Designeri » A » Oriental Floral « Grupuri

Honour Woman Amouage de dama

Honour Woman Amouage de dama

tuberoza
Honour Woman Amouage de dama Imagini Honour Woman Amouage de dama Imagini

Honour Woman de Amouage este un parfum Oriental Floral de dama. Honour Woman a fost lansat in 2011. Honour Woman a fost creat de Alexandra Carlin si Violaine Collas. Notele de varf sunt coriandru, piper si rabarbar; notele de mijloc sunt garoafa, iasomie, gardenie, tuberoza si lacramioare; Notele de baza sunt vetiver, opoponax, ambra, tamaie si pielarie.

coriandru piper rabarbar

garoafa iasomie gardenie tuberoza lacramioare

vetiver opoponax ambra tamaie pielarie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Honour Woman by Amouage.

Honour Woman Recenziile parfumurilor

dana22

Lacrimioare-lacrimioare-lacrimioare...daca mi-ar placea, poate as gasi interesant parfumul...dar, nu-mi plac, mai ales cand sunt cele care dirijeaza corul florilor albe...decat un buchet supraevaluat mai bine un sapun bun.

maril
maril

L-am testat de curand si recunosc ca aveam alte asteptari. Am fost invadata de lacramioare, o gradina intreaga de lacramioare, care imi plac foarte mult, dar nu ma asteptam sa fie atat de dominante. Am asteptat, aceleasi lacramioare (margaritar ii spuneam cand eram copil) s-au lipit de pielea mea si parca nu mai aveau de gand sa plece vreodata. Mi-ar fi placut sa simt mai mult iasomia, gardenia dar nu pot sa spun ca mi-a displacut asa cum s-a asezat pe pielea mea. Cred ca senzatia de "parfum alb"sau "parfum de mireasa", cum a fost descris de mai multe ori, este data de acest miros de lacramioare, pe care involuntar le asociezi cu puritatea.
Este un parfum luxos, persista foarte mult, i-am simtit mirosul si a doua zi, il simt si acum cand imi amintesc de el, dar mai presus de orice este un parfum vesel, imi da o stare de buna dispozitie incredibila, de primavara jucausa si pusa pe sotii.
Nota mea: 9/10

Cateva luni mai tarziu :) Intre timp l-am cumparat, l-am purtat si l-am iubit asa cum nu mi s-a mai intamplat cu niciun parfum de nisa. A devenit parfumul meu preferat, semnatura mea. Iubesc lacramioarele din acest parfum, cat si faptul ca domina orice alt ingredient. Inca am aceeasi stare de incredibila veselie cand il folosesc, ma simt bine, parca plutesc pe niste norisori albi, pufosi, grasunei si parfumati.

talpas
talpas

Datorita unei colege de forum exceptionala-Ancaan-am avut ocazia sa-l testez azi pe iubitul Honour. Multumesc din nou :)
Am avut asteptari mari, fiind vorba de Amouage. Nu sunt o iubitoare impatimita a parfumurilor florale, dar daca totusi aleg un floral, acela sa fie un buchet de flori albe. Honour nu e parfumul care "te sa pe spate", dar te cucereste treptat, cu finetea si delicatetea lui. Pe pielea mea are un melanj cremos, foarte bine omogenizat, nici o nota nu sare peste celelalte. Mi se pare un parfum minunat de primavara, si da, perfect pentru o mireasa ! Siajul e moderat, iar eu l-am aplicat acum 4 ore, si se simte f bine si acum.

ala2006
ala2006

Ah, iata si un Amouage...nici prea-prea nici foarte-foarte. Cinci minute a fost superb, dar apoi rubarba o simt si eu din plin. Din acest motiv am pe mana acum un miros de sapun usor floral.
Daca nu testam inainte Granada de la Memo, poate mai avea o sansa, mica ce-i drept. Dar...nu, nu ar fi avut sanse. Nu ne potrivim.

ancaan
ancaan

Nu am crezut niciodata ca un parfum poate mirosi atat de ... alb! Nu este un alb tern, ci un alb luminos, diafan, curat. Un miros pe care eu il asociez cu o dantela fina frantuzeasca. Recunosc, pana am ajuns sa testez Honour Woman, am cam fugit de melanjul gardenie-tuberoza, insa am gasit in acest parfum o aroma incredibil de feminina si gratioasa. Am fost fascinata pe loc de eleganta desavarsita pe care o denota, de lejeritatea compozitiei notelor care, la prima vedere, pot parea greoaie si opulente. Nu, Honour Woman este delicat, cremos si usor pudrat, catifelat, perlat.
Un parfum care mi-a incantat simturile timp de 10 ore, la final contopindu-se cu pielea mea precum o lotiune bogata si luxoasa.

