Designeri » B » Floral « Grupuri

La Tulipe Byredo de dama

La Tulipe Byredo de dama

ierbos
La Tulipe Byredo de dama Imagini

La Tulipe de Byredo este un parfum Floral de dama. La Tulipe a fost lansat in 2010. La Tulipe a fost creat de Jerome Epinette si Ben Gorham. Notele de varf sunt frezie, ciclama si rabarbar; Nota de mijloc este lalele roz; Notele de baza sunt note lemnoase, vetiver si note verzi.

frezie ciclama rabarbar

lalele roz

note lemnoase vetiver note verzi

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about La Tulipe by Byredo.

Pleasures

La Tulipe Recenziile parfumurilor

Acesta este un floral-verde simplu, cu miros de frezii si ciclamale soft, un parfum pe care il vad potrivit pentru primavara, sau chiar pentru vara. Din pacate este atat de simplu construit, incat poate fi confundat foarte usor cu un mainstream mediocru, poate chiar cu un Lauder primavaratic (imi pare ca se aseamana destul de bine cu Pleasures). Totusi, fata de un mainstream, aici gasim ingrediente ceva mai rafinate, insa... la pretul pe care il are acest brand, ar trebui sa fi fost ceva cu adevarat special! Sa nu mai vorbim despre calitatile tehnice ale parfumului care... nu sunt pe placul meu: siaj redus, persistenta moderata.
Evaluare: 6/10

ancaan
ancaan

Cum miros, oare, lalelele?

In realitate, nu am surprins niciodata aroma lor, indiferent de cate ori mi-am bagat nasul in petale. Desigur, daca parfumul s-ar fi numit oricum altcumva in afara de La Tulipe, misterul s-ar fi risipit. Elementul-cheie este de fapt numele, care, impreuna cu vizualizarea notelor, te ajuta sa atribui un miros acestor flori.

Dar cum este La Tulipe? In primul rand, daca tu cauti un parfum complex si iesit din comun, atunci nu e pentru tine. La Tulipe trebuie luat ca atare: un parfum minimalist, mai mult de zi decat de seara, deloc inventiv, dar foarte, foarte frumos si feminin. Este mai mult pentru stari meditative, pentru buna dispozitie, pentru pofta de viata, pentru cheful de a purta rochii dantelate si bijuterii pastelate, pentru par despletit si buclat, pentru dorinta de a alerga desculta prin iarba, pentru zilele acelea de primavara in care te scalzi in razele soarelui, in care simti aroma naturii si auzi ciripitul pasarelelor. :) Pentru ca La Tulipe, pentru mine, este fix asa: primavara si feminitate, inocenta si fericire. Toate acestea, picurate intr-o sticluta.

Este un floral verde si matasos, fara taisuri si muchii ascutite. Stiu ca liliacul nu este listat, dar inca de la pulverizare, se simte aroma lui. Probabil datorita alaturarii altor ingrediente, precum frezia, rubarba si notele verzi. Nu evolueaza pe parcurs, este frumos de la inceput pana la sfarsit. Singurul lui minus este longevitatea: mai mult de 4 ore, eu nu am obtinut in zilele calduroase.

Phyto.Chemical
Phyto.Chemical

Startul puternic floral din prima clipă m-a direcţionat către parfumul rusesc de garofiţe, frezii şi un dram de trandafiri.

Totodată dă senzaţia de condimentat însă pentru scurt timp.

De cum se domoleşte rămâne proaspăt şi nimic mai mult.

Îl găsesc asemănător cu Kenzo Flower pentru început, ca mai târziu pe când se mai aşează îl asemăn puţin cu Miracle Lancome.

Longevitatea este slabă şi nu-l găsesc deloc interesant, din păcate.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Byredo La Tulipe fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Byredo La Tulipe, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica La Tulipe dupa Byredo. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre La Tulipe de Byredo reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Estée Lauder Private Collection Tuberose Gardenia Nobile 1942 Ponte Vecchio W The Different Company Sublime Balkiss Rance 1795 Pres de Toi Frederic Malle Carnal Flower Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez for Her Eau de Parfum Frederic Malle Portrait of a Lady L`Artisan Parfumeur La Chasse aux Papillons Robert Piguet Fracas Guerlain Champs Elysees Eau de Parfum L`Artisan Parfumeur Rappelle-Toi Penhaligon`s Artemisia Ormonde Jayne Frangipani Serge Lutens Fourreau Noir M. Micallef Ananda Lubin Akkad Frederic Malle En Passant Lorenzo Villoresi Teint de Neige Keiko Mecheri White Petals