Designeri » A » Floral « Grupuri

Heure Exquise Annick Goutal de dama

Heure Exquise Annick Goutal de dama

Vreau: 1

Heure Exquise Annick Goutal de dama Imagini

Heure Exquise de Annick Goutal este un parfum Floral de dama. Heure Exquise a fost lansat in 1984. Heure Exquise a fost creat de Annick Goutal si Isabelle Doyen. Parfumul prezinta stanjenel, zambila, lemn de santal, galbanum, vanilie si trandafir.

stanjenel zambila lemn de santal galbanum vanilie trandafir

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Heure Exquise by Annick Goutal.

Heure Exquise Recenziile parfumurilor

Rose_selavie
Rose_selavie

Am cumparat vara trecuta o miniatura din el, un flaconas rotund de 10 ml cu capac auriu in forma de fluture. Are un snur de asemenea auriu si subtire in jurul gatului de care a fost agatata eticheta Goutal pe care scria numele lui, insa in bagaj (l-am luat din Franta) s-a desprins si am pierdut-o... Dupa multe luni de stat in dulap neatins printre numeroase alte miniaturi am si uitat ce parfum Goutal continea caci pe fundul sticlei e destul de sters si numele casei, iar numele parfumului nici nu e trecut.

De curand vrand sa mai miros niste miniaturi am dat iarasi de el si nu m-am lasat pana nu am scanat toata colectia Goutal sa-mi amintesc ce era. Ah daaa, Heure Exquise desigur! Ma bucurasem asta vara tare tare cand il luasem, fiindca nu mai e un parfum usor de gasit azi cu toate ca pentru multi a ramas unul dintre cele mai iubite clasice de la Goutal. Poate nu mai are priza la cineva care prefera azi parfumurile moderne si dulci sau de orice alt gen contemporan, fiindca mirosul lui e cat se poate de floral si demodat. Calitati ambele, dupa parerea mea. E de scoala veche, de studiat macar ca lectie de istorie parfumistica. Si in plus mai are ceva, acea calitate de a mirosi la prima vedere a "parfum" inainte de orice, nu a note specifice. Dar daca esti cat de cat familiarizat cu zambila din Bas de Soir Lutens cu care chiar seamana, respectiv cu galbanumul din Cartier Must nu poti sa nu le sesizezi si aici macar la nivel de impresie daca nu concret.

E foarte bine melanjat si nu se modifica mult in timp. Bine, se spune ca parfumurile vintage (miniatura tind sa cred ca e veche) nu mai au note de varf, asa ca e posibil sa fi oferit el si altceva in deschidere, dar cert e ca miroase bine, are o asprime placuta, e doar floral-primavaratic si cu o anumita opulenta situata in limitele stricte ale elegantei eterne.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Annick Goutal Heure Exquise fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Annick Goutal Heure Exquise, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Heure Exquise dupa Annick Goutal. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Heure Exquise de Annick Goutal reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Cerruti 1881 Jennifer Lopez Still Etro Dianthus L`Artisan Parfumeur Tubereuse Salvador Dali Little Kiss Cherry Maison Francis Kurkdjian APOM Pour Femme Il Profvmo Soliflor Line Eclair de Tubereuse Memoire Liquide Fleur Liquide Calvin Klein Beauty Skeem Sweet Pea and Vanilla Oriflame Chiffon Issey Miyake L’Eau d’Issey Noir Absolu