Designeri » B » Oriental Floral « Grupuri

Boucheron Boucheron de dama

Boucheron Boucheron de dama Imagini Boucheron Boucheron de dama Imagini Boucheron Boucheron de dama Imagini Boucheron Boucheron de dama Imagini Boucheron Boucheron de dama Imagini Boucheron Boucheron de dama Imagini Boucheron Boucheron de dama Imagini Boucheron Boucheron de dama Imagini Boucheron Boucheron de dama Imagini Boucheron Boucheron de dama Imagini Boucheron Boucheron de dama Imagini

Boucheron de Boucheron este un parfum Oriental Floral de dama. Boucheron a fost lansat in 1988. Boucheron a fost creat de Francis Deleamont si Jean-Pierre Bethouart. Notele de varf sunt caisa, tagetes, mandarina, asafoetida, cassia, busuioc, portocala, bergamot, portocala amaruie si lamaie; notele de mijloc sunt iasomie, tuberoza, ylang-ylang de Madagascar, radacina de stanjenel, grozama Lydia, lacramioare, cedru, floare de portocal, muscata si narcisa; Notele de baza sunt lemn de santal, vanilie indiana, ambra, mosc, rasina benzoica, zibeta, lichen si boabe de tonka.

caisa tagetes mandarina asafoetida cassia busuioc portocala bergamot portocala amaruie lamaie

iasomie tuberoza ylang-ylang de Madagascar radacina de stanjenel grozama Lydia lacramioare cedru floare de portocal muscata narcisa

lemn de santal vanilie indiana ambra mosc rasina benzoica zibeta lichen boabe de tonka

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Boucheron by Boucheron.

Boucheron Recenziile parfumurilor

laura24
laura24

In sfarsit am ajuns si la Boucheron.Narcisa si tuberoza ...un camp plin .Foarte puternic ,dar mi imi plac floralele deci e pe gustul meu Mai simt un miros care imi aduce aminte de serile de vara petrecute in curtea bunicilor pe banca de langa tufele de regina noptii.
incantator.
Persistenta buna si siaj la fel.

andrasb
andrasb

Boucheron e un "grand classique", dar care poate fi si foarte modern. EDP este puternica, intr-adevar, cel putin la inceput, insa isi pierde din vigoare destul de repede (probabil si din cauza reformularii? Nu am cunoscut versiunea initiala). Pentru mine, Boucheron este narcisa galbena aproape in stare pura, doar spre final imi apare tuberoza si apoi un dram de vanilie. Nasul meu, cel putin, nu percepe nici caprifoiul, nici iasomia, chiar si tuberoza, atat de opulenta in alte combinatii, e umbrita de narcisa, pe care eu o iubesc, de altfel, si ii cunosc foarte bine mirosul, din gradina. Si mie imi place mult combinatia rezultata din atatea nuante, Boucheron poate fi folosit cu succes ca un fel de "manual de note" (ceea ce incerc si eu sa fac, desi deocamdata narcisa nu ma prea lasa), iar eleganta este incontestabila. Il vad, de pilda, purtat cu un costum clasic negru (preferabil cu pantaloni), asortat cu sandale sau pantofi cu toc inalt, cu accesorii aurii si eventual o esarfa micuta, in ton contrastant, in jurul gatului. A, si mai e ceva, un contrast, in acest parfum: e un mare clasic francez, dar are alura unui italian pur-sange!

Addict
Addict

Întotdeauna l-am considerat un parfum frumos,dar prea puternic pentru mine.Poate au trecut anii,poate gusturile mele s-au schimbat...Oricum,am avut fericita inspirație să testez în paralel EDP si EDT. Am ales,în final,EDT,deoarece mi s-a părut a fi nu doar mai ușor(...vine vara,în curand),ci și o idee diferit.
Parfumul se deschide cu nuanțe dulci-acrișoare de mandarină si piersică.Trecerea spre notele florale este destul de rapidă,dar lină.Pe mine este predominant ylang-ylang-ul...cred că aici am avut probleme cu EDP,la care aceasta notă era și mai puternică...Treptat,în timp,se fac simțite si iasomia,narcisa și tuberoza(discretă aici,din fericire,deoarece nu cred că ar fi putut face duet cu ylang-ylang fără dureri de cap).
Este ...și nu este EDT,deoarece longevitatea parfumului este remarcabilă(două pufuri la culcare,iar dimineața mă asteaptă,cuminte,pe mană).
Există femei frumoase la 20 de ani,dar care devin superbe la 30.Asemenea lor,acest parfum își dezvăluie deplina frumusețe pe măsură ce trec orele,atunci cand florile acceptă ca parteneri vanilia,chihlimbarul,tonka,santalul...Atunci dansează împreună ,liniștit și senzual deopotrivă...dansează rumba.

