Designeri » A » Floral Verde « Grupuri

La Violette Annick Goutal de dama

La Violette Annick Goutal de dama

ozonic
acvatic

La Violette de Annick Goutal este un parfum Floral Verde de dama. La Violette a fost lansat in 2001. La Violette a fost creat de Isabelle Doyen si Camille Goutal. Parfumul prezinta frunza de violeta, violeta si trandafir turcesc.

frunza de violeta violeta trandafir turcesc

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about La Violette by Annick Goutal.

Insolence

La Violette Recenziile parfumurilor

Kristal
Kristal

Este un fel de Insolence cu un usor twist si fara legandara putere de proiectie. Acolo sunt in deschidere niste aldehide usor aspre si innecacioase, care in primele minute dau un vibe de fixativ de par, aici e frunza de violeta, ascutit-verde care indeplineste cam aceeasi functie. Nu stiu ce sa zic, daca ai Insolence si iti place, nu vad de ce l-ai mai vrea pe acesta. Mie nu mi-a placut niciodata prea tare Insolence edt, tocmai din cauza acestei "poluari"a violetei cu note aspre si ascutite. Nu imi e pe plac nici violeta apoasa din Balenciaga Paris, si nici aceste 2 variante cu violeta + fructe/aldehide/verde.

Aici, peste notele verzi se mai simte si ceva lemnos, suficient de condimentata pentru a coplesi finetea si dulceata florii de violeta. Parfumul per total e cam batranesc si cam imbacsit, n-are aer, nu zboara.

Am sperat sa gasesc in el o violeta diafana, rotunda, catifelata, romantica. Din punctul meu de vedere este un nu, din aceleasi motive ca la Insolence. Nu vreau o violeta verde, iute si ascutita, nici una aldehidic-fructata, vreau o violeta dulce, copilareasca, simpla si lipsita de asperitati, asa cum e si floarea in natura.

Nu stiu daca exista pe undeva un parfum in genul asta, deocamdata cel mai apropiat lucru de cautarea mea este gelul de dus Iris Bleu de la Perlier, care teoretic e cu iris si practic miroase 100% a petale translucide de violete. Ei, daca as gasi acel miros facut parfum, ar fi o alta poveste!

ivycrane
ivycrane

E dificil de gasit violeta perfecta, care pentru mine este cea delicata, proaspata si inrourata. Pana acum, in parfumurile pe care le-am testat, am dat de violete prea dulci, prea pudrate sau chimice.
La Violette nu este rau, e usor pudrat, dulceag, insa are un iz usor medicinal, ca de sirop de tuse pentru copii, care ma cam deranjeaza.
Este un parfum discret, candid, primavaratic.

Un floral-pudrat foarte frumos, usor verde, unde o violeta suava valseaza alaturi de un trandafir imbobocit, acoperite de roua diminetii. Parfumul aduce ca miros cu Insolence EDT, si are ingrediente de foarte bune calitate (probabil 100% naturale, asa cum se stie ca foloseste aceasta casa). Siaj si persistenta moderate. Evaluare: 9/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Annick Goutal La Violette fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Annick Goutal La Violette, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica La Violette dupa Annick Goutal. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre La Violette de Annick Goutal reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Bvlgari Bvlgari Pour Femme Chanel Chanel No 19 Eau de Parfum Cartier La Panthere Chanel Chanel N°19 Kenzo Flower by Kenzo Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea Chloe Love Guerlain La Petite Robe Noir Escada Especially Escada Delicate Notes Annick Goutal Un Matin d`Orage Chloe L`Eau de Chloe Annick Goutal Songes Lacoste Lacoste Pour Femme Givenchy Very Irresistible Eau de Toilette Prada Infusion d'Iris Givenchy Les Parfums Mythiques - Extravagance d'Amarige Bvlgari Omnia Amethyste Nina Ricci Mademoiselle Ricci Givenchy Amarige Kenzo L'Eau par Kenzo