Iubesc parfumuri foarte diferite intre ele, dar daca cineva insista sa afle ce gen de amestec ma fascineaza cel mai mult, raspunsul meu inevitabil este ca-mi plac parfumurile din flori albe. Acestea sunt pe primul loc si de aceea, dupa ce am descoperit ca ma pot intelege de minune cu capricioasa gardenie si temuta tuberoza, am inceput sa ma amuz cautand exemplarele lor cele mai reusite in parfumuri.

Sunt parfumieri care scot capodopere din aceste doua flori, dar aparent exista si altii carora nu le reuseste. Dar acum nu discutam despre acestea, pentru ca Honour nu e nici rau dar nici perfect, pentru mine e undeva la mijloc. Asta inseamna ca-l plac pe altii, ca-mi place si acum sa-l inspir pe mana mea, dar am motive intemeiate sa cred ca nu l-as purta.

La fel ca-n privinta parfumurilor si in cele culinare ador sa incerc preparate originale, sa nu ma tem de un gust nou si sa evit ideile preconcepute. Dar nu pot manca o carne, cea de miel. Mi se face rau de la izul ei si stiu ca o data mama a incercat sa-mi schimbe parerea punand multa menta de-asupra in incercarea de a acoperi mirosul si gustul chiar. Dar n-a reusit. Tot asa si in parfumuri, daca simt o nota care nu-mi prieste, oricat de camuflata e de alte tonuri o simt exagerat de tare si imi strica toata distractia.

In cazul Honour ma refer la rubarba. Amouage se abate aici putin de la regula lor de a nu oferi armonii simple, Honour este cat se poate de simplu ca idee si contrar sa zicem lui Lyric, despre care lumea vorbeste elogios ca ar avea trandafirul perfect dar eu trebuia sa tai cu maceta desisurile din el ca sa ajung la "roza", aici in Honour am gardenie si mai ales tuberoza imediat. Ce usurare! Dar sa nu te bucuri prea repede, Amouage ti le da rapid, insa cu o conditie: la pachet cu rubarba. Imi pare rau, il simt, e vegetal-verde, zemos. Are un miros specific si acopera destul de tare florile.
Florile in schimb sunt minunate, gardenia mai discreta, tuberoza mai proeminenta, cu iz prafos si tulburator de senzuala. Parca le vad cum se unduiesc languros in bataia zefirului.

Poate daca fac putin efort…poate daca l-as mai purta cateva zile…ar fi ca un mariaj de convenienta. "I`ll do my best!". Dar tot am sa-l insel cu Gardenia Isabey si Petit Fracas.

Adelinasworld
Adelinasworld

Maini albe atingand clapele pianului, sirag de perle imprastiindu-se pe podea, brocart care acopera genunchi rotunzi, ochi negri umbriti de prea multe ganduri.

Honour Woman e parfumul femeilor care stiu sa isi pastreze feminitatea, indiferent de ceea ce pastreaza ascuns in suflet.

Parfumul se deschide cu imaginea perfecta, pura a gardeniei, nota care se pierde in amestecul omogen de note de flori albe. Disting o usoara urma de tuberoza, dar nu pot deosebi foarte bine fiecare nota. Parfumul se schimba usor, fara a deveni un altul, doar ca puritatea de la inceput se transforma intr-o aroma mai bogata si cremoasa. Spre final simt ceva usor picant alaturandu-se buchetului floral, insa nu imi dau seama de la ce vine. Sa fie piperul? Cert e ca parfumul are acea caldura care te face sa il indragesti si sa iti doresti sa iti alinte pielea iar si iar...

Oh!!! Este o gardenie PERFECTA, luxoasa, catifelata, cu siaj fantastic si persistenta maxima! Aceasta gardenie este completata de note suave de iasomie, iar in baza simt usor ambra. Parfumul ma transpune intr-o gradina perfecta, unde totul este inflorit, florile fiind mangaiate de razele soarelui... Da, parfumul acesta ma face sa visez... Nota mea: 9/10

Daisy17
Daisy17

Este absoult minunat! personal consider ca e cel mai frumos parfum de la Amouage! se simte cat se poate de clar nota de gardenia combinata cu iasomia. ca mai toate parfumurile de la Amouage, miroase a ceea ce este..lux in stare pura. Acesta va fi parfumul meu de mireasa!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Amouage Honour Woman fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Amouage Honour Woman, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Honour Woman dupa Amouage. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Honour Woman de Amouage reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Amouage Amouage Lyric Woman Lorenzo Villoresi Teint de Neige Frederic Malle Portrait of a Lady Christian Dior Dior Addict Amouage Dia pour Femme Guerlain Shalimar Parfum Initial Chanel Coco Eau de Parfum Cartier La Panthere Puredistance Opardu Christian Dior Dune Yves Saint Laurent Cinema Bottega Veneta Bottega Veneta Robert Piguet Calypso Annick Goutal Songes Frederic Malle Carnal Flower Guerlain Rose Nacree du Desert Christian Dior J`Adore L`Or Guerlain L'Instant Magic Guerlain La Petite Robe Noir Robert Piguet Fracas