare oras. Preturile cam 1-2 Euro mai mici ca la Douglas. La fel, initial, am luat multe de la Karstadt, acum mai fac economie...

La Karstadt si Douglas ma duc sa miros, la restul comand online.

Am foarte multe parfumuri pe care le-am cumparat pe Ebay, insa toate originale. Evit sa cumpar pe Ebay parfumuri frecvent falsificate, de ex. Chanel, Dior.

Parfumurile Korres se gasesc in Grecia, ATENTIE, numai la farmacii! Pret 25 Euro/ 50 ml, calitate super-superioara  45

Ma bucur JADE ca iti place si ca are succes topicul! Excelenta idee ai avut,detalii multe si importante,dar succinte!Ma gandesc de ceva vreme la asta si nu indrazneam ca...deh...poate o fi cineva care nu vrea sa vanda pontul!  tongue

Aseara eram prea obosita sa mai si postez la randul meu ceva,insa acum sunt fresh! "Bulinutza" mea deja a terminat de numarat oile si doarme dusa asa ca am ceva timp sa detaliez aici...

Sa vedem...

www.aoro.ro

Preturi - 9

Customer care - 8 (am inteles ca daca vrei sa returnezi e o intreaga poveste cu Cehia...)

Originalitate - 5 (am comandat 3 parfumuri de la ei dintre care unul stiu sigur ca e original,celelalte doua in schimb nu m-au convins,ba chiar unul din ele mirosea ciudat si cred ca a curs in cutie)

www.strawberrynet.com

Preturi - 7 (unele prea scumpe,dar au o sectiune cu parfumuri reduse cu 60% din diverse motive...)

Customer care - 9 (2 saptamani livrarea,dar poti urmari coletul la ei pe site)

Originalitate - 10

www.parfumexpress.ro

Preturi - 10 (pana acum e pe primul loc in lista mea asa ca merita)

Customer care - 10 (nu am avut de reprosat nimic pana in prezent)

Originalitate - 10 (100% originale,testere - deci la un pret foarte bun! Voi mai comanda de la ei!)

www.parfumuri.tv

Preturi - 8

Customer care - 10 (tip foarte amabil,ofera sfaturi,suna inapoi daca vrea sa iti recomande ceva,pt pers din Buc trebuie sa te intalnesti personal cu el ceea ce e un plus de incredere zic eu)

Originalitate - 10 (mai am prieteni care cumpara de la el si sunt mereu 100% vero - ca sa o citez pe JADE)

Sephora

Preturi - 2

Customer care - 4 (Am patit-o si sa stea in carca mea prea insistenta sa imi arate ce e nou si ce crede ea ca e bun,dar si sa se uite de la distanta gen :"A venit si asta doar sa isi bage nasul si nu cumpara nimic!")

Originalitate - 10

Marionnaud

Preturi - 2

Customer care - 2 (si fufele si paznicul stateau cu ochii pe mine cand vedeau ca ma infrupt din testere de parca eram obligata sa cumpar fara sa testez exact cum zice Color_your_life)

Originalitate - 10

Cred ca pana la urma Sephora,Marionnaud si alte magazine de gen sunt de cele mai multe ori folosite pentru testat parfumuri!

Dumnezeule, mie aproape ca nu-mi vine sa cred ce se intampla acasa!

Aici nu imi fac griji, nici de starea, nici de originalitatea testelor/mostrelor din magazine. Cel putin la Karstadt si Douglas. Asemenea "afaceri" se descopera aici destul de repede si ar fi plina Bild-Zeitung de ele rapid (asta fiind ziarul cel mai de scandal si de mizerii, pe care tot neamtul, chiar si analfabetii, il 2citesc" - adica se uita macar la poze!)

Ce e drept, e ca nu intotdeauna comportamentul vanzatoarelor este laudabil. De obicei, cu cat se respecta mai tare o casa, cu atat personalul este mai discret.

La Karstadt, fetele te intreaba, politicos, daca vrei ajutor si, daca le explici, tot politicos, ca nu, te lasa in pace. categoric ca se mai uita, din cand in cand, dupa tine, dar, repet, discret. Odata am stat 4 ore (nu exagerez) la ei, cred ma m-am adulmecat prin tot sortimentul de dama, fiindca cautam ceva si nu stiam nici eu ce.

A propos, asta e un raspuns f. bun pt. vanzatoare: "Imi pare rau, nu ma puteti ajuta, fiindca nici eu nu stiu ce caut. Ceva nou, dar nu stiu de ce am pofta!" le taie cheful sa-si bata capul cu mine in 90% din cazuri.

