Designeri » B » Chypre Floral « Grupuri

Le Dix Perfume Balenciaga de dama

Le Dix Perfume Balenciaga de dama

aldehide
Le Dix Perfume Balenciaga de dama Imagini Le Dix Perfume Balenciaga de dama Imagini Le Dix Perfume Balenciaga de dama Imagini Le Dix Perfume Balenciaga de dama Imagini Le Dix Perfume Balenciaga de dama Imagini Le Dix Perfume Balenciaga de dama Imagini

Le Dix Perfume de Balenciaga este un parfum Chypre Floral de dama. Le Dix Perfume a fost lansat in 1947. Creatorul acestui parfum este Francis Fabron. Notele de varf sunt aldehide, coriandru, piersica, bergamot si lamaie; notele de mijloc sunt liliac, radacina de stanjenel, iasomie, ylang-ylang, lacramioare si trandafir; Notele de baza sunt balsam de Peru, lemn de santal, boabe de tonka, ambra, mosc, rasina benzoica, zibeta, vanilie si vetiver.

aldehide coriandru piersica bergamot lamaie

liliac radacina de stanjenel iasomie ylang-ylang lacramioare trandafir

balsam de Peru lemn de santal boabe de tonka ambra mosc rasina benzoica zibeta vanilie vetiver

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Le Dix Perfume by Balenciaga.

Le Dix Perfume Recenziile parfumurilor

CristinaT, iti multumesc pentru ca mi-ai dat ocazia sa testez acest parfum in varianta vintage!
Aplicat o picatura prin dabbing, are forta catorva pufuri consistente din alte parfumuri actuale. Te transporta imediat intr-o lume uitata, in anii '50-'60, e un clasic recognoscibil din garderobele mamelor sau bunicilor. In debut pot sa jur ca are violete, pudrate, puternice, genul acela de florale pe care le simteai in copilarie pe doamnele "bine" din anturaj. Profund floral, cu aldehide in stilul Baghari, dar impletite minunat cu dulceata santalului. Un iz de liliac se simte la vreo ora dupa aplicare, dar e atat de frumos amestecat cu lacramioarele, incat te determina sa-ti mirosi la nesfarsit pielea. Nu am simtit zibeta, pe care n-o plac deloc.
Departe de a fi o iubitoare de florale, acesta m-a dat pe spate. Desi nu e deloc genul meu, desi il vad apartinand altei epoci, nu pot decat sa-i recunosc frumusetea si sa admir femeile care-l poarta. Fiindca mi se pare chintesenta feminitatii increzatoare, in forma ei clasica.

olga.stefan
olga.stefan

L-am găsit într-un târg de vechituri în versiunea miniaturală, elegantă şi protejată de o cutiuţă poroasă şi misterioasă. Cine l-a vândut nu a ştiut ce vinde, pentru că l-a lăsat la un preţ... ce să spun. De spray de supermarket :)) Misterios e şi acest miros proustian de alt timp netrăit, deşi e clar creat pentru o femeie de vârsta mea, doar că plasată pe alte coordonate spaţio-temporale. E parfumul delicios şi puţin cuminte al fiicei cucoanei îmbrăcate- textil şi olfactiv- în Chanel. Aproape că are o viaţă personală şi o individualitatem dar depinde încă de gusturi formate şi cizelate înaintea timpului ei.
Purtat astăzi poate trece neobservat ca individualitate (şi e drept că intră sub umbrela indolent generalizantă de vintage), dar e plăcut, longeviv şi... foarte parfum. Nu poate fi asemănat cu nimic din ceea ce nu intră sub cupola unei măsuţe de toaletă elegante, care vorbeşte cu discreţie şi constanţă despre posesoarea ei, vreo Margot din Dimineaţa pierdută, probabil :) Mă amuză asemănarea cu două uleiuri orientale pe care le am şi în care am intuit o încercare de apropiere de arta parfumistică clasică: Safeena al Araab şi Attar al Kaaba, cele două fiind totuşi impregnate cu oudh.

Avantajul parfumeriei actuale este ca terenul de joaca s-a extins remarcabil de mult, fata de cum era in trecut. Ma refer la ingrediente. Cu cat verific mai mult componentele parfumurilor vechi constat ca exista un "pattern" repetat la infinit. Aldehide, zibeta, lacramioare, ylang-ylang, rasini, ambra, tamaie... Penurie mare in laboratoarele pariziene...Note aspre in debutul multora, usor necizelate, citrice incalcite cu note orientale, cacofonii olfactive. Dar marile capodopere ce inca stau in picioare si astazi tot atunci s-au nascut, asa ca inchei critica, dar trebuia s-o spun :)!

Le Dix vine si el cu notele standard ale vremii, dar are inspiratia sa aduca si ceva modern: irisul si liliacul, fapt ce-l salveaza de la alunecarea in banalitate.
Cele doua note florale merg bine cu aldehidele care abia sunt perceptibile si adierile orientale. Ba mai mult, irisul chiar devine pudrat in timp si incepe sa acopere totul cu un ton suav si delicat, moment in care incep sa-l plac foarte tare. La urma, mult dupa ce valvataia lui s-a stins, ramai cu un iz sapunos, un miros curat si imprecis de flori, foarte feminin.

Este un clasic, pare evident ceva creat demult, insa perfect purtabil si azi. Din pacate e tot mai greu insa, fiind demult scos din productie.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Balenciaga Le Dix Perfume fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Balenciaga Le Dix Perfume, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Le Dix Perfume dupa Balenciaga. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Le Dix Perfume de Balenciaga reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lalique Perles De Lalique Yves Saint Laurent Opium Chanel Chanel N°5 Eau Premiere Lorenzo Villoresi Teint de Neige Guerlain Shalimar Maison Francis Kurkdjian Lumiere Noire Pour Femme Juliette Has A Gun Lady Vengeance Bottega Veneta Bottega Veneta L`Artisan Parfumeur Voleur de Roses Guerlain Eau de Shalimar Houbigant Quelques Fleurs Royale Keiko Mecheri Peau de Peche Jean Patou Joy Tauerville Vanilla Flash Chanel Chanel N°5 Nina Ricci L'Air du Temps Amouage Fate for Women Tom Ford Noir de Noir Guerlain Shalimar Parfum Initial Amouage Memoir Woman