Designeri » B » Oriental Condimentat « Grupuri

Cristobal Balenciaga de dama

Cristobal Balenciaga de dama

Cristobal Balenciaga de dama Imagini Cristobal Balenciaga de dama Imagini

Cristobal de Balenciaga este un parfum Oriental Condimentat de dama. Cristobal a fost lansat in 1998. Creatorul acestui parfum este Olivier Gillotin. Notele de varf sunt garoafa, frunze de smochin si bergamot; notele de mijloc sunt bujor, frezie si iasomie; Notele de baza sunt lemn de santal, paciuli si vanilie.

garoafa frunze de smochin bergamot

bujor frezie iasomie

lemn de santal paciuli vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Cristobal by Balenciaga.

Bal d'Afrique

Cristobal Recenziile parfumurilor

A fost un parfum reusit, vanilat si usor condimentat. Incepe cu o vanilie intensa, ca mai apoi sa se simta bine nota de paciuli, care ii da asprime, dar in acelasi timp si eleganta. Nota suava de santal il rotunjeste usor, iar bergamota ii da un aer usor lejer. Parfumul imi pare destul de frumos, dar nu iesit din comun, in sensul ca este un vanilat oarecare pentru nasul meu, ba chiar imi pare ca seamana cu Casmir de la Chopard. Siaj si persistenta moderate. Evaluare: 6/10

andrasb
andrasb

Cristobal este marea mea iubire... pierduta :( Ma bucur ca il mai am, dar ma intristez ca se va termina intr-o zi... In afara de acea sublima vanilie, ingredientele sunt aproape imperceptibile separat, dar combinatia este atat de frumoasa incat aproape iti taie respiratia. Am avut si laptele de corp, pe care vara il foloseam pe post de parfum, atat era de persistent si "imbiba" si hainele cu aroma aceea delicioasa. Nu pot sa inteleg de ce nu se mai face, nimic din ce a scos casa Balenciaga in ultimii ani nu se poate compara cu Cristobal (asta e adevarat si pentru varianta masculina, care e o minunatie la randul ei). Pacat...

Editez ca sa mai spun ca rar am intalnit doua parfumuri, feminin si masculin, care sa faca atat de bine "pereche", cum sunt acestea doua... se completeaza, se "recunosc", au note comune si sunt de vis.

Parfumul este vanilat, dar deloc specific celor cu multa vanilie, fiind mai degraba un bun exemplu de vanilie proaspata dar foarte eleganta din care nu intalnesti la tot pasul.

Acordurile aromate din planul secundar sunt bine conturate. Frunzele de smochin, paciuli si santalul creaza un efect lemnos-fresh, oferind o baza originala pentru vanilia cremoasa. Astfel s-a produs un echilibru placut si inedit. Garoafa si frezia sunt responsabile pentru un ton picant ce cade nemaipomenit de inspirat in amestec (ambele avand in realitate un usor iz de piper).

Toate astea se leaga si se impaca minunat, contopindu-se unele cu altele intr-un mod subtil pana formeaza un tot omogen si neted cu trecerea orelor.
Baza lui e esarfa fina de matase. Mare pacat ca nu se mai produce, era o mica bijuterie, de asemenea si sticla.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Balenciaga Cristobal fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Balenciaga Cristobal, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Cristobal dupa Balenciaga. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Cristobal de Balenciaga reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Caron Aimez - Moi By Kilian Back to Black Frederic Malle Portrait of a Lady Guerlain Shalimar Guerlain Samsara Eau de Parfum L`Artisan Parfumeur Rappelle-Toi Guerlain Rose Nacree du Desert Lorenzo Villoresi Teint de Neige Carner Barcelona Tardes Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Frederic Malle Iris Poudre Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Christian Dior J`Adore L`Or Amouage Dia pour Femme Lubin Akkad Serge Lutens Datura Noir Christian Dior J`adore Amouage Memoir Woman Cartier La Panthere Parfumerie Generale PG10 Aomassai