Un clasic floral desavarsit! Pe pielea mea nu simt deloc citrice, in nici un moment, ci doar narcise, tuberoze, imbracate intr-o pudra suava. Are un aer usor distant, care mie imi place la nebunie. Baza usor lemnoasa ii da profunzime, iar nota de zibeta nu o simt absolut deloc. Per total, un parfum pe care il iubesc! Siaj si persistenta bune.
Nota mea. 9/10

claude77
claude77

La prima aplicare este prea dulce si prea puternic pentru gustul meu, ma ia chiar cu ameteala. Dupa cateva minute insa.... este alta poveste. Devine usor mai subtil,mai senzual si isi schimba mirosul destul e des pe pielea mea. Este un parfum elegant si complex,care isi merita pe deplin statutul de clasic.

De doua parfumuri mi-e drag asa, la propriu, de En Passant si de Boucheron. Cand le simt aroma, iese la suprafata latura mea romantica si tandra. Eu am descoperit parfumul Boucheron abia acum 3 ani, cand epoca si gloria sa erau deja departe, azi devenind un clasic respectat, dar greu de asortat cu moda actuala.

Mi-a placut din prima clipa...intrasem in parfumeria mea preferata doar sa testez. Nu cautam ceva anume, am zis sa folosesc ocazia pentru a testa parfumuri clasice pe care nu le cunosteam. Atunci am si vazut pentru prima oara o sticla de Boucheron in realitate, desi stiam de existenta lui demult, imi placeau reclamele casei Boucheron din revistele de moda frantuzesti pe care le tot rasfoiam in liceu la centrul cultural francez. In acea zi nu l-am incercat pe piele, am plecat cu un servetel imbibat cu Boucheron si l-am pastrat cateva zile in sertarul de la noptiera.

De fiecare data cand deschideam sertarul iesea aroma lui fantastica, inutil sa spun ca toate cutiutele cu crema si alte lucruri din sertar au imprumutat mirosul lui. Il scoteam si-l lipeam de nas tragand cu patima pana am zis ca-i cazul sa-l incerc si pe piele.

La inceput mirosul e usor fructat si aspru, recunosc niste citrice, dar cu zeama dulce, nu acrisoara. Inceputul e promitaror si revigorant. Mai incolo apare un caprifoi suculent si realistic, foarte bine lucrat care mie mi se pare superior lui Private Collection Estee Lauder (clasicul), aici caprifoiul e mai "bogat", mai dulce si mai plin de zvac.

Trece printr-o serie de schimbari, e un caleidoscop de nuante, inflorind si ma bucur de toate fazele lui pe piele. Pe parcurs notele fructate se estompeaza, fara a disparea definitiv, apare tuberoza, e o regina care dupa un dans in care toti amutesc de admiratie se retrage lansand o impresie de parfum in urma ei... apoi partea lemnoasa devine predominanta.

Ce-mi place mult la Boucheron, pe langa mirosul in sine, este structura lui, faptul ca desi are in compozitie foarte multe note, toate isi au rostul si sunt extraordinar dozate,apoi imi place cum radiaza de pe piele si siajul fenomenal si elegant, care umple incaperea si place nefiind suparator (este si unul din parfumurile pentru care primesc cel mai des complimente).

Pentru unii o relicva, pentru altii desuet, iar pentru mine - parfumul semnatura. Il port fara nici o bariera impusa de stil sau ocazie. Acum de exemplu stau in casa toata ziua, in pantaloni mov din catifea si cu ceaiul earl grey cu lapte alaturi si miros divin a Boucheron si facem cel mai tare team work!

Nu stiu de ce, parfumul asta il folosesc rar. Imi impune:) Nu ma pot da cu el decat daca port costum office, poate e un fix de-al meu...Mi se pare prea classy pentru blugi si prea lemnos pentru o intalnire. Pe mine nu miroase deloc floral, ci lemnos, pur lemnos. E foarte persistent, oarecum dur, fiindca izbeste omul in fata si impune o anumita distanta. La propriu si la figurat. Il port la sedinte foarte importante, cand vreau sa fiu sefa, nu femeie. E... intimidant. Dar e extrem de placut la final, are note blande pe piele. Oarecum, imi aminteste de Chanel- Allure, dar numai ca note lemnoase. Acum, ca vine toamna, isi va regasi locul in garderoba de parfumuri.

EDP Mini 0.15oz
Boucheron Pour Femme Eau de Toilette Natural Spray, 3.3 oz
Boucheron Pour Femme Eau de Toilette Natural Spray, 3.3 oz
Boucheron Pour Femme Eau de Parfum Spray, 3.4 oz
Boucheron Pour Femme Eau de Parfum Spray, 3.4 oz

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Boucheron Boucheron fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Boucheron Boucheron, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Boucheron dupa Boucheron. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Boucheron de Boucheron reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Tom Ford Black Orchid Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea Guerlain My Insolence Givenchy Organza Hermes 24 Faubourg Christian Dior Poison Christian Dior Dior Addict Christian Dior Dune Robert Piguet Fracas Chanel Allure Sensuelle Guerlain Insolence Chanel Coco Eau de Parfum Juliette Has A Gun Lady Vengeance Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her Guerlain Samsara Eau de Parfum Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Serge Lutens Datura Noir Guerlain Champs Elysees Eau de Parfum Amouage Amouage Lyric Woman Guerlain L'Instant Magic