Designeri » A » Oriental Floral « Grupuri

Sunshine Amouage de dama

Sunshine Amouage de dama

migdale
Sunshine Amouage de dama Imagini Sunshine Amouage de dama Imagini Sunshine Amouage de dama Imagini

Sunshine de Amouage este un parfum Oriental Floral de dama. Acesta este un parfum nou Sunshine a fost lansat in 2014. Notele de varf sunt pelin, coacaze negre si migdale; notele de mijloc sunt osmanthus, iasomie, magnolie si vanilie; Notele de baza sunt ienupar, paciuli, papirus si tutun alb.

pelin coacaze negre migdale

osmanthus iasomie magnolie vanilie

ienupar paciuli papirus tutun alb

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Sunshine by Amouage.

Midnight in Paris Eau de Parfum
Vanille Insensee

Sunshine Recenziile parfumurilor

talpas
talpas

Din pacate m-am asteptat la altceva: dulce-acrisor, migdalat am crezut ca sunt aceste raze de soare. Dar pe mine nu ma iubeste! Nimic altceva decat pelin, pelin si iarasi pelin, este groaznic, cum se transforma pe mine, chiar e penetrant. Imi pare foarte rau ca nu suntem compatibile :(

andrasb
andrasb

Initial, Sunshine mi-a aparut ca o cacofonie de note: pelinul direct din deschidere, precum spune si listarea oficiala, dublat de migdale, cu un fundal fructat-acrisor de coacaze, totul invaluit in notele dulci ale osmanthusului (singura nota florala pe care am perceput-o mai clar). Apoi, notele au inceput sa-si joace mai clar rolurile. Osmanthusul da parfumului si un aer exotic-cremos, dincolo de ‘dialogul’ foarte dulce dintre migdale si vanilie. Dulceata insa nu mi s-a parut gretoasa, ci placuta, deloc coplesitoare. Nu am simtit clar paciuli, dar probabil este responsabil pentru atenuarea senzatiei de ‘dulce’, cu izul sau usor aromatic. Per ansamblu, migdalele, pelinul si vanilia domina compozitia, iar parfumul l-as caracteriza ca un floral-gurmand, destul de atipic pentru un parfum ‘de vara’. Trebuie sa marturisesc ca nu mi-l imaginam chiar asa, denumirea ma trimitea la alte ‘zari’, ma asteptam la o compozitie mai exploziva, de soare arzator in miezul zilei. Cand colo, Sunshine e tocmai stralucirea soarelui dinainte de apus, cand mirosurile dulci-amarui ale florilor incep sa se amestece, deschizand ‘spectacolul’ pentru starul absolut – Regina noptii, care nu este, cum ma asteptam, un miros dominant in drydown, ci mai mult o impresie, o atmosfera. Mi-a placut mult acest parfum, nu stiu daca mi-l doresc, dar este primul Amouage pe care mi-ar placea sa-l port. Siajul nu este foarte mare, insa la capitolul longevitate sta foarte bine, iar pe haine m-am bucurat de el si a doua zi.

anca_vezeanu
anca_vezeanu

Un parfum vesel, dulce-gurmand, ce creaza o atmosfera solara. Detectez trei stadii ale parfumului: 1. migdale, vanilie, coacaze negre, mirosul dulce al cartilor vechi, de biblioteca nobila si un strop de paciuli; 2. coacaze negre in toate stadiile: dulci, acrisoare si racoritoare, cu usor acord de migdale si regina noptii; 3.Regina noptii, cu un acord de piele calda, puf si catifelare.

stânjenel
stânjenel

Am primit astăzi mostra de Sunshine şi, deşi am avut multă treabă, am lăsat totul baltă ca să testez mult aşteptatul parfum.
Am turnat la propriu toată mostra pe piele şi pe haine să mă lămuresc. Primele note sunt fructate: coacăze şi migdale vesele şi luminoase. Dacă parfumul rămânea aşa chiar îşi justifica numele; dar infamul pelin - pe care în alte parfumuri îl iubesc, de pildă în Memoir Woman - intră în scenă şi face un număr de prestidigitaţie şi toată minunea cristalină de la început se întuneacă, sunny day devine cloudy day, aşa că nici urmă de Sunshine! Şi amăreala se adânceşte odată cu prezenţa tutunului şi se şi înăspreşte de la paciuli. Parcă ar vrea să coboare soarele pe pământ şi să-l amestece cu el. Flori poate că sunt, dar atât de discrete, încât numai dacă-ţi bagi nasul în încheietură ai certitudinea că fac parte din amestec. Oricum nu sunt florile pe care le ştiu, iar de vanilie nici vorbă nu-i! Parcă toată licoarea e făcută să sugereze exact opusul numelui parfumului!!! Siaj mic, de longevitate nu mă pot încă exprima.
Regret, aşteptările au fost mari, deci dezamăgirea e pe măsură! Şi când asta o spune o mare iubitoare a Casei Amouage...
Never say never! Azi am mai învăţat, din păcate, încă ceva...

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Amouage Sunshine fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Amouage Sunshine, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Sunshine dupa Amouage. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Sunshine de Amouage reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Christian Dior Dior Addict Eau de Parfum Amouage Memoir Woman Thierry Mugler Alien Essence Absolue Amouage Honour Woman Amouage Amouage Lyric Woman Montale Aoud Collection - Red Aoud Amouage Dia pour Femme Amouage Amouage Epic Woman Lorenzo Villoresi Teint de Neige Amouage Interlude Woman Yves Saint Laurent Cinema Amouage Fate for Women Keiko Mecheri Loukhoum Lalique Lalique Le Parfum Chanel Coco Eau de Parfum Givenchy Pi Robert Piguet Visa 2007 Chanel Chanel N°5 Eau Premiere Jean Paul Gaultier Gaultier 2 Thierry Mugler A*Men Pure Havane