Designeri » A » Lemnos Floral Mosc « Grupuri

Amouage Gold pour Homme Amouage de barbati

Amouage Gold pour Homme Amouage de barbati

Amouage Gold pour Homme Amouage de barbati Imagini

Amouage Gold pour Homme de Amouage este un parfum Lemnos Floral Mosc de barbati. Amouage Gold pour Homme a fost lansat in 1998. Creatorul acestui parfum este Guy Robert. Notele de varf sunt maciese, tamaie si lacramioare; notele de mijloc sunt radacina de stanjenel, iasomie si smirna; Notele de baza sunt ambra, lemn de santal, paciuli, mosc, zibeta, lichen si cedru.

maciese tamaie lacramioare

radacina de stanjenel iasomie smirna

ambra lemn de santal paciuli mosc zibeta lichen cedru

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Amouage Gold pour Homme by Amouage.

No. 1

Amouage Gold pour Homme Recenziile parfumurilor

Addict
Addict

Îl testez în paralel cu cel de damă și chiar dacă nu m-as uita la note,aș spune că sunt identice,atat la deschidere,cat și în partea de mijloc.
De fapt,singura notă care diferă este la varf,trandafir-la cel de damă față de măceșe-la cel de bărbați.
Nu înțeleg de ce "Gold"-damă este clasificat ca și floral-aldehidic ; eu nu percep deloc aldehide.

Cea care domină mijlocul acestor parfumuri este smirna -cea caldă,mangaietoare-și nu tamaia,care are alt miros si care este aspră,iute,de obicei.
Nici smirna n-ar fi atat de frumoasă dacă deasupra ei nu ar fi o cupolă de flori ; cupola este însă la mare înălțime,ca urmare nu poți diferenția florile.
Încet,foarte încet,se insinuează ambra si zibeta.Mie îmi place această notă dacă nu este în doză foarte mare și dacă stă alături de notele potrivite.Zibeta oferă zvac acestor parfumuri,nelăsandu-le să alunece în melancolie și visare.

Tarziu apar diferențele dintre cele două parfumuri,nu mari și oarecum insuficiente pentru a trasa o linie de demarcație : feminin-masculin.
La cel de damă nota de santal este ceva mai rasărită.Zibeta nu se calmează.Nota de cedru nu o percep.
La cel de bărbați apare,destul de timidă,fără forță, nota de paciuli.Poate și ceva lichen.Ele împing zibeta în plan secund și încearcă să-i ofere ceva masculinitate acestui parfum,dar nu suficientă,după părerea mea.

Dacă ar fi sa aleg între cele două,pentru mine,aș alege "Gold pour Homme":îmi place mai mult finalul său,oferă mai multe decat cel de damă (finalul acestuia din urmă eșuează,oarecum)...De fapt,simt că parfumul de damă se oprește la notele de mijloc,nu are o evolutie ulterioară.Nu că n-ar fi OK,dar cel bărbătesc este mai ofertant!

Problema este cu cel bărbătesc purtat de un bărbat : este mult prea feminin parfumul ; mi-e greu să-mi imaginez bărbatul care și-ar dori să-l poarte,mai ales că în ziua de azi există tendința de a accentua masculinitatea.
Dar...să nu generalizez!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Amouage Amouage Gold pour Homme fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Amouage Amouage Gold pour Homme, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Amouage Gold pour Homme dupa Amouage. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Amouage Gold pour Homme de Amouage reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Orto Parisi Stercus Christian Dior Eau Sauvage Guerlain Mitsouko Eau de Parfum Frederic Malle Portrait of a Lady Histoires de Parfums 1876 Frederic Malle Le Parfum de Therese Frederic Malle Musc Ravageur Frederic Malle Une Fleur de Cassie Tauerville Vanilla Flash Nasomatto Black Afgano Maison Francis Kurkdjian Aqua Universalis Forte Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Creed Aventus Amouage Amouage Epic Man Jovoy Paris La Liturgie des Heures Jovoy Paris L’Enfant Terrible Castle Forbes Keig J.F. Schwarzlose Berlin Rausch Hermes Terre d'Hermes Histoires de Parfums Tubereuse 3 Animale