Designeri » B » Oriental Lemnos « Grupuri

Under My Spell Noelle Benefit de dama

Under My Spell Noelle Benefit de dama

oud
Under My Spell Noelle Benefit de dama Imagini Under My Spell Noelle Benefit de dama Imagini Under My Spell Noelle Benefit de dama Imagini

Under My Spell Noelle de Benefit este un parfum Oriental Lemnos de dama. Under My Spell Noelle a fost lansat in 2013. Notele de varf sunt merisor, cardamom si piper negru; notele de mijloc sunt violeta, iasomie, trandafir, orhidee salbatica si floare de vanilie; Notele de baza sunt ambra neagra, paciuli, Lemn de Agar(Oud), vanilie, rasina benzoica si zmeura.

merisor cardamom piper negru

violeta iasomie trandafir orhidee salbatica floare de vanilie

ambra neagra paciuli Lemn de Agar(Oud) vanilie rasina benzoica zmeura

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Under My Spell Noelle by Benefit.

Under My Spell Noelle Recenziile parfumurilor

manuelag
manuelag

Brandul Benefit are o serie de parfumele dragut ambalate –asa cum ne-a obisnuit de la produsele cosmetice. Eu sunt unul dintre consumatorii constanti ai acestui brand, dar mai mult pe partea de produse de infrumusetare.
Sa revenim la acest parfumel. Numele nu are nici o legatura cu mirosul. Nu asteptati va sa lacrimeze papilele olfactive de atata scortisoara, portocala si mere. Acesta este un parfum relativ obisnuit ca si note in industria parfumeriei pentru acest moment, dar nu are legatura cu sarbatoarea Craciunului.(cred ca toata lumea stie deja apelativul Noel inca din clasa a II-a)

Nu m-a atras in mod special ambalajul. De fapt, pana sa il simt pe altcineva, nici nu cred ca am incercat sau as fi incercat vreodata vreun parfum de la ei. Daca la farduri sau rimeluri ambalajul este atragator, pentru un parfum poate fi putin prea mult. Arata cam ca un glob de pom intr-adevar si cred ca aceasta este singura legatura cu numele .

Prin bunavointa unei colege de ,,suferinta’’ in mania asta a notelor parfumistice ( Hertha), am avut ocazia sa miros multe note singulare(santal, trandafir, ambra…si multe altele) , acesta fiind un mare avantaj in recunoasterea notelor intr-un parfum si pot spune ca recent am incercat uleiul esential de trandafir(vreo 5 la numar) si un produs de sinteza, cu un nume chimic, fara nici un strop de trandafir in el. Rezultatul? Chimia a reusit sa readea un miros mult mai realist al trandafirului imbobocit, in roua diminetii. Diferenta dintre uleiul esential si acest compus chimic, este ca uleiul are miros de trandafir, insa cu tot cu tulpina(un miros vag lemnos pe care ai senzatia ca il mesteci o data cu petalele rosii :) ) . Pe cand produsul de sinteza este doar purul trandafir . Unde vreau sa ajung cu asta ? Ei bine… acest parfum are listat trandafirul printre alte note si pot spune ca este nota dominanta. Insa un parfum atat de ieftin nu poate avea la baza extras natural de trandafir, ci doar chimie. Moda vremii spune ca o combinatie de succes ar fi trandafirul cu paciuli(nota lemnoasa , usor aspra, ce lasa senzatia ca ai mancat o tava de amandine si ti-a ramas usturime pe gat) sau trandafirul cu lemnul de Agar(asa-zisul OUD arabesc- acesta avand un miros medicinal-medicamentos). Si pentru ca moda vremii poate sa iti ofere multiple posibilitati, cei de la Benefit s-au gandit sa combine cele trei note.-Bineinteles NU sunt singurii si nici primii... Parfumul rezulta a fi un trandafir dark, foarte frumos, multiplu fatetat, transparent, insa in ciuda pretului NU este chimic. Nu simti nimic de sinteza in el. Ceea ce multe parfumuri de nisa si cu pretentii nu pot oferi. Ba din contra… Nu va imaginati trandafirul bulgaresc. Nota de trandafir in parfumerie are foarte multe valente si cu siguranta si hate-rii trandafirului tot vor gasi cel putin o esenta reusita cu nota principala trandafirul.
Pentru aceasta combinatie in triada (trandafir, oud, paciuli) sau trandafir-oud ori trandafir –paciuli detin mai multe exemplare, insa toate sunt scumpe si apartin unor branduri de nisa mai putin cunoscute. Ma bucur ca Benefit a reusit sa aduca in mainstream o categorie olfactiva extrem de bine platita si mai mult decat atat, a facut-o extrem de fain si de natural.
Per total este un parfum despre trandafir, paciuli si Oud , nemaipomenit pentru pretul lui si moda actuala.
Purtatoarea: Poate trece cu usurinta drept nisa...asa ca o sa fiti bine parfumate in orice ocazie...
Siaj:7/10

Longevitate 8/10

Nota mea: 9/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Benefit Under My Spell Noelle fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Benefit Under My Spell Noelle, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Under My Spell Noelle dupa Benefit. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Under My Spell Noelle de Benefit reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Oriental Lemnos
Comme des Garcons Comme des Garcons Series 3 Incense: Kyoto Karl Lagerfeld Lagerfeld Classic Tom Ford Bois Rouge Giorgio Armani Sensi Jewel Liz Claiborne Spark for Men Serge Lutens Feminite du Bois Comptoir Sud Pacifique Nomaoud Lulu Guinness Cast A Spell Le Jardin Retrouve Vetyver Vanille DSH Perfumes Jitterbug for Men 10 Corso Como 10 Corso Como Platinum J Mix 11