Designeri » A » Floral « Grupuri

Dia pour Femme Amouage de dama

Dia pour Femme Amouage de dama

aldehide
Dia pour Femme Amouage de dama Imagini

Dia pour Femme de Amouage este un parfum Floral de dama. Dia pour Femme a fost lansat in 2002. Creatorul acestui parfum este Jean-Claude Ellena. Notele de varf sunt aldehide, ciclama, tarhon, frunza de violeta, salvie, bergamot si smochina; notele de mijloc sunt bujor, floare de portocal, radacina de stanjenel, ulei de trandafir turcesc si floare de piersic; Notele de baza sunt lemn de santal, vanilie, lemn de guaiac, tamaie, heliotrop, cedru si mosc alb.

aldehide ciclama tarhon frunza de violeta salvie bergamot smochina

bujor floare de portocal radacina de stanjenel ulei de trandafir turcesc floare de piersic

lemn de santal vanilie lemn de guaiac tamaie heliotrop cedru mosc alb

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Dia pour Femme by Amouage.

Indra
Une Fleur de Chanel

Dia pour Femme Recenziile parfumurilor

andrasb
andrasb

M-am straduit literalmente sa-mi placa acest parfum... Toate review-urile convergeau spre asta, compozitia era favorabila, casa era de incredere... si totusi... sunt la a patra testare, in anotimp diferit, dar nu s-a schimbat nimic: nu imi place, nu ma convinge! Simt aldehide si cam atat (mici variatiuni in fundal, dar nimic deosebit, nimic wow) si asta pentru maximum 2 ore, dupa care dispare total de pe pielea mea, nu ramane nici macar ca skin-scent, nicio urma! Sorry, Amouage, inca nu m-ai convins cu niciun parfum feminin!

Sunt in "fragrantio stampa" de vreo luna si ceva, din motive personale. Am refuzat cu indarjire sa miros ceva, orice, din incapatanare. Si gata!
A fost nevoie sa vina fete dragi de la cateva sute de kilometri pentru a-mi da seama cat de stupida pot fi fara sa ma chinui deloc...:)
Anca e "vinovata" pentru o revelatie. Dia a fost genul de parfum care, odata aplicat, mi-a facut tandari figurile din cap si incapatanarea aiurea-n tramvai.
E aldehidic, da. E floral, da. E frumos, oh, da!! E ceea ce-mi trebuia sa ma scoata din minti. A reusit.
Pentru o zi de vara, e fix ceea ce-mi doream. Miroase curat, putin lady-like, putin romantic, putin nostalgic. Dincolo de aldehide, florile sunt perfect dozate, as minti daca as afirma ca am simtit una mai mult decat pe cealalta. Pentru mine e doar un melanj impletit minunat, care imi aduce pe buze zambetul si constatarea infatuata "mama, ce bine miros!!". E din categoria Chanel no.5, Hermes- Caleche, aldehidele florale pe care le iubesc si pe care le simt acum potrivite tinutelor mele de serviciu. Alea de vara, dupa cum spuneam...
Un parfum frumos, cu o nota distinsa, care ma imbratiseaza si ma face sa surad. Un parfum care mi-e drag sa ma mangaie alaturi de razele soarelui. Un parfum pentru vara mea, asa cum o simt eu.

guest_
guest_

Kristal Again
Kristal Again

Dia reprezinta, pentru mine, singurul Amouage care imi place fara rezerve si pe care il admir pentru frumusetea lui clasica. Contine multe note de care de obicei fug mancand pamantul, dar Dia e asa bine facut, cu asa multa stiinta parfumistica, incat ansamblul e perfect si parfumul rezultat unul de multe carate.

Miroase traznet a parfum clasic, genul acela de parfum frantuzesc pe care-l lasau candva in urma, ca o dira de lux profund, cucoanele tzepene care stiau sa poarte tocurile si blana si bijuteriile de familie, cu acelasi firesc cu care ne purtam noi astazi conversii. Cucoanele alea nu prea mai sunt in ziua de azi pe niciunde, a trecut timpul lor, s-au stricat canoanele luxului, s-a terminat o lume si a inceput alta, dar, din fericire, parfumul metaforic al acelor splendide si inegalabile cucoane se regaseste in Dia.