La magazinul unde lucrez eu, Kaufhof, au niste vanzatoare foarte...penetrante, imbracate in halate albe (vezi, Doamne, au scoala de cosmetica etc.), care vor cu tot dinadinsul sa te invete ceva. Dar mostrele le pastreaza pt. sine. Desi eu sunt aproape zilnic "in locatie", foarte rar testez ceva acolo, iar de cumparat-am doar vreo 2 parfumuri de la ei.

La Douglas...au o armata de tanti si, mai nou, si neni, foarte spilcuiti, dar mai discret machiati decat "doamnele" de la Kaufhof (cred ca alea se aprovizioneaza cu fond de ten direct din Baumarkt, la materiale de construit case, ceea ce le da un plus de siguranta, aplomb si aroganta!). Toti prost scoliti, nu stiu sa pronunte nume straine si iti baga tot timpul blottere sub nas. Chiar se imping in fata ta, sa nu pui mana pe tester si sa-ti dai pe piele. Mai rar exista cate un vanzator/oare de treaba, fara ifose si cu cunostinte solide. Odata (acum vreo 5 ani), am intalnit o romanca, a fost f. draguta si mi-a dat o groaza de chestii gratis. Dar, din pacate, ne-am pierdut din vedere cu timpul...

Tactica mea Douglasiana este: nu intreba pe nimeni, spune ca nu vrei ajutor, cauta singura si, daca nu gasesti, revino maine. Daca nu se schimba decorul, tot vei gasi ce cauti! In ruptul capului nu te pune la discutii si conversatii cu angajatii, ca nu vei obtine nimic din ce vrei.

Du-te la Douglas numai la ore de varf, atunci angajatii sunt ocupati cu alti fraieri (sau seara, cand sunt deja plictisiti) si tu poti testa in voie, daca nu arati prea sarac sau prea bogat.

De obicei, noutatile sunt puse asa de aproape de usa (cu beeper, bineinteles), incat le poti testa fara sa atragi un val de angajati "binevoitori" si agasanti.

Nu am avut nici o experienta ciudata cu calitatea produselor. De multe ori, cumpar produse reduse, care trebuie sa dispara de pe rafturi, insa au fost totdeauna in calitate perfecta.

Mare pacat cu treburile din tara! O sa mai curga ceva apa de Siret si se vor schimba lucrurile. Nu exista un Oficiu de protectia consumatorilor??? Sunt toti corupti? Sau n-are lumea chef de reclamatii? Aici nemtii sunt foarte dornici sa reclame, sa parasca, sa-si ceara banii inapoi etc...

A! Sephora n-avem aici deloc! Poate in Berlin sau München, Hamburg, habar n-am...

JADE.PALOMA a scris:

@ Miruna  hmm

Pai de ce sa reclame daca au de castigat de pe urma afacerii??? Omul isi ia un parfum vero la pret de nimic, vanzatoarea mai face si ea un ban, si toata lumea e fericita. Eu o sa va spun un lucru sincer: la cata saracie e in tara asta, nu ma mir ca se intampla ce se intampla. O vanzatoare de genul acela castiga probabil undeva la 800-900 lei pe luna, asta in cel mai bun caz (cel putin in Sibiu, unde lefurile sunt extrem de mici) si daca mai are si familie sau trebuie sa isi plateasca facultatea, recurge la ce poate ca sa supravietuiasca. Nu coruptia e problema, ci ceea ce o genereaza: salarii de mizerie, si imposibilitatea de a supravietui fara a se invarti intr-un fel sau altul.

Da, bun, dar cel care miroase un tester fake, clientul ala, ala de ce tace? Ala care vede inselaciunea pe rafturi?

Dar si eu tot ma intorc si zic. se gandeste si el, ca " n-o fac din rautate, ci fiindca le merge prost.." poate, "hai sa nu-i dau in gat". Sau e, si el, la fel de disperat ca se gandeste: "La ce-ar ajuta sa spun ceva?"

Categoric ca vine de la necazul ca salariu-i mic, preturile mari, ochii vad, inima cere... si romanul e mai inventiv ca neamtul, oricum! Dar trebuie sa "ne invartim" tot timpul cu mijloace cam...reprobabile?

Of, tare-i aiurea viata asta! Nici nu pot sa judeci pe nimeni, ca mi-e rusine...

