Designeri » A » Oriental Floral « Grupuri

Amouage Lyric Woman Amouage de dama

Amouage Lyric Woman Amouage de dama

Amouage Lyric Woman Amouage de dama Imagini Amouage Lyric Woman Amouage de dama Imagini Amouage Lyric Woman Amouage de dama Imagini Amouage Lyric Woman Amouage de dama Imagini Amouage Lyric Woman Amouage de dama Imagini Amouage Lyric Woman Amouage de dama Imagini

Amouage Lyric Woman de Amouage este un parfum Oriental Floral de dama. Amouage Lyric Woman a fost lansat in 2008. Notele de varf sunt bergamot, cardamom, scortisoara si ghimbir; notele de mijloc sunt trandafir, aglica, iasomie, ylang-ylang, muscata si radacina de stanjenel; Notele de baza sunt lichen, mosc, note lemnoase, paciuli, vetiver, lemn de santal, boabe de tonka, tamaie si vanilie.

bergamot cardamom scortisoara ghimbir

trandafir aglica iasomie ylang-ylang muscata radacina de stanjenel

lichen mosc note lemnoase paciuli vetiver lemn de santal boabe de tonka tamaie vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Amouage Lyric Woman by Amouage.

Amouage Lyric Woman Recenziile parfumurilor

Kristal Again
Kristal Again

Nu știu de ce îmi imaginam eu ca LW va fi un parfum cu și despre trandafir... si îmi mai închipuiam și ca va fi un parfum ca pentru eroina din Tosca, opulent și strălucitor și amețitor și. .. în fine, cu multe atribute din ăstea feminine amplificate la maxim. Îmi imaginam un trandafir mătăsos, amplu și lucios ca o rochie de mătase roșie pe un trup de femeie fatala. Ce a fost pana la urma pe mine: un început dur care mi-a amintit de Memoir al aceleiasi case. Tămâia ucide tot! E o tămâie care și aici aduce cumva a gazolina. Apoi simt multe note lemnoase, dar nu e mult iubitul meu santal din Samsara sau Sensuous...nici nu știu dacă e chiar santal sau un santal " de piramida" .... adica o nota lemnoasa pe câte imaginația fiecăruia o dezvolta și o duce încotro zboară fantezia. Oricum, sunt lemne multe în parfumul ăsta. Trandafir nu prea, din păcate. Fericirea e ca începutul benzinos nu duce mult. După 15 minute parfumul s-a potolit și a devenit acceptabil, a pierdut notele războinice , dar a pierdut parcă și din personalitate. După 4-5 ceasuri s-a dus de tot. (E drept ca pe mine nici Angel edp nu dureaza, dar, sincer, nu sufăr deloc din pricina delicateții lui lirice ).

În afară de tămâie și multe lemne am mai simțit și vegetale, greu de spus ce anume, flori, niște condimente, ceva un pic ierbos, ca pelinul (nu știu dacă e sau nu în note).
Începutul cu benzina tamaioasa mi se pare epic iar recunoștința mea ca Lyric se abtine si nu egalează Memoir -ul, va fi eterna.

Rochia Toscai trebuie sa mai aștepte, nu am reușit deocamdată sa îi găsesc parfumul...
În apărarea lui trebuie totuși adăugat ca de felul meu nu prea mă lipesc de orientale, condimentate și note vulcanice, fiind mai mult o iubitoare de florale pure și lipsite de asperități. Deci, este foarte posibil sa fie lipsurile nu la parfum, ci la subsemnata.

Alexandra13
Alexandra13

Pentru mine acest Lyric este sinonim cu erotismul,senzualitatea,magnetismul femeii frumoase si sexy ce isi asteapta amorezul imbracata in desuuri de dantela si satin rosu si negru urmarindu-l de dupa draperii grele de catifea in timp ce se apropie...un parfum atat de complex in care sa-mi fie cu iertare,nu pot distinge exact nici o nota,acestea fiind atat de minunat dispuse in piramida incat imi este extrem de greu sa simt un ingredient anume.Nu pot sa gasesc o comparatie pentru Lyric,nu vreau sa gasesc pentru ca este fara asemanare,un parfum atat de frumos si de erotic,un parfum absolut superb pe care il recomand cu mare dragoste si ii multumesc dragei de Tubykap20 pentru ocazia de a-l testa.Persistenta imensa,siaj moderat.

maril
maril

M-am indragostit de acest parfum doar citind recenzia facuta de Raluca. Exact asa cum il descrie ea, asa l-am gasit. Trandafirul intunecat, aproape negru (trandafirul negru creste de altfel intr-o zona din Turcia), perfect, este categoric regele in aceasta superba poveste orientala. Iar slujitorii de la curtea regelui, iasomia, santalul, tamaia, scortisoara, tonka nu se pierd in fata Maiestatii Sale ci ii desavarsesc frumusetea si perfectiunea.
Il iubesc!

