Designeri » A » Lemnos Floral Mosc « Grupuri

Amouage Gold pour Homme Amouage de barbati

Amouage Gold pour Homme Amouage de barbati

Amouage Gold pour Homme Amouage de barbati Imagini

Amouage Gold pour Homme de Amouage este un parfum Lemnos Floral Mosc de barbati. Amouage Gold pour Homme a fost lansat in 1998. Creatorul acestui parfum este Guy Robert. Notele de varf sunt maciese, tamaie si lacramioare; notele de mijloc sunt radacina de stanjenel, iasomie si smirna; Notele de baza sunt ambra, lemn de santal, paciuli, mosc, zibeta, lichen si cedru.

maciese tamaie lacramioare

radacina de stanjenel iasomie smirna

ambra lemn de santal paciuli mosc zibeta lichen cedru

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Amouage Gold pour Homme by Amouage.

No. 1

Amouage Gold pour Homme Recenziile parfumurilor

Raul
Raul

Pentru a gusta arta și frumosul trebuie să le privim în afara valorilor absolute. Cheia se regăsește în cunoașterea și înțelegerea culturii ce le-a făurit. Gândiți-vă la un arab care toată viața lui s-a hrănit cu arhitectura minaretelor locuite de muezini sau cu porticuri (intrări) ale căror arce capătă forma potcoavelor de cai. Ajuns în România va privi nedumerit Mănăstirea Voroneț ori Ateneul Român, cu o posibilă oboseală datorată belșugului detaliilor arhitecturale. Asemeni arabului mai sus menționat, un român ajuns în China vede dragonii de pe covoare și pagodele cu arhitectura lor unică. Este firesc ca imaginația să-i fie incitată, fără a înțelege semnificația lor.

A venit rândul meu să pășesc pe un tărâm neexplorat, cel al parfumurilor chypre. După ani mulți, în care parfumurile fougere au condus într-un stil autocrat, vremea răzvrătirii s-a ivit. Foamea de necunoscut, de inedit se accentua cu fiecare lectură despre miresmele ce puteau să încapă în sticluțe atrăgătoare. Simțeam că trebuie să evadez din carapacea confortului olfactiv.

Cu ani în urmă gândul meu zbura către Amouage Gold pour Homme. Notele din compoziție, părerile laudative la adresa lui și promovarea au fost ingredientele unui imbold puternic spre a-l cunoaște. Ajuns cu nările în fața acestui templu al parfumriei, pe tărâmurile înmiresmate ale Orientului, crudele simțuri olfactive au luat-o razna. Îmi simțeam căile respiratorii inundate cu pudră pentru copii. Nasul meu devenise alb și dezamăgirea își pusese amprenta, dar mai degraba se manifesta confortul experiențelor din poțiunile anterioare.

Aflat în căutarea unor noi experiențe parfumate, am decis să-l mai testez. Mai bine de doi ani de zile s-au scurs de la prima întâlnire. Între timp am reușit să înțeleg multe poțiuni cu mirosuri grele, Black Aoud de exemplu. Având nasul odihnit, o stare de spirit pozitivă și încărcat cu răbdare am reușit să miros această creație spre deslușirea ei. Pudra din trecut s-a risipit pentru moment. Dintr-o dată mi-am afundat nasul într-un buchet de iasomie și trandafiri ai căror delicatețe sălbatică se lăsa învăluită de tămâie. Debutul este destul de feminin, dar nu într-atât încât să mă îndepărteze. Introducerea s-a evaporat în câteva minute făcând loc mirosului pudrat, ușor animalic datorită zibetei. Este precum o hologramă în fața ochilor, în care florile mângâiate de lumină ajung să fie învelite într-o umbră de mister. Interesant este paciuliul care dorește să își facă simțită prezența. El încearcă să accentueze latura masculină a compozitiei. Atât de firav se remarcă încât șade bine în plan secund alături de nota fină și subtilă de smirnă. Ambra și lemnul de santal se regăsesc în compoziție. Ele sunt atent zidite pentru a oferi o bază solidă întregului edificiu. Deși este dificil de abordat, întreaga compoziție emană rafinament, bogăție și mister.

