Designeri » A » Chypre « Grupuri

Memoir Woman Amouage de dama

Memoir Woman Amouage de dama

Memoir Woman Amouage de dama Imagini Memoir Woman Amouage de dama Imagini

Memoir Woman de Amouage este un parfum Chypre de dama. Memoir Woman a fost lansat in 2010. Memoir Woman a fost creat de Daniel Maurel si Dorothee Piot. Notele de varf sunt cardamom, mandarina, piper roz si pelin; notele de mijloc sunt cuisoare, tamaie, piper, note lemnoase, iasomie, trandafir si flori albe; Notele de baza sunt mosc, laudanum frantuzesc, lichen, styrax, pielarie si Castoreum.

cardamom mandarina piper roz pelin

cuisoare tamaie piper note lemnoase iasomie trandafir flori albe

mosc laudanum frantuzesc lichen styrax pielarie Castoreum

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Memoir Woman by Amouage.

Kamasurabhi

Memoir Woman Recenziile parfumurilor

dana22
dana22

O poveste despre trandafir, trandafir si iar trandafir....supraevaluat, are inlocuitori mult mai buni si la preturi rezonabile. Scuze iubitoarelor, dar traim intr-o diversitate si nu trebuie sa avem aceleasi opinii.

Marisi
Marisi

Iubit sau detestat, Memoir este un parfum care starneste emotii, valuri de trairi si sentimente profunde. Parfum oriental pur, cu accente intunecate, lascive si incitante, Memoir este parfumul femeii puternice, senzuale, erotice, femeia care stie cum sa manuiasca jocurile seductiei. Memoir este femeia mistica si extrovertita, atragatoare si voluptoasa, este femeia care nu se teme de dragoste si de provocarile ei.
Memoir nu este doar tamaie si piele; este un parfum de un rafinament si o seductie covarsitoare, frumusetea si caldura orientului aduse la perfectiune si contopite intr-un elixir magic ce ne poarta in lumi exotice si pline de savoare.
Siaj mediu spre mare, persistenta 10 - 12 ore!

Michelle
Michelle

Când am testat prima dată mult lăudatul 'Memoir', mi-am zis că eu aşa ceva nu port. Să-l poarte cine-l îndrăgeşte, doar nu toţi/toate trebuie să avem aceleaşi gusturi, nu? Iar de sub numeroasele falduri ale lui Memoir mie îmi 'zâmbeau' doi duşmani. Duşmanul nr. 1: nota de pielărie. Nu-mi place, n-o suport, ne-am înţeles numai la Kelly Caleche. Duşmanul nr. 2: tămâia. Cu toate acestea, mi-am propus să am răbdare, şi bine am făcut. La prima purtare, a fost mai mult un exerciţiu de voinţă, pt că simţeam numai pârdalnica notă de pielărie. A rămas apoi parfumul pe o eşarfă şi m-a tot atras. La a doua purtare, am început să-i prind rafinamentul. Încă suntem într'o relaţie de love-hate, nu ştiu dacă îl voi achiziţiona, dar ce pot să spun cu siguranţă, lăsând la o parte subiectivismul ce derivă din motivele prezentate mai sus, e că parfumul acesta e bun. Are clasă. E rafinat. Pentru cine nu are aceiaşi "duşmani" ca mine în parfumerie, "Memoir" e o investiţie ce trebuie făcută. Persistenţă şi siaj: foarte bune.

talpas
talpas

E atat de impresionant, ca trebuie sa-i scriu o recenzie "la cald"-si la propriu, si la figurat!
Un parfum perfect oriental, fara dulciuri , doar nu poarta o Regina floricele-bonbonele... e maiestuos, si totodata emana o caldura si o intimitate rar intalnita. Prima faza e dominata la mine de cuisoare, iar dupa ce se aseaza pe piele simt binecunoscuta tamaie , trandafir, si un acord suav de pielarie.
Cred ca e perfect pentru Seherezada in cele 1001 de nopti :)

Prima oara am testat varianta EDP. Mi-a placut, dar nu am ajuns la "love". Mi l-am dorit insa, fiindca ma intriga trecerea de la notele initiale, usor amarui, la tamaia amestecata cu trandafir pe care o percepeam dupa ceva timp. Si se aseza foarte frumos pe piele.
Azi insa zana mea cea buna din regatul indepartat al Avalonului mi-a demonstrat ca nu degeaba e... Zana Buna. Mi-a trimis un decant din varianta "extrait". Si acum a inceput o uriasa dragoste!!!
In varianta "extrait", tamaia e foarte puternica de la inceput. Anihileaza orice iz amarui, e imperiala! Atat de frumos se amesteca cu nota de pielarie si cu dulceata trandafirului, incat parfumul devine un vis! Aici nu mi-au trebuit decat doua secunde sa exclam "wow"!!!
Din punctul meu de vedere, ceea ce am privilegiul sa port acum pe incheietura este, cu adevarat, o capodopera.

