Designeri » B » Oriental Lemnos « Grupuri

Bal d'Afrique Byredo unisex

Bal d'Afrique Byredo unisex

Bal d'Afrique de Byredo este un parfum Oriental Lemnos unisex. Bal d'Afrique a fost lansat in 2009. Creatorul acestui parfum este Jerome Epinette. Notele de varf sunt bergamot, lamaie de Amalfi, floare de portocal african, tagetes si coacaze negre; notele de mijloc sunt violeta, iasomie si ciclama; Notele de baza sunt ambra, mosc, vetiver si cedru de Virginia.

bergamot lamaie de Amalfi floare de portocal african tagetes coacaze negre

violeta iasomie ciclama

ambra mosc vetiver cedru de Virginia

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Bal d'Afrique by Byredo.

Vetiver Fatal
Hermessence Vetiver Tonka
Collezione Privata Viaggio d`Africa
Tardes
Cristobal

Bal d'Afrique Recenziile parfumurilor

sigrid
sigrid

Am picat in mrejele lui from the very first moment si am dat-o pe faptul ca mereu mi-au placut parfumurile cremoase ce dau senzatia de skin caressed si mai ales de mind caressed.
Parfumul imi evoca un chic boutique unde gasesti de toate pe mililitru patrat: flori, fructe, note lemnoase , ambra, mosc, aranjate cu atat de mult bun gust incat chiar daca spatiul e stramt, nu simti o clipa ca te sufoci. Notele imi par filigranate, adevarata lucratura de giuvaergerie , nu de fierarie.
Dantelarie de vetiver ( nota pregnanta) , marigold/tagete ( ce surpriza placuta aceasta floare in ultimul timp) , floare de portocal si coacaze negre , stropita cu citrice. Parfum cu insusirea rara de a putea oferi fiecaruia ce vrea: prospetime dar si dulceata ( nu stiu cum ii reuseste ), caracter fructat dar si lemnos ( alta “aroganta” care ii iese la fel de bine) .
Personal m-am luptat mult sa scap de senzatia ca e foarte asemanator cu preafrumosul nostru TARDES dar nu prea am reusit. Testandu-le concomitent, am extras concluzia ca Tardes e mai tusat, mai accentuat cred de nota de migdale si poate o idée mai dulce avand tonka si heliotrop si lipsindu-i cu desavarsire citricele.
Parfumul e unisex dar pur si simplu nu gasesc un tip de barbat caruia sa i se potriveasca . Mi se pare incompatibil ca un barbat sa fie parfumat asa, la fel de incompatibil ca un tip hot despre care as descoperi ( din intamplare) ca poarta sutien pe sub camasa.
Daca ar fi sa ascult muzica parfumata cu Bal d’ Afrique , as aculta JE SAIS – Lara Fabian feat. Frank Oliver.

Un parfum acrisor-aromatic, cu nota evidenta de bergamota, vetiver si ceva note florale. Parfumul este destul de suav, fara siaj si cu persistenta moderata, insa este cam conum, nu are acel ”ceva” care sa-l scoata in evidenta... Sau poate nu testez eu ce trebuie... :((
Nota mea: 5/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Byredo Bal d'Afrique fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Byredo Bal d'Afrique, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Bal d'Afrique dupa Byredo. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Bal d'Afrique de Byredo reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Xerjoff Bouquet Ideale By Kilian Back to Black Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Tom Ford Noir de Noir Robert Piguet Visa 2007 Puredistance Opardu Keiko Mecheri Attar de Roses J.F. Schwarzlose Berlin Trance Lubin Akkad Serge Lutens Chergui Frederic Malle Carnal Flower Frederic Malle Musc Ravageur J.F. Schwarzlose Berlin Leder 6 Nez a Nez Marron Chic Frederic Malle Portrait of a Lady Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Xerjoff Lira Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Serge Lutens Fourreau Noir Panouge Isabey Gardenia