Designeri » A » Oriental Floral « Grupuri

Ubar Amouage de dama

Ubar Amouage de dama

Ubar Amouage de dama Imagini Ubar Amouage de dama Imagini

Ubar de Amouage este un parfum Oriental Floral de dama. Ubar a fost lansat in 1995. Creatorul acestui parfum este Creations Aromatiques. Notele de varf sunt mandarina, portocala, litsea cubeba si frunza de violeta; notele de mijloc sunt iasomie, floare de portocal, ylang-ylang, tuberoza, frezie, lacramioare si lemn de palisandru; Notele de baza sunt lemn de santal, vanilie, paciuli, vetiver, balsam de Copahu si ambra neagra.

mandarina portocala litsea cubeba frunza de violeta

iasomie floare de portocal ylang-ylang tuberoza frezie lacramioare lemn de palisandru

lemn de santal vanilie paciuli vetiver balsam de Copahu ambra neagra

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Ubar by Amouage.

Ubar Recenziile parfumurilor

Marisi
Marisi

Ubar, imbinarea perfecta dintre eleganta si rafinametul clasic si opulenta orientului.
Distins, plin de sarm si cu o alura usor vintage, Ubar impresioneaza si fascineaza prin caracterul oriental - floral creat in stilul vechi, dar adus la modernitate prin claritatea si limpezimea notelor.
Se deschide floral, ca o simfonie de citrice si flori, pe rand regasesc in nuante vibrante iasomia, lacramioarele si citricele, invelite in melanjul oriental de ambra, santal si vanilie care ii confera dulceata, caldura si caracter luxuriant.
Amestecul paciuli-vetiver ii creaza o umbra vaga amaruie-pamantie, dar asta doar cat sa echilibreze dulceata si sa evidentieze luminozitatea notelor florale.
Siaj mediu spre mare, persistenta foarte buna!

Maya12
Maya12

Ce-mi placea...pana azi, cand mi s-a spus ca miros a naftalina. :((

Este un oriental-floral foarte opulent, bogat, cu iz vintage destul de pronuntat, insa nu il simt batranicios. Are o iasomie imbracata in ambra, balsamuri, santal si un strop de paciuli, rezultand un parfum destul de sobru, dar foarte elegant. Ar si o usoara nota amaruie-verde, (probabil simt vetiverul) care ii taie din aerul inchis pe care unii ar putea considera ca il degaja. Este un parfum de seara, pretabil pentru tinute elegante, eventual de gala. Siaj si persistenta foarte bune. Evaluare: 9/10

Adelinasworld
Adelinasworld

Un parfum deosebit care m-a cucerit cu rabdare si inteligenta.
Cand am pulverizat prima oara pe piele, nu mi-a placut. L-am simtit prea tare, ascutit, poate din pricina citricelor, sau poate din cauza litsea cubeba care m-a facut sa inteleg de unde venea mirosul de lamaie. Dupa o jumatate de ora totul se schimba intr-un mod atata de minunat incat nu ma pot abtine sa nu imi adulmec incheieturile din 5 in 5 minute.

Notele florale apar la suprafata, insa nu o fac oricum, ci tinandu-se de mana cu lemnul de santal, amba sau vanilia.
Iasomia se simte foarte intens, dar e calda, inconjurata de santal. Lacramioarele dau o nota tinereasca dar ambra si patchouli le maturizeaza rapid. Mie mi se pare ca se simte si bergamota in compozitie...Da o nota usor amaruie. Daca nu m-as fi uitat la notele parfumului as fi zis ca are in mod sigur si trandafir, insa e posibil ca alaturarea notelor florale sa imi dea aceasta impresie.

Fiind un parfum in care predomina florile, ma asteptam sa fie delicat si timid, ca o fecioara cu obrajii imbujorati. Ubar nu este deloc asa...E senzual, ti se asterne pe piele si nu te paraseste cu una , cu doua. Siaj extraordinar, persistenta deosebit de buna. Pe pielea mea rezista 10-12 ore. In ultimele ore se simte cald, usor dulceag dar nu in sensul gurmand. Mirosul este oriental, uleios, ambrat. E placere pura sa il porti.

Ubar este un parfum rafinat. Cand il porti, stii ca ai fi capabila sa cuceresti lumea intreaga.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Amouage Ubar fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Amouage Ubar, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Ubar dupa Amouage. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Ubar de Amouage reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Amouage Amouage Lyric Woman Amouage Honour Woman Frederic Malle Portrait of a Lady Amouage Fate for Women Amouage Memoir Woman Amouage Dia pour Femme Amouage Amouage Epic Woman Robert Piguet Fracas Annick Goutal Songes Frederic Malle Carnal Flower A Lab on Fire What We Do In Paris Is Secret Lorenzo Villoresi Teint de Neige Robert Piguet Baghari 2006 Amouage The Library Collection Opus III Robert Piguet Alameda Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Estée Lauder Private Collection Amber Ylang Ylang Boucheron Boucheron Chanel Chanel N°5 Eau Premiere Puredistance Opardu