Maya12
Maya12

Astazi l-am testat pentru prima data... parca mi-a dat un "sut" in timp si m-a dus langa un foc de tabara inconjurat de oameni frumosi si o chitara care alinta notele unei balade rock.

ala2006
ala2006

Cand l-am mirosit prima data, l-am respins cu indarjire! Ah! Nu pot purta asa ceva! E prea mult! E prea tare! E prea...altfel!
Insa s-a dovedit ca-si merita numele cu prisosinta! M-am intors mereu la el. Inca o picatura, apoi inca o picatura sa-l mai simt putin! Sa ma conving ca nu-mi place! Cum? Pelin si tamaie? Toate astea amestecate cu piele?
Pe cat de tare l-am respins la inceput, pe atat de mult mi-a ramas in memorie, mi-a ravasit simturile si m-a facut sa ma intorc la el de fiecare data!
Parfumul asta e un luptator teribil! A luptat din greu sa ma cucereasca, apoi sa ocupe un loc printre preferate. Si a reusit!

andrasb
andrasb

Nu stiu daca aceasta a fost intentia celor care au ales numele parfumului, dar pentru mine, de la prima adulmecare pe incheietura mainii, a actionat ca o turbo-madlena, ca un super-declansator de amintiri! O avalansa de senzatii si mirosuri din copilarie, toate legate de satul bunicilor, mirosul de fum ce invaluia ulitele, iarna, mirosul de tamaie amestecat cu cel de fum de lemne din biserica, mirosul de condimente amestecat cu cel de foc de lemne din bucatarie, mirosul distant si totusi atat de cunoscut al padurii de pini din spatele gospodariilor… Toate acestea topite, intr-un final, intr-un dulce-amar amestec de flori si mosc, intregul amintind de cartile vechi pe care le citeam la gura sobei, in lungile seri de iarna fara televizor si uneori chiar si fara lumina electrica  M-a coplesit atat de tare acest amestec de amintiri senzoriale, incat nici nu mai stiu daca e un parfum pe care l-as putea purta sau un instrument al nostalgiei, pe care l-as folosi doar in momentele de maxima intimitate – mai bine zis, introspectie  Abstract si concret deopotriva, Memoir este dovada maiestriei sau chiar a magiei autorilor lui. Sticla neagra, ca un recipient misterios al unui magician din trecut, accentueaza aceasta imagine… Mi-as dori sticla full-size si numai din acest motiv… sa am propriul elixir al intoarcerii in timp, in vremuri si locuri demult apuse, si unele si altele  …dar niciodata uitate. Mi-l doresc si il voi avea, va fi ajutorul meu nepretuit atunci cand voi scrie, cu nostalgie si durere, despre acele vremuri.

Rosemary
Rosemary

O avalanşă de păr greu, mai întunecat decât noaptea, doi ochi adânci, mari, căprui şi o piele fină şi palidă ca mărgeanul, îmbrăcată în rochia de mătase neagră ca-ntr-un buchet de falduri fumegânde, cu un diamant cât un ochi de şoim la cingătoare, împărăteasa cea tânără se arată în capul scării de marmură. Coboară încet treptele reci şi sure, cu capul descoronat plecat într-o parte, plutind cu toată uşurimea unui vis nostalgic şi îndepărtat, ireală şi tulbure ca perfecţiunea exasperantă a unei Venere de bronz, ca strălucirea plină de mister a unei bezne. Mândră şi neînduplecată, ferecată pentru veşnicie în tăcerea ei, pe jumătate adormită şi cu neputinţă de trezit, împărăteasa e albă de durere şi mai frumoasă decât însăşi moartea. Şi tot coboară neîntârziată chiar dacă ştie că jos o aşteaptă pieirea, că astăzi pe eşafodul de abanos călăul în zale cernite îi va lua viaţa. Trecutul întreg îi flutură pe dinainte, iar aducerile-aminte, străine parcă, vin şi se răstoarnă ca păsările sălbatice la vânătoare. Şi nu mai e demult aici... Ajunsă însă jos pe ultima treaptă suflarea i se taie şi cade, dar o mână fierbinte o prinde de încheietură. Pentru o clipă sângele îi năvăleşte în vine şi ochii îi rămân pironiţi asupra ostaşului blond, cu chip de copil şi mâna în mâinile ei. Şi abia atunci înţelege că poate n-a pierdut totul. ......................................................Într-o seară de mai la lumina candelelor un soldat bătrân ca un Avraam stă şi culege boabe de piper din memoria-i fadă. Acolo unde altă dată erau împăraţi şi bătălii, prieteni şi victorii, glorie şi nenorociri n-a mai rămas nimic. Doar un miros puternic de tămaie şi trandafiri şi o mână subţire în mănuşă neagră. Un singur parfum, o singură amintire.