Marisi
Marisi

In peisajul contemplativ, enigmatic si obscur al duetului dintre tamaie si santal, Lyric evoca trandafirul intr-un rol atipic, un rol bine definit de granitele senzualitatii si ale misticismului.
Cu un ADN dramatic dar seducator, iti patrunde in vene ca o otrava dulce si ravasitoare de o frumusete atemporala, iti sopteste lasciv povesti de amor si indata te simti prizoniera lui.
Intunecat si rafinat, trandafirul se asterne ca o boare eterica printre rasini, condimente si tamaie.Desi nu joaca rolul principal, transforma intreg melanjul si ii da un aer vibrant, intens si foarte senzual.Cu Lyric nu poti parfuma poezii de amor, insa cu el poti parfuma o intreaga poveste de dragoste! Un parfum, o iubire, o amintire!
Siaj mediu, persistenta medie spre mare!

ala2006
ala2006

Datorita lui Avalon9am, careia ii mai multumesc inca o data pe aceasta cale, am ajuns in sfarsit sa testez si eu acest parfum. Am facut-o cu emotie pentru ca deja am destule parfumuri cu trandafiri, si parca mi-as fi dorit sa fie altfel. Si a fost! O adevarata surpriza olfactiva pentru mine! Simt vag trandafirul, stiu ca este acolo, dar e atat de ascuns in fundal incat uit de el.
La inceput am simtit foarte bine santalul alaturi de companionul lui cardamonul. Un duet frumos, facut pe gustul meu. Apoi apare tamaia, dar nu atat de pronuntata ca in Memoire, ci ponderata si fina. Si asa duetul s-a transformat intr-un trio elegant, dozat atat de bine incat nicio nota nu se lupta sa ia locul celeilalte ci merg impreuna ca niste buni prieteni. Prieteni atat de bine crescuti incat invita politicos doua "doamne" sa li se alature: muscata si iasomia!
Iar rezultatul este un cvintet elegant, fin, intim, care si-au ales foarte bine numele de scena Lyric.
Lyric e un parfum pe care l-as putea purta fara probleme si in serile de vara, avand siaj mediu.
Sper sa intre pe lista mea de achizitii macar cu un decant.

sigrid
sigrid

Ca sa nu am idei preconcepute in ceea ce-l priveste, as fi vrut sa-l testez “blind” in adevaratul sens al cuvantului. Sa nu-i stiu numele , notele, imaginea de reclama ! Sau pretul !
Pentru ca numele ma ducea cu gandul la Anna Netrebko in Norma, peste care, din cauza imaginii de prezentare cu petale rosii de trandafir, se suprapunea celebra scena cu Mena Suvari din American Beauty.
Pentru mine acest parfum poate fi descris in doua faze : before si after. Inainte de a-l sti, mi-l imaginam ca pe un parfum de soprana frumoasa , in rochie rosu purpura.
Dar after….disparut-au visele cu dive ….ori cu adolescente ispititoare.
M-am trezit pe final doar cu ceva nucsoara din drydown-ul lui Tobacco Vanille , care aici se transformase in scortisoara….iar in locul Annei Netrebko era Tom Ford!
Intalnirea mea cu Lyric Woman poate fi descrisa perfect prin scena din comediile in care eroina viseaza ca se saruta cu un barbat frumos si cand colo, in realitate, era doar cainele care o lingea pe fatza.

stânjenel
stânjenel

Am căutat cu sete un parfum care să nu fie o amprentă olfactivă fidelă a trandafirului pe care vrea să-l evoce. Ceva fascinant şi misterios; să mă transporte într-un alt spaţiu pătruns de frumuseţea şi majestatea florii, de intimitatea catifelată a petalelor desfăcându-se şi dezvăluindu-se cu graţia unei tresăriri de fecioară surprinsă în toată nuditatea ei, în prima ei noapte de dragoste.

Am o grădină plină de trandafiri şi, de fiecare dată când îi privesc, mă adâncesc în potirul lor parfumat şi catifelat şi-mi simt sufletul cum zboară departe, la anii "nebuni" ai tinereţii, când, asemenea lor, începusem să-mi deschid petalele, să-mi aprind inima la soarele cald al primăverii vieţii mele, să colorez cu toate nuanţele înţelesurile adânci pe care orice început de drum le are. Aşteptam atâtea...