Sa stiti ca nici aici nu umbla cainii cu covrigul financiar in coada. iar banul se castiga cu munca grea de majoritatea... Si multe lucruri raman acolo, in vitrine, ca nu ti le poti permite.

La Karstadt si Douglas se pedepseste ca furt manipularea de orice fel a testerelor. Ele nu au voie, de fapt, sa fie date nici macar goale din magazin de catre vanzatoare!! Cand se goleste un tester, se scrie intr-un registru. Daca se sparge ceva, se scrie iar, inainte de a se arunca cioburile!

La Karstadt nu m-au lasat sa umplu o fiola din testerul dehttp://fimgs.net/images/perfume/m.645.jpg  Versace Versace Woman , desi le-am spus ca e pt. o prietena cre nu se poate deplasa... Mi-au spus ca, daca vede detectivul, intram si eu, si vanzatoarea la apa!

Dar eu sunt ultima care sa ridice in slavi "cum e in Germania" si sa deprecieze ce se intampla in tara. Stau si eu, doar si imi fac ganduri si le scriu aici...

Ei, dar am lungit destul vorba...De unde mai cumparati?

JADE.PALOMA a scris:

Of, tare-i aiurea viata asta! Nici nu poti sa judeci pe nimeni, ca ti-e rusine...

Asta e esenta. Eu de asta ma feresc sa condamn prea aspru asemenea fenomene, pentru ca de la inaltimea unui statut financiar privilegiat e foarte usor sa acuzi si si pui etichete... Cand nu ai ce manca sau iti bate creditorul la usa ca iti ia casa, lucurile arata complet altfel decat ni le imaginam noi de aici.

O sa fiu putin offtopic, imi cer scuze, dar e o tema care ma apasa foarte tare. Acum doi ani mi-a murit un student exceptional, care tocmai se pregatea sa plece la masterat la Cambridge la creative writing - intoxicat cu monoxid de carbon in baie pentru ca familia nu isi permitea centrala termica, ci doar boiler. Facultatea noastra, unde salariile se invart incepand de la 2000 si ceva de lei pe luna, nu s-a gandit ca in afara de anuntul de condolente din ziar poate ar fi fost frumos sa se ofere un ajutor financiar familiei... cand am propus asta, mi-a sarit jumate de consiliu in cap, ca cum sa jignim oamenii asa? Asa ca in final am pus eu de la mine 2000 lei si i-am dat tatalui la inmormantare. Oamenii tocmai isi vandusera frigiderul, masina de spalat si o caruta de lemne ca sa plateasca, partial, inmormantarea.

Asta e Romania zilei de azi. Sa dea Dzeu sa nu fim niciodata pusi in situatia sa furam pentru a manca, a ne incalzi sau a plati un popa sa ne bage in pamant. Oricum, nedreptati sunt atatea pe lume, nu doar in Romania, incat daca ai sta sa te uiti la fiecare nu ti-ar ajunge o mie de vieti...

O sa scriu ceva la "Spune orice", ca sa nu mazgalesc la topicul asta interesant!

Foarte bun acest topic! Din pacate nu prea mai am ce sa adaug la el prea mult, am cumparat si eu de la cateva dintre magazine deja listate aici (Sephora (de nota 4), Douglas (4), Beautik(8), Madison(7)).

Cel mai des insa cumpar de pe Ebay.co.uk - daca vanzatorul are rating bun, gasesti multe parfumuri ieftine si originale (de multe ori si parfumuri de nisa). Fiind din UK, ajung intr-o saptamana maxim, si nici costurile de livrare nu sunt enorme (aprox. 3 lire normal, 8 lire inregistrat).

Si sa nu uit, am cumparat si de pe Feelunique.com, care au - sau mai bine zis aveau - niste preturi uimitoare (am cumparat un Serge Lutens pt vreo 250 RON, Annick Goutal tot asa - astea cu tot cu livrare). Pachetele ajung greu, cam in 3 saptamani, dar daca platesti o taxa de livrare express de 2-3 lire (parca), ajung mult mai rapid. Din pacate insa, preturile au crescut pe acest site (si bineinteles a crescut si pretul Lirei sterline la noi).

Editat de ineverwas (2012-05-27 11:54:19)

Am descoperit un site mai ieftin decat aoro...Cel putin la unele parfumuri...

www.esun.ro

Ati comandat ceva de la ei?

www.escentual.com

Am cumparat destul de des de aici, serviciile sunt ireprosabile, preturile mai mici decat pe First in fragrance , livrarea 5 lire sterline, coletele ajung in maxim 3 zile lucratoare. Am ramas impresionata de fiecare data. Si cosmetice tot de aici comand, preturile la DIOR sunt in medie cu 50% mai mici fata de cele afisate in parfumeriihttp://fimgs.net/images/perfume/m.477.jpg D`Orsay Tilleul le mioritice.

