Designeri » A » Floral Fructat « Grupuri

Petite Cherie Annick Goutal de dama

Petite Cherie Annick Goutal de dama

acvatic
Petite Cherie Annick Goutal de dama Imagini Petite Cherie Annick Goutal de dama Imagini Petite Cherie Annick Goutal de dama Imagini Petite Cherie Annick Goutal de dama Imagini Petite Cherie Annick Goutal de dama Imagini Petite Cherie Annick Goutal de dama Imagini Petite Cherie Annick Goutal de dama Imagini Petite Cherie Annick Goutal de dama Imagini

Petite Cherie de Annick Goutal este un parfum Floral Fructat de dama. Petite Cherie a fost lansat in 1998. Parfumul prezinta piersica, iarba, vanilie, trandafir si Para.

piersica iarba vanilie trandafir Para

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Petite Cherie by Annick Goutal.

Aqua Allegoria Herba Fresca

Petite Cherie Recenziile parfumurilor

Kristal Again
Kristal Again

Mie imi place acest parfum; l-am testat deocamdata doar de 2 ori (nu stiu daca a fost edt sau edp), dar mi-am mai comandat o mostra de 2 ml pentru ca vreau sa il studiez mai bine.

Sunt in cautarea unui parfum lejer de vara si poate ca PC va fi alesul.

Miroase puternic a pere; nasul meu nu prinde nicio punga de plastic, nici un pic de iarba, piersici sau trandafir, doar un nectar delicios si usurel de pere, foarte naturaliste. As putea sa jur ca mananc pere din parul meu din gradina! Da, e foarte simplu pentru un "parfum de nisa", dar mie delicatetea lui fructata imi place si imi pare ingenua.

Nu spune povesti (apreciez nespus asta), nu e invaziv, miroase tanar, e in felul lui copilaresc si tandru. Si, mai ales, NU EVOLUEAZA neam! What you see is what you get. Sunt satula pana peste cap de parfumuri care se tot schimba si ma tot plimba prin intersectii olfactive. Petit Cherie e un parfum liniar, static; daca merge, merge incet si ticait cu trotineta si nu se preteaza la surprize.

Mirosul imi pare natural si firesc, proaspat, curat, cuminte. Nu ii pot aprecia siajul insa longevitatea mostrei mele deocamdata pare multumitoare.

Bottomline: primul Annick Goutal care mi se pare purtabil. Bonus: desi are para (de fapt are NUMAI para), acest adevarat fetish al casei, este o para care nu miroase hidos si strident, ca in alte creatii goutaliene.

Alina B
Alina B

Daca si-a propus sa miroasa a para, ei bine, acest parfum chiar asta este. O para zemoasa in adierea ierbii proaspat cosite. Este de vara. Nu este rau dar nici mari asteptari sa nu ai de la acest parfum. Nu persista si nici cu siajul nu sta prea bine. Dar daca vrei sa traiesti pentru tine experienta olfactiva a verii, poti lua o mostra si este suficient.

ivycrane
ivycrane

Petite Cherie mi-a deschis apetitul pentru parfumurile Annick Goutal. Pe pielea mea miroase foarte bine si natural, a iarba proaspat cosita si para zemoasa pudrata cu putina vanilie.
Este un parfum dulceag si inocent pe care imi place sa il port vara. EDP persista cateva ore bune.

Parfumul asta e cel mai contestat cred de la Goutal si dat mereu ca prost exemplu de parfum cu para in general. Adesea apare mentionat si in subiecte de genul "cele mai urate parfumuri" si in general nu rateaza nicio pozitie fruntasa printre "asa nu", "horror", "parfumuri plasticoase" etc.

Mie nu-mi produce nicio stare, nu-l consider urat, dar nici nu-i pot aduce laude si osanale. Nu simt acel iz de punga de plastic, ceea ce cred ca e un punct bun, in schimb mi se pare foarte pueril cu mirosul lui de sampon Pantene si cam atat, ca e cam liniar si n-are multe de povestit.

Ca EDT mai merge, caci Goutal nu face oricum parfumuri tari in marea lor majoritate (exceptie Songes) dar ca EDP tipa, e un dezacord urias intre mesajul inocent si stridenta tonului prin care-l transmite.

Petite Cherie are mare succes in Franta printre adolescente si tinere in general si tot acolo mai face ravagii si Mure et Musc L`Artisan. Eu zic ca daca va place para asa de mult si aveti 100 de euro de cheltuit incercati de la Montale Wild Pears sau Visa Piguet (in amestec cu piersica, o nebunie! plus ca acela si da pe-afara de sexy).

Mirunacatowl
Mirunacatowl

In cautarea mea de pere, m-am oprit si la acest parfum. prima data eram data cu CSP Aqua Motu EDT si am probat PC EDT si n-am simtit nimic.
A doua oara, am mers extra neparfumata si am probat PC EDT si EDP, pe maini diferite. Ei bine, e un miros, ca parfum nu-l pot neaparat numi, usor artificial, usor plasticos cu niste nuante dulcegi...Degaja inocenta, dar nu cuceritoare...Mai degraba o naivitate - a celor care isi vor da banii pe el? Macar Aqua Motu al meu miroase a apa sarata, e mult mai suferitor pe canicula decat o chestie bine intentionata, dar, parca, incomplet realizata, cum e Petite Cherie...Cu tot dragul l-as fi cumparat, dar, pur si simplu, nu simt nici o tragere de inima spre nici una dintere cele doua variante ale sale...

Daisy17
Daisy17

Am plecat spre magazin avand mari asteptari in ceea ce priveste acest parfum insa...stupoare, nu mi-a placut deloc, chaiar de la primul puf..Stiam ca nu trebuie sa il judec si am asteptat si am asteptat, si se parte ca am asteptat degeaba! Ideea din spatele acestui parfum este minunata.. un parfum creat de mama pentru fiica ei....probabil mama nu a realizat ca fiica a crescut si nu mai are nevoie ca mamica ei sa ii faca baita cu Johnsons Baby, pentru ca exact asa miroase parfumul asta, a sampon. Nu stiu cine si-ar dori sa miroasa a sampon de 100 de euro!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Annick Goutal Petite Cherie fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Annick Goutal Petite Cherie, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Petite Cherie dupa Annick Goutal. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Petite Cherie de Annick Goutal reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Chanel Chance Eau de Toilette Givenchy Very Irresistible Gucci Gucci Eau de Parfum II Thierry Mugler Womanity Avon Incandessence Chanel Chance Eau Tendre Lancome Tresor Midnight Rose Chanel Coco Eau de Parfum Etat Libre d`Orange Rossy de Palma Eau de Protection Burberry Burberry Brit Rhythm for Women Kenzo Kenzo Jungle L'Elephant Annick Goutal Eau De Charlotte Thierry Mugler Angel Christian Dior Poison Tendre Christian Dior Hypnotic Poison Lancome O de Lancome Thierry Mugler The Taste of Fragrance Alien Giorgio Armani Si Viktor&Rolf Flowerbomb Thierry Mugler Alien