Şi iată un trandafir plin de toată poezia, de tot lirismul. O apariţie condimentată, picantă, uşor citrică, uşor amară de la ghimbir, bergamotă şi geranium, punctată de o pudră fină de scorţişoară. Nici urmă de trandafir în deschidere, ci doar această uvertură care ţine loc de lumea în care se năştea cea mai frumoasă dintre flori. După acest voal apare o iasomie discretă împreună cu ylang-ylang şi orris, care se aştern cu supunere la picioarele trandafirului ce s-a ivit. De aici încolo va apărea şi va dispărea aşa cum va voi el, întreţesându-se cu toate notele asemenea unei tapiserii. Parfumul nu este un soliflor, dar nota în jurul căreia gravitează toate celelalte este trandafirul. Un trandafir întunecat şi tainic, aproape înnegrit în intensitatea sa, vibrând de senzualitate, puternic şi stăpân pe sine, ca o femeie la apogeul tinereţii şi frumuseţii ei. Şi, ca orice apariţie superbă este însoţit de altcineva, de ea, de tămâie, fără de care n-ar fi întreg. Cei doi îşi schimbă rolurile, apar când unul, când altul, şi nu poţi să nu te extaziezi de dansul acesta delicat şi de felul în care s-a putut realiza aşa ceva. Parcă se joacă de-a v-aţi ascunselea! Într-un fel îmi aminteşte de Incense Rose a lui Tauer, doar că este mai cremos.
La final, după o adevărată ardere de tot, rămân doar tămâia, santalul, lemnul şi boabele de tonka aducând o odă de frumuseţe reţinută, caldă şi blândă trandafirului care şi-a jertfit sufletul pe altarul acestui attar.

Dar ce-a lăsat în urmă! Ce strălucire de neşters, ce amintire care nu moare! O port în mine aşa cum fiecare purtăm în noi trecutul, prezentul şi, în mod virtual, viitorul nostru. Asemenea trandafirului acestuia e şi viaţa noastră. Fiecare din noi a gustat sau va gusta din toate acestea, mai mult sau mai puţin. Că "omul ca floarea va trece"...

Aşteptam atâtea... Şi au fost atâtea, şi mai sunt încă, cât mai este frumuseţe pe pământ. Pentru că "FRUMUSEŢEA va salva lumea"...

Un trandafir misterios, imbracat in tamaie si un strop de scortisoara, si tot acest melanj fiind invaluit in lemn de santal. Dupa cam un minut simt si mirosul de ghimbir, care mai bine nu era, izul acesta usor fructat parca ii strica tot farmecul. Edte misterios, devine si usor pudrat pe parcurs si are acea nota specifica niselor ce ma da pe spate, probabil vreun ingredient secret...
Este persistent, insa are siaj moderat. Nota mea: 9/10.

Odata ce am descoperit Lyric Woman mi-am gasit trandafirul gotic, enigmatic si complex. De fapt nu are un trandafir dominant de la inceput, el sta bine invelit ca o nimfa intr-o pupa matasoasa de mirodenii si rasini, asteptand clipa suprema a metamorfozei.
La inceput descoperi un amestec intens si usor intepator de santal si tamaie, caruia i se adauga treptat scortisoara dulce, cardamon, un pic de ghimbir, flori sfaramate (ylang, iris, muscata) si boabe tonka. Ma bucur ca nu simt vanilia, ar distrage inutil atentia de la picanteria florala. Trandafirul se profileaza pe fundal ca intr-o ceata misterioasa si se apropie tot mai mult de suprafata...iese, se naste, prinde contur. Frumusetea lui e orbitoare, are o latura clasica (aduce usor cu Parfum Sacre Caron, da :) se pare sunt constanta in inclinatia spre parfumuri cu trandafir picant) si o latura noua pentru mine: un subton tipic oriental, uleios, cu o concentratie foarte exotica pentru gustul european. Dar imi place de lesin! Ma bucur ca l-am descoperit, ca am in sfarsit acel trandafir divin dus la perfectiune si cu siguranta ma voi raporta mereu la el cand voi intalni noi parfumuri cu trandafiri.

Amouage Lyric Woman by Amouage 4.31 out of 5 based on 39 ratings and 9 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Amouage Amouage Lyric Woman fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Amouage Amouage Lyric Woman, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Amouage Lyric Woman dupa Amouage. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Amouage Lyric Woman de Amouage reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Amouage Honour Woman Frederic Malle Portrait of a Lady Amouage Amouage Epic Woman Amouage Memoir Woman Lorenzo Villoresi Teint de Neige Serge Lutens Chergui Chanel Coco Eau de Parfum Juliette Has A Gun Lady Vengeance Robert Piguet Fracas Tom Ford Noir de Noir Guerlain L'Instant de Guerlain Guerlain Shalimar Parfum Initial Christian Dior Dune Robert Piguet Alameda Amouage Ciel Pour Femme Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Keiko Mecheri Loukhoum Amouage Ubar Robert Piguet Visa 2007 Chanel Chance Eau Fraiche