Designeri » A » Floral « Grupuri

Dia pour Femme Amouage de dama

Dia pour Femme Amouage de dama

aldehide
Dia pour Femme Amouage de dama Imagini

Dia pour Femme de Amouage este un parfum Floral de dama. Dia pour Femme a fost lansat in 2002. Creatorul acestui parfum este Jean-Claude Ellena. Notele de varf sunt aldehide, ciclama, tarhon, frunza de violeta, salvie, bergamot si smochina; notele de mijloc sunt bujor, floare de portocal, radacina de stanjenel, ulei de trandafir turcesc si floare de piersic; Notele de baza sunt lemn de santal, vanilie, lemn de guaiac, tamaie, heliotrop, cedru si mosc alb.

aldehide ciclama tarhon frunza de violeta salvie bergamot smochina

bujor floare de portocal radacina de stanjenel ulei de trandafir turcesc floare de piersic

lemn de santal vanilie lemn de guaiac tamaie heliotrop cedru mosc alb

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Dia pour Femme by Amouage.

Indra
Une Fleur de Chanel

Dia pour Femme Recenziile parfumurilor

Kristal Again
Kristal Again

Dia reprezinta, pentru mine, singurul Amouage care imi place fara rezerve si pe care il admir pentru frumusetea lui clasica. Contine multe note de care de obicei fug mancand pamantul, dar Dia e asa bine facut, cu asa multa stiinta parfumistica, incat ansamblul e perfect si parfumul rezultat unul de multe carate.

Miroase traznet a parfum clasic, genul acela de parfum frantuzesc pe care-l lasau candva in urma, ca o dira de lux profund, cucoanele tzepene care stiau sa poarte tocurile si blana si bijuteriile de familie, cu acelasi firesc cu care ne purtam noi astazi conversii. Cucoanele alea nu prea mai sunt in ziua de azi pe niciunde, a trecut timpul lor, s-au stricat canoanele luxului, s-a terminat o lume si a inceput alta, dar, din fericire, parfumul metaforic al acelor splendide si inegalabile cucoane se regaseste in Dia.

Foarte floral insa nu usurel, cu aldehide cat sa-i dea greutate si valoare, cu santal si iris suficient cat sa-i puna in valoare eleganta unica si cu un subton delicios de smochina si mosc, Dia nu e nici greu, nici asupritor, este, pur si simplu, perfect. Miroase apropiat de felul in care miroseau parfumurile adevarate inainte de reformularile moderne si de obsesiile experimentale sau minimaliste. Este din liga lui Boucheron pour Femme sau a lui Cartier Must si cred ca poate parea unora demodat si pretios, mai ales daca sunt obisnuiti exclusiv cu parfumurile moderne.

E un parfum de eleganta si greutate care va impresiona chiar si pe cei care nu-l plac deloc.

Pentru nasul meu, acest parfum nu este deloc unul "greu", este usoooor aldehidic, dar luminos, si, asa cum mai spune cineva, si mie imi aduce ca miros cu balsamurile de rufe. Este un floral destul de delicat, plus doza mica de aldehide. Pe pielea mea siajul si persistenta sunt moderate. Evaluare: 7/10

ala2006
ala2006

Astazi am avut si eu ocazia sa testez un alt parfum reusit, din punctul meu de vedere, al casei Amouage. Prima data am simtit aldehildele si garoafele, si cumva aceasta combinatie m- a intors in timp acum 20-25 de ani, cand mama mea purta ceva asemanator. Nu- mi aduc aminte ce era dar pe atunci ori era romanesc ori rusesc. Imi palce mirosul si imi place si siajul. Dupa o ora se mai domoleste si incep sa apara florile, toate odata, facand din el un parfum perfect de primavara sau inceputul verii.
E frumos, elegant, feminin si as vrea sa- l port dupa ce m- am dichisit ca pentru o intalnire cu cel drag.
Persista destul de mult pe pielea mea si cu siguranta va fi o achizitie viitoare.

[email protected]
liajoldes@yahoo.com

Imi place pentru imi plac parfumurile florale si nu ii contest calitatile dar nu ma pot abtine sa spun ca daca nu ar fi aldehidele parca m-as inmuia in balsam de rufe. Dupa ce dispar aldehidele, santalul, pe pielea mea raman doar notele florale care in mod neasteptat pentru un parfum atat de scump imi inspira doar detergent sau balsam de rufe.In ceea ce priveste longevitatea, la mine tine cam 5 ore si nu e "prea deranjant" in aceasta perioada.A fost oricum o experienta interesanta si chiar placuta.

Daisy17
Daisy17

Dia, ca toate parfumurile Amouage are ceva special..Are un miros curat, floral, putin aldehidic dar nu in sensul lui Chanel no.5. Ma duce cu gandul la o plimbare prin ploaie in Londra, undeva in mijlocul primaverii sau al toameni. Cei de la Amouage il definesc ca fiind un parfum de zi, complementar cu Amouage Gold care e considerat a fi doar pentru seara. Ei bine eu consider ca Dia poate fi purtat la fel de bine si intr-o seara de vara, putin racoroasa care te face sa iti pui pe tine bluza de cashmere, si care te va invalui cu succes intreaga seara. Persistenta lui e excelenta, intr-o seara dupa dus nu am putut adormi din cauza ca il simteam mereu in nari. Aplicati cu modernatie si isi "face treaba" cu succes!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Amouage Dia pour Femme fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Amouage Dia pour Femme, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Dia pour Femme dupa Amouage. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Dia pour Femme de Amouage reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Amouage Honour Woman Frederic Malle Carnal Flower Amouage Memoir Woman Amouage Amouage Lyric Woman By Kilian Back to Black Lorenzo Villoresi Teint de Neige Guerlain Shalimar Parfum Initial Frederic Malle Iris Poudre Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Amouage Fate for Women Frederic Malle Lipstick Rose Amouage Amouage Gold pour Femme Frederic Malle Portrait of a Lady Amouage Ubar Puredistance Opardu Bottega Veneta Bottega Veneta Guerlain Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique Robert Piguet Fracas Guerlain Jardins de Bagatelle