Designeri » B » Oriental Floral « Grupuri

Chinatown Bond No 9 unisex

Chinatown Bond No 9 unisex

tuberoza
Chinatown Bond No 9 unisex Imagini Chinatown Bond No 9 unisex Imagini Chinatown Bond No 9 unisex Imagini

Chinatown de Bond No 9 este un parfum Oriental Floral unisex. Chinatown a fost lansat in 2005. Creatorul acestui parfum este Aurelien Guichard. Notele de varf sunt bergamot si floare de piersic; notele de mijloc sunt bujor, tuberoza, gardenie si floare de portocal; Notele de baza sunt paciuli, cedru de Virginia, lemn de santal, lemn de guaiac, cardamom si vanilie.

bergamot floare de piersic

bujor tuberoza gardenie floare de portocal

paciuli cedru de Virginia lemn de santal lemn de guaiac cardamom vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Chinatown by Bond No 9.

Visa by Robert Piguet Gold Limitied Edition

Chinatown Recenziile parfumurilor

rosmarin82
rosmarin82

Recunosc,sticlele mi se par chiar artistice,de calitate foarte buna.Din pacate ,nu toate parfumurile Bond no 9 isi merita pretul,insa Chinatown face parte din categoria parfumurilor top ,consider ca este o capodopera.Este un parfum al contrastelor,deloc un parfum care sa te duca cu gandul la mancarea chinezeasca.Este un parfum care impaca si pe amatorii de parfumuri orientale si pe cei care indragest parfumurile dulci,gurmande. Este un parfum floral oriental.Eu l-as numi improrpiu gurmand-oriental. Si asta datorita vaniliei care il transforma intr-un parfum floral dulce .Si nu floralul obisnuit,in care recunosti floarea (parfum care reflecta tuberoza,trandafiru,etc),ci mai degraba un amestec de flori ,in combinatie cu vanilia,ceea ce creeaza senzatia de gurmand (improrpiu spus).Iar acest amestec dulce,vine in contradictie cu miros de lemn ars (ca un foc de semineu).La inceput,desi mirosul e frumos, si te atrage,, te intrebi dc l-ai putea purta,pt ca aduce a candela parfumata.Dar e intr-adevar un parfum de nisa,artistic ,feminin,poate fi purtat si de adolescente si de femei in toata firea,este ca un cameleon. Se preteaza foarte bine si ziua,si seara.Cu siguranta,majoritatea va spune ca este un parfum invernal.Dar eu,recunosc,nu sunt adepta acestor principii,mi se par limitante in a-mi exprima starea de spirit.Consider ca Chinatown poate fi purtat si vara,dar,bine ,pe o temperatura mai umana,in jur de 30 de grade celsius in jos..Pentru cei care isi doresc Chinatown si considera ca este prea scump,ar putea achizitiona (desi se gaseste cam greu),parfumul Maison Martin Margiela By The FIreplace (platesti pt 100 de ml jumatate din pretul lui Chinatown in cantitate de 50 de ml).Este incredibil cat de mult seamana,aveam 2 mostre .Si fara sa-mi dau seamana am luat hartia data cu By The Fireplace,puteam sa jur ca e Chinatown.Daca nu ai ambele parfumuri,poti face usor confuzie.Ca diferenta,sa spunem ca Chinatown e un pic mai dulce ,iar Fireplace are senzatia de lemn ars mai accentuata (aproape ca o simti in gat). By the Fireplace e usor mai unisex,pe cand Chinatown este cu siguranta un parfum feminin.

ancaan
ancaan

Nu am fost niciodata curioasa sa incerc parfumurile Bond No. 9, asta poate din cauza sticlelor care mi se par foarte kitschoase, asemenea domnisoarelor care vor sa iasa in evidenta prin haine cat mai mulate si decoltate. Eh, asta este doar parerea mea. Dar am vrut sa incerc Chinatown, fiind un parfum popular si laudat pe .com. Personal, nu imi place absolut deloc, e unul dintre acele parfumuri care imi deranjeaza stomacul. Floarea de piersic este cam timida, razbate destul de greu sa iasa la suprafata de sub doza generoasa de cardamom care sufoca intreg parfumul. Parca simt si o tuberoza plapanda, poate ea face compozitia sa fie usor cremoasa. Chinatown e un floral picant (cardamon, patchouli si santal), cu o tenta smokey a lemnului de guaiac.

Chinatown este un parfum extrem de moale, bland, cu miros de piele de bebelus proaspat spalata cu un gel de dus cu fructe si flori. Miroase a floare de piersic, santal, un strop de vanilie si un strop de gardenie. Catre final simt si un strop de paciuli. Simt totodata si un miros ca de lapte cald cu miere, deci parfumul imi pare foarte confortabil, insa ca un skin-scent. Nu are siaj, iar persistenta este moderata, insa nu e deloc un parfum rau. Nota mea 7/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Bond No 9 Chinatown fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Bond No 9 Chinatown, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Chinatown dupa Bond No 9. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Chinatown de Bond No 9 reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Frederic Malle Portrait of a Lady Lorenzo Villoresi Teint de Neige Yves Saint Laurent Cinema Tom Ford Tobacco Vanille Keiko Mecheri Loukhoum Guerlain L'Instant Magic Tom Ford Black Orchid Kenzo Kenzo Amour Chloe Chloe Eau de Parfum Guerlain L'Instant de Guerlain Guerlain La Petite Robe Noir Guerlain Aqua Allegoria Herba Fresca Amouage Honour Woman Amouage Amouage Lyric Woman Serge Lutens Chergui Robert Piguet Fracas Parfumerie Generale PG21 Felanilla By Kilian Back to Black Estée Lauder Private Collection Tuberose Gardenia Montale Intense Tiare