Designeri » B » Floral Fructat « Grupuri

Jaipur Boucheron de dama

Jaipur Boucheron de dama

Jaipur Boucheron de dama Imagini Jaipur Boucheron de dama Imagini Jaipur Boucheron de dama Imagini

Jaipur de Boucheron este un parfum Floral Fructat de dama. Jaipur a fost lansat in 1994. Jaipur a fost creat de Sophia Grojsman si Jean-Pierre Mary. Notele de varf sunt prune, piersica, caisa, ananas si frezie; notele de mijloc sunt bujor, garoafa, salcam, orhidee, trandafir, radacina de stanjenel, iasomie si lacramioare; Notele de baza sunt lemn de santal, ambra, mosc, rasina benzoica, vanilie, heliotrop, cedru de Virginia si styrax.

prune piersica caisa ananas frezie

bujor garoafa salcam orhidee trandafir radacina de stanjenel iasomie lacramioare

lemn de santal ambra mosc rasina benzoica vanilie heliotrop cedru de Virginia styrax

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Jaipur by Boucheron.

Quel Amour!

Jaipur Recenziile parfumurilor

Eva Cristina
Eva Cristina

Nu am să înțeleg nicicând de ce casa Boucheron a scos Jaipur din producție. Eu am încă ambele variante delistate, inclusiv Jaipur Saphire. Ca să nu mai spun ca Jaipur varianta masculină clasică mi se pare cel mai senzual parfum bărbătesc inventat vreodata! Măcar acesta e încă în magazine.
Jaipur e parfumul meu de suflet, l-am primit cadou de la mama mea pe când aveam doar 18 ani. Nici un alt parfum nu l-a egalat. Nici nu îmi vine să cred ca dupa aproape 20 ani de când mai păstrez sticlele prețioase parfumul acela a rămas neschimbat. Asta înseamnă probabil parfumeria de lux. Ani de-a rândul am primit complimente pentru el, oriunde mă duceam lumea mă recunoștea după parfum. În România nici măcar nu exista imediat la acea vreme. A fost un parfum special, avea un aer de orient îndepărtat, parcă venea de la capătul lumii, deși era proaspăt și îmbătător. Flori delicate, fructe dulci și arome vanilat-pudrate într-un amestec perfect echilibrat. Nici o notă distinctivă care să ucidă întreg ansamblul. E un parfum la care o sa visez mereu...

dona60
dona60

Conexiunea acestui parfum cu India este superficiala fiind legata numai de forma sticlei ,care este inspirata dintr-un tip de bratara din Jaipur,numita Nauratan.
Nauratan este numele unei bijuterii cu noua pietre sacre de bun augur,asezate intr-o ordine stabilita, pietre care reprezinta planetele din astrologie. Pietrele si modul de dispunerea a lor aduc purtatorului echilibru si noroc .Bijuteriile sunt talismane primite in dar la casatorie.
In parfum Sophia Grojman combina mai mult de 9 ingrediente speciale, dar creeaza in final o frumusete de parfum,unic, aducator de echilibru ,stare de bine,plin de viata.Parfumul initial se simte tineresc,fructe suculente in amestec cu bujor,trandafir,heliotrop si benzoin,treptat te acapareaza si invaluie ore in sir cu raze pudrate devenind misterios si elegant.
Pentru mine acestui parfum nu ii lipseste nimic si nu are in plus nimic, l-am purtat ani in sir si l-as purta mereu,dar...

Nu am fost interesata de el decat abia dupa ce a fost scos din productie...noroc ca l-am luat acum cativa ani, acum costa probabil o mica avere.

Este un amestec floral-fructat foarte bine lucrat, extrem de feminin, cu tonuri zemoase si un trandafir central de o frumusete izbitoare si plina de naturalete cu petale catifelate acoperite cu roua. Piersicile si ananasul din deschidere sunt un deliciu, coapte, dulci, aromate. Asa cum incepe, efervescent si vesel, asa si continua spre bucuria mea, fara a-si pierde nimic din prospetime, nici dupa cateva ceasuri.
In baza mi-e greu sa-mi dau seama ce note se contureaza, ambra in niciun caz nu se simte, florile si fructele se simt limpede de la un capat la altul. Vanilia e iluzorica, apare vag si nu o pot retine, parfumul nu devine dulce sau cald in timp, ramane proaspat floral-fructat.

Pentru cine doreste alte variante, incercati Annick Goutal Quel Amour EDT (grija, nu faceti ca mine, nu luati EDP, eu am remarcat mult mai tarziu asemanarea EDT cu Jaipur, fiindca Quel Amour EDP e un cu totul alt discurs floral, ca un gem de dulce) sau Mohur de Neela Vermeire, parfumuri cu care Jaipur are anumite laturi comune ( Mohur nu are note similare cu Jaipur, dar efectul efervescent si trandafirul luminos arunca niste paralele).

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Boucheron Jaipur fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Boucheron Jaipur, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Jaipur dupa Boucheron. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Jaipur de Boucheron reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Bottega Veneta Bottega Veneta Gucci Gucci Rush Givenchy Organza Prada Infusion d'Iris Givenchy Hot Couture Thierry Mugler The Taste of Fragrance Alien Lalique Encre Noire Pour Elle Robert Piguet Visa 2007 Serge Lutens Datura Noir Christian Dior Dune Yves Saint Laurent Elle Lorenzo Villoresi Teint de Neige Calvin Klein Truth Guerlain Samsara Eau de Parfum Caron Aimez - Moi Giorgio Armani Sensi Christian Dior Dior Addict Juliette Has A Gun Citizen Queen By Kilian Back to Black Guerlain L'Instant de Guerlain