Intentionez sa imi comand Tilleul de la Orsay, costa 51 lire aici(varianta de 50 ml). Sper sa il ador glad

Am vazut eu, era tester la Douglas, nu avea pompa , ci sprayer ca acela din poza de pe site, cam la fel arata si la Pure Poison Elixir. Presupun ca doar testerele aveau acel fel de sprayer, pentru ca si eu am avut un elixir si tot capac de insurubat si pompa am avut.

Ce voiam sa atrag atentia: doar flacoanele de 40 ml au pompita aceea de tip "atomizor", "retro". Flacoanele de 20 ml sunt conice/ovoide , normale si nu stau in picioare, doar culcate. Uita-te pe situl Douglas, cel putin la aparitie erau ilustrate corespunzator!

JADE.PALOMA a scris:
Mirunacatowl a scris:

Ce voiam sa atrag atentia: doar flacoanele de 40 ml au pompita aceea de tip "atomizor", "retro". Flacoanele de 20 ml sunt conice/ovoide , normale si nu stau in picioare, doar culcate. Uita-te pe situl Douglas, cel putin la aparitie erau ilustrate corespunzator!

Tu zici de Ditta, nu de HP elixir, asa-i?

19

Asa-i, ca zic de Dita!

Cu HP nu le prea am: dupa hypul din anii '90 cu primul Poison, pe care l-am purtat la petrecerile din liceul ("furat" de la mama!), nu m-au tentat variantele succesoare deloc, nu stiu cum...

Iti mai scriu si aici, off-topic, La multi ani  vissla!

www.aoro.ro 

www.fragrancex.com

hey all , a comandat cineva dupa parfumMania.ro? la unele parfumuri sunt niste preturi foarte mici,exemplu ed hardy love and luck sau blue suqar aquolina.Astept o parere cva,am vazut ca pe facebook are 90.000 de mii de likeuri.Vreau sa comand saptamana asta,si nu stiu de unde,am vazut mai sus pareri bune legate de parfumexpress, si trebuie sa aleg glad all the bestt

Cata_Tis a scris:

hey all , a comandat cineva dupa parfumMania.ro? la unele parfumuri sunt niste preturi foarte mici,exemplu ed hardy love and luck sau blue suqar aquolina.Astept o parere cva,am vazut ca pe facebook are 90.000 de mii de likeuri.Vreau sa comand saptamana asta,si nu stiu de unde,am vazut mai sus pareri bune legate de parfumexpress, si trebuie sa aleg  glad all the bestt

de parfumexpress pot sa iti spun ca e la noroc-am luat de 2 ori doar si a 2-a oara-FAKE! so no thank u parfumexpress ever again!

hello, hello! in sfarsit fragrantica in ro!!! nu puteam sa intru din cauza antivirusului... nu stiu cum s-a intamplat, dar pana la urma m-a lasat. si iata-ma si inregistrata  32

NU cumparati de la: onlineparfum.ro, din prima mi-au trim o facatura! am fost f neplacut surprinsa sa descopar ca exista facaturi si la 50ml.

aoro.ro, de la mn au 9. coletul vine repede, parfumuri originale PANA ACUM (adevarul e ca nu indraznesc sa cumpar la 100ml...), dar nu gasesc mereu ce caut si nu rasplatesc fidelitatea.

strawberrynet.ro, nota 9, pt ca astept prea mult.

si mai urmaresc campaniile la cosmetice de pe fashiondays.ro, dar si aici stai si astepti dupa o comanda pana iti vine sa o anulezi.

din magazin cumpar doar dc gasesc vreo oferta tentanta.

ma chinui sa fac o comanda pe site-ul theposhpeasant.com, O MINUNATIE , dar vreau sa le scriu mai intai si tot aman de UN AN. nu am nici card in usd samd... dc sunteti interesate pt o comanda mai maricica dati-mi pm, poate ma mobilizez, devin mai motivata.
va pup, iubesc fragrantica!  26

tubykap20 a scris:

www.esun.ro

Am comandat eu de la ei( un Cartier Delices ) si parfumul trimis era original, expedierea parfumului a durat 24 ore (care a costat 20 lei ).

