Designeri » B » Oriental Lemnos « Grupuri

Ardent Boadicea the Victorious unisex

Ardent Boadicea the Victorious unisex

ceara de albine

Ardent de Boadicea the Victorious este un parfum Oriental Lemnos unisex. Ardent a fost lansat in 2012. Creatorul acestui parfum este Christian Provenzano. Notele de varf sunt coriandru, seminte de morcov, sofran si trandafir turcesc; notele de mijloc sunt trandafir, ceara de albine, iasomie si Hedione; Notele de baza sunt rasina benzoica, vanilie, labdanum, Lemn de Agar(Oud), paciuli, mosc si ambra.

coriandru seminte de morcov sofran trandafir turcesc

trandafir ceara de albine iasomie Hedione

rasina benzoica vanilie labdanum Lemn de Agar(Oud) paciuli mosc ambra

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Ardent by Boadicea the Victorious.

Noir de Noir
Rose de Rose
Club de Nuit Intense

Ardent Recenziile parfumurilor

Lexa
Lexa

De cand am aflat ca Ardent seamana cu mult iubitul meu Noir de Noir am inceput sa il caut pentru testari,inchipuindu-mi ca avandu-l pe Noir nu o sa mai vreau ceva aproximativ la fel!Gresit,dar ce total gresit!L-am testat de doua ori pe fuga,si a treia oara am primit de la Andrada un decant din acest parfum...si m-am indragostit,a cata oara nu stiu,dar da,recunosc,il iubesc! Ardent este un trandafir,la fel de frumos,rosu,imens,in plina floare,numai ca de data aceasta vine la pachet cu condimente,miere si un strop de vanilie,ceea ce il face usor mai accentuat decat pe fratele Noir,si poate putin mai senzual.Restul ingredientelor sunt povesti in combinatie cu pielea mea,iar mie nu-mi ramane decat sa imi bat capul cum sa fac sa am mai repede aceasta minunata licoare...de,imi sta in fire sa-mi tradez iubirile,cu ce sunt eu de vina ca amantul e intotdeauna mai senzual ?! Oricum adulterul e in floare in garderoba mea,asa ca urmatorul pas va fi inghesuirea bietului Ardent peste fratele sau Noir,infama tradatoare ce ma aflu!

Rose_selavie
Rose_selavie

Pe pielea mea Ardent se comporta ca un fel de Noir de Noir dar ajustat prin partile esentiale trandafirii (se simte mai puternic mirosul aici), cu spoilere condimentate fata-spate, tunat cu mai mult paciuli si boxe noi cu volum maxim pe miere si vanilie. Cele doua accente dulci formeaza un efect irezistibil in spate. Bine calibrat si incordat, Ardent e voluminos, compact si ideal de cursa lunga. Tine foarte bine pe piele, e o bijuterie de parfum! E ca un bolid rosu dar condus…de o femeie. Desi e blindat cu note grele, Ardent ramane in esenta un parfum feminin, chiar mai feminin decat Noir de Noir pana la urma. Bineinteles, asta se datoreaza mirosului dulce format in planul secundar de aroma de fagure vanilat care rotunjeste superb elementul lemnos dandu-i niste periculoase curbe femeiesti. Amestecul demareaza in tromba datorita oudului care se va retrage apoi neasteptat de repede undeva in planul 3 de unde doar va echilibra toata "caroseria"/structura ca parfumul sa nu iasa nici in decor spre poiana florilor si nici invers, sa alunece cumva intr-o prapastie gurmanda. E cum trebuie. Dulce, greu, catifelat, e unul din cele mai speciale parfumuri descoperite pana acum in populara zona "Patchouli, Oud & Roses".

ancaan
ancaan

Ah, Ardent, ce bine-mi pare ca te-am cunoscut! Si culmea, amanasem intalnirea cu tine, gandindu-ma ca poate nu suntem compatibili. Asa este cu intalnirile blind. Dar ce sa vezi... a fost dragoste la prima vedere! Silly me, cum am indraznit sa ma indoiesc de tine si de caracterul tau atat de carismatic? M-ai cucerit cu priviri galese si mi-ai soptit la ureche ca suntem facuti unul pentru celalalt. M-ai luat de mana si nu mi-ai mai dat drumul. Sunt a ta si tu esti al meu. Pentru totdeauna.

Trebuie sa recunosc: dintotdeauna am avut o idila secreta cu parfumurile Boadicea The Victorious. Virtuala, desigur. Acesta este primul din colectia mea si totodata, primul pe care il testez amanuntit.

Este un parfum feminin; desigur, dupa standardele mele. Incepe in forta, aproape socant, cu un miros care mie-mi aminteste de pansamentele stomatologice. Acel miros camforat, usor iute. Cel mai probabil de la coriandru, patchouli si oud. Dar aceasta faza nu dureaza decat 2 secunde, dupa care se domoleste. Inca se simte oudul. Dar e moale si bland. Patchouliul rezista cu stoicism. Dar devine din ce in ce mai timid. Ce bine!
Intre timp, bobocul de trandafir incepe din ce in ce mai mult sa creasca. Infloreste in toata splendoarea lui si capata sclipiri rosiatice, catifelate. I se alatura nuante vanilate de pastai si rasina benzoica. Dar doar cat sa indulceasca usor parfumul. Nu este nimic gurmand in el. Dimpotriva. Este un miros de trandafir vanilat, cald, cerat si o adiere subtila vegetala. Hedione si labdanum, banuiesc. Daca inspiri cu putere la nivelul pielii, ai sa sesizezi ceva putin uleios si aromat. Posibil mosc. Posibil sofran si coriandru. In orice caz, parfumul este foarte bine construit si omogenizat, fara asperitati. Are consistenta unui sirop, insa nu e atat de dulce ca unul.
Astept cu nerabdare primavara. Cred ca se va deschide mult mai frumos. Acum inca e tacut. Nu are forta ametitoare. Dar are personalitate.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Boadicea the Victorious Ardent fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Boadicea the Victorious Ardent, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Ardent dupa Boadicea the Victorious. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Ardent de Boadicea the Victorious reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Tom Ford Noir de Noir Guerlain French Kiss Frederic Malle Iris Poudre Tauerville Vanilla Flash Amouage Memoir Woman WIDIAN IV Puredistance Opardu Guerlain Mon Precieux Nectar Frederic Malle Portrait of a Lady Lorenzo Villoresi Teint de Neige Hermes L’Ambre des Merveilles Amouage Honour Woman Xerjoff Bouquet Ideale Christian Dior Dune Guerlain Le Plus Beau Jour de Ma Vie Xerjoff La Tosca Sospiro Perfumes Capriccio Xerjoff Gran Ballo Serge Lutens Chergui