ancaan
ancaan

Dumnezeule, ce parfum! M-a ravasit complet! E unul dintre acelea pe care odata ce l-ai mirosit, nu ti-l poti scoate din minte. Pentru mine e atat de ciudat, ca o pictura abstracta. Fie il intelegi si il iubesti, fie il respingi categoric. Nu am crezut niciodata ca pot adora un parfum cu note intense de piele si tamaie. Nu ma reprezinta, eu indragesc florile si miresmele delicate, feminine, insa Memoir e atat de bine construit si omogenizat, incat are un efect hipnotizant asupra mea. Pelinul ii da personalitate, cred ca este ingredientul-cheie in compozitie, ii ofera un miros vegetal, crud, usor mentolat. Pielea e atat de fina, ca o vachetta de inalta calitate, iar tamaia e diafana si calda. Este amarui si aromat, in afara de cardamon si cuisoare blande, eu nu prea mai disting altceva. A fost dragoste la prima testare si este pe primul loc in topul viitoarelor mele achizitii. Cred ca se potriveste de minune cu pantaloni negri din piele si pantofi stiletto.

Oh! Un parfum cu extrema personalitate, un parfum chypre insa nu unul aspru sau rece, ci unul care nu imi seamana cu nimic din ce am testat pana acum! Un fructat-verde-chypre-aromatic, as spune... Dar este atat de elegant, atat de bine facut, incat cu greu as reusi sa-l port in timpul zilei! Este intr-adevar unisex, insa nu prea masculin si imi da un sentiment de distinctie atunci cand imi miros incheietura, este absolut fantastic! Siaj bun, persistenta buna. Nota mea: 10/10.

Addict
Addict

Este al doilea parfum care,după ce îl port,mă determină să-mi schimb părerea inițială,formată la testare ...probabil că "pană nu intru sub voalul" anumitor parfumuri,nu am cum să le pricep.
Din mostra primită am pus astăzi cateva picături pe mine și le-am purtat la serviciu---total inadecvat,bineînțeles,dar trebuia să fiu sigură că nu îmi place...
Și mi-a plăcut!
Nu voi descrie notele,pt. că mie îmi pare a fi un parfum intens-aromatic,ci vreau să povestesc doar despre senzația pe care mi-o oferă:
Purtat de o femeie--este un parfum IMPERIAL ȘI DISTANT---ca urmare acea femeie trebuie să fie o împărăteasă(nu ad-literam,firește)maiestuoasă,impunătoare,dominatoare...dar sufletistă,care-și iubește supușii!
Purtat de un bărbat--este un parfum SOLEMN--,deci acel bărbat ar trebui să fie "un" rege Arthur care împarte titlul de cavaler curajoșilor săi luptători!
Ca să porți acest parfum,cred că trebuie să aparții acestor categorii!

moso
moso

nu stiu cum miroase dar mi-l doresc de cand m-am nascut

Cu Memoir, Amouage mi-a castigat toata admiratia, asta pentru ca demonstreaza ca poate trata si un chypre - misiune grea, avand in vedere ce opere de arta s-au produs de-a lungul istoriei (Mitsouko, Dioressence, Eau du Soir etc) cu o mana ferma si sigura, obtinand un rezultat cel putin competitiv.

Inca mai mult si asta fara a pierde din vedere tema verzui-aromata, se joaca si cu ceva tonuri gurmande, care abia se ghicesc sub faldurile verzi, cat sa faca chypre-ul cu 2-3 grade mai cald decat alte parfumuri din categoria asta.

Insa trebuie avuta rabdare cu el si abia la urma, dupa ce-a evoluat 2-3 ore bune, spus daca iti place ori ba, dupa ce te dezmeticesti din euforia data de absint, tamaie, pielarie afumata si siropuri dulci-amarui.

E greu de spus ce note domina clar, doar e un chypre bine lucrat. Cu toate ca-mi place per se, nu e un parfum pe care l-as purta cu usurinta, nu pentru ca n-am fi compatibili, fiindca vad ca miroase bestial pe piele, ci pentru ca rochia neagra din matase cu crinolina cu care il asociez vizual lipseste din garderoba mea.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Amouage Memoir Woman fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Amouage Memoir Woman, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Memoir Woman dupa Amouage. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Memoir Woman de Amouage reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Frederic Malle Portrait of a Lady Amouage Amouage Lyric Woman Lorenzo Villoresi Teint de Neige Robert Piguet Visa 2007 Tom Ford Noir de Noir Amouage Fate for Women Frederic Malle Carnal Flower Christian Dior Dune Robert Piguet Fracas Juliette Has A Gun Lady Vengeance Robert Piguet Alameda Sospiro Perfumes Erba Pura Guerlain Shalimar Parfum Initial Amouage Ciel Pour Femme Amouage Dia pour Femme Puredistance Opardu Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Keiko Mecheri Attar de Roses Xerjoff More Than Words Bottega Veneta Bottega Veneta