Ar mai fi inca un site, http://1001cosmetice.ro/ , au din toate, inclusiv parfumuri glad

Editat de beatrice (2012-07-29 21:23:26)

Color_your_life a scris:

Bine te-am gasit Rafaela!  55  32

bine v-am gasit eu pe voi!  27

Editat de rafaela (2012-07-29 21:57:15)

Buna fetelor !

Eu am comandat de pe beautik.ro (foarte ok si mi-au trimis si mostre la cerere) , cosset.ro , care e putin mai scump dar nu m-au dezamagit niciodata , aoro.ro si au fost originale , laparfum.ro pe vremea cand vindeau si mostre dar acum le-au scos iar de curand am descoperit doua siteuri de la care inca nu am luat nimic , si anume : esentedelux.ro si parfumerie de lux ... Va pup !

clau

offtopic O sa ma abat putin de la categoria parfumuri...

Despre aoro.ro...Nu stiu ce sa mai cred...Multa lume zice ca au si fake-uri,multa lume a comandat de la ei si a fost super multumita! Preturile te si tenteaza dar te pun si pe ganduri! Eu am zis sa imi comand ceva pentru par.Si am inceput cu o masca

http://www.aoro.ro/FotoCache/view/8/LOPABCW_KMSK20.jpg

Am mai cumparat-o din saloane la preturi mult mai mari si e identica! Foarte multumita! Pe langa asta,o ceara modelatoare de la Tigi,preferata sotului meu...identica!Si am continuat cu diverse produse de hairstyle de care sunt foarte multumita! Miros de iti vine sa le mananci,efectele se vad de la prima aplicare,consistenta buna,ambalaje identice!

Pana la urma o sa ma enervez si o sa iau si un parfum!Va anunt!

Aoro.ro

Parfumurixx.ro

Escentual.com

Ausliebezumduft.de

Allavioletaboutique.com

Fragrancedirect.co.uk

Harrods.com - cel mai bun pret la amouage

Urbanretreat.co.uk - descoperit recent, l-am gasit pe site-ul clive christian. Am cumparat de la ei X Men la 100ml cu 295lire iar la Madison 50ml sunt 1650ron

Local am cumparat din :

Madison - au preturi bune la Creed, Nasomatto, Frederic Malle si mai sunt cateva case ok.

Elysse Concept - pret ok la Montale, Serge Lutens.

Am vrut sa cumpar Invasion Barbare de la ei dar nu cu 1200ron. Am luat de pe ausliebe cu 215 euro.

Beautik - ok la Serge Lutens si chiar la majoritatea caselor pe care le aduc.

Ca si parere, sunt de acord sa platesc putin mai mult intr-un magazin local avand in vedere ca sunt si beneficii dar unele chiar exagereaza cu diferente de cateva sute de ron.

Editat de Jamal1982 (2012-08-01 21:08:53)

Jamal1982 a scris:

Aoro.ro

Parfumurixx.ro

Escentual.com

Ausliebezumduft.de

Allavioletaboutique.com

Fragrancedirect.co.uk

Harrods.com - cel mai bun pret la amouage

Urbanretreat.co.uk - descoperit recent, l-am gasit pe site-ul clive christian. Am cumparat de la ei X Men la 100ml cu 295lire iar la Madison 50ml sunt 1650ron

Local am cumparat din :

Madison - au preturi bune la Creed, Nasomatto, Frederic Malle si mai sunt cateva case ok.

Elysse Concept - pret ok la Montale, Serge Lutens.

Am vrut sa cumpar Invasion Barbare de la ei dar nu cu 1200ron. Am luat de pe ausliebe cu 215 euro.

Beautik - ok la Serge Lutens si chiar la majoritatea caselor pe care le aduc.

Ca si parere, sunt de acord sa platesc putin mai mult intr-un magazin local avand in vedere ca sunt si beneficii dar unele chiar exagereaza cu diferente de cateva sute de ron.

Fac un scurt  yikes ftopic:, pentru ca inca nu am apucat sa iti urez bine-ai venit la noi pe site, Jamal, si sa te felicit pt. o garderoba trasnet! You rock!  74 Distractie placuta la si cu Fragrantica!  15

beatrice a scris:
tubykap20 a scris:

www.esun.ro

Am comandat eu de la ei( un Cartier Delices ) si parfumul trimis era original, expedierea parfumului a durat 24 ore (care a costat 20 lei ).

Hmmmm!Tocmai am vrut sa fac o comanda (si implicit sa deschid un cont) pe esun.ro si mi-au cerut CNP-ul...Mie mie se pare aiurea! Tie ti l-au cerut?