Cultura fiecărei nații reprezintă o floare în care una dintre petale este arta ce poartă numele Parfumerie. Orice plăcere olfactivă are la baza ei repetarea, acomodarea, ajungând în cele din urmă la cunoaștere. Așa am reușit să prețuiesc această capodoperă. Poate vă veți întreba: "Îl va purta ?". Pentru mine a fost simplu: l-am ales pe fratele său, Dia pour Homme.

Pentru a putea să te bucuri de parfumul visurilor tale trebuie să miroși și ceea ce nu-ți place. Am reușit să prețuiesc ceea ce nu înțelegeam la început. Această lecție m-a învățat Amouage Gold pour Homme. Multumesc, Guy Robert !

Addict
Addict

Îl testez în paralel cu cel de damă și chiar dacă nu m-as uita la note,aș spune că sunt identice,atat la deschidere,cat și în partea de mijloc.
De fapt,singura notă care diferă este la varf,trandafir-la cel de damă față de măceșe-la cel de bărbați.
Nu înțeleg de ce "Gold"-damă este clasificat ca și floral-aldehidic ; eu nu percep deloc aldehide.

Cea care domină mijlocul acestor parfumuri este smirna -cea caldă,mangaietoare-și nu tamaia,care are alt miros si care este aspră,iute,de obicei.
Nici smirna n-ar fi atat de frumoasă dacă deasupra ei nu ar fi o cupolă de flori ; cupola este însă la mare înălțime,ca urmare nu poți diferenția florile.
Încet,foarte încet,se insinuează ambra si zibeta.Mie îmi place această notă dacă nu este în doză foarte mare și dacă stă alături de notele potrivite.Zibeta oferă zvac acestor parfumuri,nelăsandu-le să alunece în melancolie și visare.

Tarziu apar diferențele dintre cele două parfumuri,nu mari și oarecum insuficiente pentru a trasa o linie de demarcație : feminin-masculin.
La cel de damă nota de santal este ceva mai rasărită.Zibeta nu se calmează.Nota de cedru nu o percep.
La cel de bărbați apare,destul de timidă,fără forță, nota de paciuli.Poate și ceva lichen.Ele împing zibeta în plan secund și încearcă să-i ofere ceva masculinitate acestui parfum,dar nu suficientă,după părerea mea.

Dacă ar fi sa aleg între cele două,pentru mine,aș alege "Gold pour Homme":îmi place mai mult finalul său,oferă mai multe decat cel de damă (finalul acestuia din urmă eșuează,oarecum)...De fapt,simt că parfumul de damă se oprește la notele de mijloc,nu are o evolutie ulterioară.Nu că n-ar fi OK,dar cel bărbătesc este mai ofertant!

Problema este cu cel bărbătesc purtat de un bărbat : este mult prea feminin parfumul ; mi-e greu să-mi imaginez bărbatul care și-ar dori să-l poarte,mai ales că în ziua de azi există tendința de a accentua masculinitatea.
Dar...să nu generalizez!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Amouage Amouage Gold pour Homme fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Amouage Amouage Gold pour Homme, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Amouage Gold pour Homme dupa Amouage. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Amouage Gold pour Homme de Amouage reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Orto Parisi Stercus Christian Dior Eau Sauvage Guerlain Mitsouko Eau de Parfum Frederic Malle Portrait of a Lady Nasomatto Black Afgano Histoires de Parfums 1876 Frederic Malle Musc Ravageur Frederic Malle Le Parfum de Therese Amouage Dia pour Homme Creed Aventus Maison Francis Kurkdjian Aqua Universalis Forte Frederic Malle Une Fleur de Cassie Masque Russian Tea MDCI Parfums Invasion Barbare Tauerville Vanilla Flash Creed Imperial Millesime Tom Ford Tobacco Vanille Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Amouage Amouage Epic Man Jovoy Paris L’Enfant Terrible