Designeri » B » Oriental Floral « Grupuri

Vento nel Vento Bois 1920 unisex

Vento nel Vento Bois 1920 unisex

oud
fin condimentat

Vento nel Vento de Bois 1920 este un parfum Oriental Floral unisex. Vento nel Vento a fost lansat in 2013. Notele de varf sunt bujor, elemi si piper roz; notele de mijloc sunt olibanum, mosc alb si lemn dulce negru; Notele de baza sunt Lemn de Agar(Oud), lemn de santal, paciuli, labdanum, Ambergris si rasina benzoica.

bujor elemi piper roz

olibanum mosc alb lemn dulce negru

Lemn de Agar(Oud) lemn de santal paciuli labdanum Ambergris rasina benzoica

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Vento nel Vento by Bois 1920.

Vento nel Vento Recenziile parfumurilor

Kristal Again
Kristal Again

Mama mia, de mult nu m-a lovit un parfum.așa de crâncen! :)
L-am testat fără sa știu nimic despre note și iată ce am.simtit: o combinație de lemn paciuli și rășini indescriptibile, tare și licoroasa. E un amestec potent ce debutează în forță, ca un taifun olfactiv. M-a transportat în camara bunicii mele, unde,.intr-un gigantic bufet interbelic dormeau sute (nu exagerez, pt ca bunica era cam hoarder) de plicuri cu condimente, pungi de ceaiuri, aspirine și alte medicamente obscure, esențe alimentare de nspe mii de feluri (făcea prăjituri, murături și alte chestii gastronomice memorabile). Jur ca așa mirosea când mă strecuram intre mese sa fur din chiseaua de dulceață. Mirosul de condimente intepatoare, lemn vechi, visinata uitată de ani în clondire și nițeluș sfoiag asternut prin colturi de sertare este exact Vento nel Vento. Prima jumătate de ora mi s-a parut distrugătoare. După, ansamblul se domoleste și din el emerge un fel de tămâie lemnoasa, care e mai tăcută și mai plăcută. Partea ăsta e purtabile dar numai dacă îți place stilul lemnos dur. Și dacă iubești tămâia.
E un parfum la antipodul gusturilor mele, îi recunosc calitățile tehnice (e tare și tine o vesnicie), dar mi s-a parut o experiență dura, care te dărâmă. Mi-e greu sa înțeleg de ce ar vrea cineva sa miroase în felul asta dar judecând după recenziile de pe .com sunt mulți care îl apreciază.

Parfumistele soft-feminine ar face bine sa se abțină, nu cred ca e pentru ele...

Este un balsamic foarte reusit si bine construit, unde nota de oud este in cantitate rezonabila si nu este un oud medicinal (asa cum gasim la Montale). Acest oud imparte terenul cu o tamaie (iarasi, nu stridenta!). Cele doua sunt bine imblanzite de o nota evdenta de santal, si indulcite cu o nota iarasi blanda de lemn dulce. Astfel, parfumul merge in categoria gurmandelor orientale. Desigur, parfumul devine usor rasinos catre notele de baza, insa melanjul este atat de omogen si frumos, chiar cremos. Parfumul are caldura, eleganta, ingrediente excelente si calitati tehnice care ma multumesc: siaj si persistenta bune. Il vreau si pe acesta!!! :)
Evaluare: 9/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Bois 1920 Vento nel Vento fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Bois 1920 Vento nel Vento, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Vento nel Vento dupa Bois 1920. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Vento nel Vento de Bois 1920 reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Frederic Malle Portrait of a Lady Bois 1920 Relativamente Rosso Amouage Honour Woman Amouage Amouage Lyric Woman Serge Lutens Chergui Diptyque Philosykos Robert Piguet Calypso Profumum Roma Alba Amouage Beloved Serge Lutens Fourreau Noir Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Giorgio Armani Armani Privé Rose d'Arabie Chanel Coco Eau de Parfum Cartier Must de Cartier Hermes L’Ambre des Merveilles The Different Company Sublime Balkiss Juliette Has A Gun Lady Vengeance Robert Piguet Alameda Lubin Korrigan Diptyque Olene