Designeri » A » Lemnos Aromatic « Grupuri

Ninfeo Mio Annick Goutal unisex

Ninfeo Mio Annick Goutal unisex

Ninfeo Mio Annick Goutal unisex Imagini Ninfeo Mio Annick Goutal unisex Imagini

Ninfeo Mio de Annick Goutal este un parfum Lemnos Aromatic unisex. Ninfeo Mio a fost lansat in 2010. Notele de varf sunt lamaie, lamaie de Amalfi, galbanum, petit grain si portocala amaruie; notele de mijloc sunt frunze de smochin si mastica; Nota de baza este note lemnoase.

lamaie lamaie de Amalfi galbanum petit grain portocala amaruie

frunze de smochin mastica

note lemnoase

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Ninfeo Mio by Annick Goutal.

Ninfeo Mio Recenziile parfumurilor

mariain
mariain

Daca as fi vreo milionara in vreo moneda care conteaza si m-as ocupa de acte de caritate, unul din acestea ar fi sa inzestrez pe toata lumea care calatoreste folosind mijloacele de transport in comun vara, pe canicula, cu acest parfum...
Imi place nota de smochin in parfumerie si-mi plac si citricele, iar acest parfum reuneste in chip fericit smochina si citricele, plus notele lemnoase si putin mastic. Imi pare un parfum foarte indicat pentru verile calduroase (chiar excesiv, cum au devenit cele de la noi, cand ai face orice sa te racoresti si sa simti o unda de aer proaspat!) Foarte racoritor, fara a fi apos, diluat, dimpotriva, este viguros, viu si tenace, ca un prieten bun care nu te lasa la greu! Spre final (un final care dureaza mult) se indulceste fix cat trebuie, pentru gustul meu. Nu este cremos si n-are nota de cocos din Philosykos, ceea ce e un plus pentru mine (desi imi place mult si acela)
Buna persistenta si suficient siaj - persista mai mult decat Philosykos si mie mi se pare ca si proiecteaza mai curajos! Si mie imi pare ca inclina mai mult spre partea feminina.

catpower
catpower

E superb! foarte verde, foarte pur si natural...nu simt nimic sintetic in el! foarte diferit de ce gasesti astazi pe piata, un must- have in opinia mea...plus ca mirosul tine cam 3 ore pe pielea mea...care, in general, nu retine un parfum mai mult de-o ora...iar pe haine il simti zile intregi

Este orice numai parfum nu - nu in clasicul sens al cuvantului "parfum". Nu te impodobeste, nu miroase a note obisnuite si in niciun caz nu-ti va spori senzualitatea. L-as numi "evocare olfactiva a unui peisaj pastoral". Bucolic de-a dreptul. Crud. Virginal. Minji neastamparati fug pe langa iepe pe dealuri verzi si nesfarsite, asta vad.

Incepe cu un ton foarte intepator ca de boabe de ienupar si trebuie sa induri barbaria startului cateva minute bune. Apoi oricum orice va veni va parea mult mai delicat si va fi ca o recompensa si o dovada ca esti un "ales" care a trecut cu bine peste cea mai dificila etapa.

Apar asadar si niste note citrice verzi si ele si niste frunze de smochin. S-a insistat mult pe partea asta pocnitor de cruda si verzuie, Ninfeo Mio fiind probabil ideal in veri seci si toride. S-ar putea sa placa celor care cauta o nota pronuntata de smochin, caci in timp ce evolueaza pe piele smochinul devine din ce in ce mai pronuntat (cei care adora Philosykos Diptyque sa nu-l ocoleasca).

Personal il consider incomod la debut, insa partea finala mi se pare mult mai rafinata si placuta. Mi-ar placea sa am un gel de dus sau sapun lichid de maini cu astfel de miros, poate chiar exista in gama, trebuie sa investighez.

Asadar nu e un parfum prozaic, are partile lui insolite, e creativ, poate prea creativ, dar in orice caz ma bucur mult mai mult sa incerc Ninfeo Mio si sa ma las provocata de asa un parfum decat sa testez vesnicele "noutati" din mainstream.

Un parfum mai mult feminin decat masculin in care simt la inceput pregnant lamaia racoritoare, reala, usor mentolata. Mai tarziu apar si niste flori suave, desi vad ca ele nu sunt listate, insa nu detectez ce fel de flori... simt si un iz de smochin, insa nici pe departe asa de puternic ca si in Womanity. Aici lamaia este cea care se simte cel mai pregnant pe tot parcursul parfumului. Mai tarziu se indulceste foarte putin, in limita bunului simt:)). Catre final apar notele lemnoase, insa si ele foarte descrete. Persistenta si silajul nu sunt extraordinar de impresionante, ca la orice Goutal, insa este un parfum foarte racoritor pentru zilele toride.
Nota mea. 8/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Annick Goutal Ninfeo Mio fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Annick Goutal Ninfeo Mio, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Ninfeo Mio dupa Annick Goutal. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Ninfeo Mio de Annick Goutal reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Etat Libre d`Orange Putain des Palaces Frederic Malle Musc Ravageur Annick Goutal Mandragore Annick Goutal Eau d'Hadrien Annick Goutal Mon Parfum Cheri, par Camille Agent Provocateur Agent Provocateur Christian Dior Hypnotic Poison Etat Libre d`Orange Divin`Enfant Juliette Has A Gun Lady Vengeance Guerlain Shalimar Parfum Initial L`Artisan Parfumeur Traversee du Bosphore Cartier Baiser Vole Christian Dior Pure Poison Elixir L`Artisan Parfumeur Premier Figuier Extreme Prada Infusion d'Iris Lolita Lempicka Lolita Lempicka Etat Libre d`Orange Rossy de Palma Eau de Protection Annick Goutal Un Matin d`Orage Guerlain Insolence L`Artisan Parfumeur Premier Figuier