Foarte floral insa nu usurel, cu aldehide cat sa-i dea greutate si valoare, cu santal si iris suficient cat sa-i puna in valoare eleganta unica si cu un subton delicios de smochina si mosc, Dia nu e nici greu, nici asupritor, este, pur si simplu, perfect. Miroase apropiat de felul in care miroseau parfumurile adevarate inainte de reformularile moderne si de obsesiile experimentale sau minimaliste. Este din liga lui Boucheron pour Femme sau a lui Cartier Must si cred ca poate parea unora demodat si pretios, mai ales daca sunt obisnuiti exclusiv cu parfumurile moderne.

E un parfum de eleganta si greutate care va impresiona chiar si pe cei care nu-l plac deloc.

Pentru nasul meu, acest parfum nu este deloc unul "greu", este usoooor aldehidic, dar luminos, si, asa cum mai spune cineva, si mie imi aduce ca miros cu balsamurile de rufe. Este un floral destul de delicat, plus doza mica de aldehide. Pe pielea mea siajul si persistenta sunt moderate. Evaluare: 7/10

ala2006
ala2006

Astazi am avut si eu ocazia sa testez un alt parfum reusit, din punctul meu de vedere, al casei Amouage. Prima data am simtit aldehildele si garoafele, si cumva aceasta combinatie m- a intors in timp acum 20-25 de ani, cand mama mea purta ceva asemanator. Nu- mi aduc aminte ce era dar pe atunci ori era romanesc ori rusesc. Imi palce mirosul si imi place si siajul. Dupa o ora se mai domoleste si incep sa apara florile, toate odata, facand din el un parfum perfect de primavara sau inceputul verii.
E frumos, elegant, feminin si as vrea sa- l port dupa ce m- am dichisit ca pentru o intalnire cu cel drag.
Persista destul de mult pe pielea mea si cu siguranta va fi o achizitie viitoare.

[email protected]
liajoldes@yahoo.com

Imi place pentru imi plac parfumurile florale si nu ii contest calitatile dar nu ma pot abtine sa spun ca daca nu ar fi aldehidele parca m-as inmuia in balsam de rufe. Dupa ce dispar aldehidele, santalul, pe pielea mea raman doar notele florale care in mod neasteptat pentru un parfum atat de scump imi inspira doar detergent sau balsam de rufe.In ceea ce priveste longevitatea, la mine tine cam 5 ore si nu e "prea deranjant" in aceasta perioada.A fost oricum o experienta interesanta si chiar placuta.

Daisy17
Daisy17

Dia, ca toate parfumurile Amouage are ceva special..Are un miros curat, floral, putin aldehidic dar nu in sensul lui Chanel no.5. Ma duce cu gandul la o plimbare prin ploaie in Londra, undeva in mijlocul primaverii sau al toameni. Cei de la Amouage il definesc ca fiind un parfum de zi, complementar cu Amouage Gold care e considerat a fi doar pentru seara. Ei bine eu consider ca Dia poate fi purtat la fel de bine si intr-o seara de vara, putin racoroasa care te face sa iti pui pe tine bluza de cashmere, si care te va invalui cu succes intreaga seara. Persistenta lui e excelenta, intr-o seara dupa dus nu am putut adormi din cauza ca il simteam mereu in nari. Aplicati cu modernatie si isi "face treaba" cu succes!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Amouage Dia pour Femme fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Amouage Dia pour Femme, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Dia pour Femme dupa Amouage. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Dia pour Femme de Amouage reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Amouage Honour Woman Lorenzo Villoresi Teint de Neige Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Amouage Memoir Woman Frederic Malle Portrait of a Lady Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea Guerlain Shalimar Parfum Initial Cartier La Panthere Amouage Fate for Women Frederic Malle Iris Poudre Frederic Malle Carnal Flower Puredistance Opardu Robert Piguet Fracas Bottega Veneta Bottega Veneta Guerlain Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique Guerlain Rose Nacree du Desert Amouage Amouage Gold pour Femme Keiko Mecheri Attar de Roses Amouage Amouage Lyric Woman Amouage The Library Collection Opus III