Designeri » C » Floral « Grupuri

Eden Cacharel de dama

Eden Cacharel de dama

acvatic
Eden Cacharel de dama Videouri
Eden Cacharel de dama Imagini Eden Cacharel de dama Imagini Eden Cacharel de dama Imagini

Eden de Cacharel este un parfum Floral de dama. Eden a fost lansat in 1994. Creatorul acestui parfum este Jean Guichard. Notele de varf sunt mandarina, piersica, bergamot si lamaie; notele de mijloc sunt mimoza, ananas, tuberoza, pepene, , iasomie, nufar, lacramioare, lotus si trandafir; Notele de baza sunt lemn de santal, boabe de tonka, paciuli, salcam si cedru.

mandarina piersica bergamot lamaie

mimoza ananas tuberoza pepene iasomie nufar lacramioare lotus trandafir

lemn de santal boabe de tonka paciuli salcam cedru

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Eden by Cacharel.

Jontue
Roses Jasmine

Eden Recenziile parfumurilor

flory
flory

fetelor nu mai aduceti contra argumente pro sau contra altor opinii exprimate,nu v-ati prins ca fiecare femeie este unica!parfumul trezeste in om,trairi ,vise,experiente,toate unice!de aceea ceea ce-i place unei femei ,nu-i va placea alteia si multumesc lui Dumnezeu ca ne-a creat atat de diverse ,caci asta-i frumusetea de fapt:diversitate!

Addict
Addict

Puternic--ca note și atitudine--,tumultuos aș zice.
Un parfum care nu lasă loc de ambiguități : ori îți place,ori nu!
Nu că i-ar păsa...chiar deloc! El știe foarte bine că își are locul său în sufletele celor care-l iubesc.
Face parte din categoria parfumurilor "je m'en fiche-iste",alături de un alt "greu" care este iubit sau dimpotrivă. Desigur,ați ghicit că este vorba despre "Kenzo Jungle L'Elephant".
Cateva cuvinte despre acesta din urmă : l-am întalnit o singură dată purtat cu eleganță de o femeie superbă,oacheșă. Atunci l-am vrut. Dar,din păcate,pană să-l am,mi-a fost servit zilnic de o cunoștință cu care petreceam cateva zile pe litoral,la temperaturi "înalte". De-atunci m-am lecuit,deși recunosc că nu a fost nicidecum vina parfumului.

Revenind la "Eden" : se deschide cu note citrice,dar deloc acide,deoarece sunt îndulcite de piersică.
Apoi...apoi vine cavalcada florilor : tuberoză,mimoză,iasomie,poate și lăcrămioare...atat percepe nasul meu.
La final : santal și paciuli.

Un parfum narcotic,cu siaj amețitor,cu persistență depășită de puține altele,de purtat oricând (mai puțin vara,poate) ...DAR nu oricat,nu oriunde,nu oricum!!!

L-am iubit pe "Eden" și l-am purtat într-o perioadă a vieții la fel de tumultuoasă ca și el. M-a iubit la rândul său și m-a însoțit adeseori--un sprijin minunat cu care am depășit problemele de atunci.
Îl iubesc și azi...dar nu-l mai port,deși am păstrat cațiva ml.în flacon ,ca să-mi amintească ...

ramorariu
ramorariu

Da..mi l-am cumparat...pe neincercate..in lipsa altui sport extrem disponibil. Mi-e imposibil sa il port. Iubesc florile albe si mimoza..dar cu Eden... nu pot trai. Ma sufoca.. Chiar si un puff..Nici mamei nu indraznesc sa i-l dau, de frica sa nu ne intalnim iar...E un parfum frumos, plin de caracter... dar nu i-as putea fi prietena.

lily13ana
lily13ana

Mi-a placut mult Eden cand l-am cumparat, aroma sa este imposibil de confundat; eu nu simt o nota anume in toata compozitia lui, mi se pare foarte bine inchegat, persista foarte mult, are proiectie buna. Pacat ca nu a fost sufucient de dulce ca sa ramana al meu. Nu cred ca se potriveste oricui, trebuie testat inainte de a fi cumparat.

IuliaZsa
IuliaZsa

Dupa ce am fost dezamagita de NOA si Amor Amor am catalogat casa Cacharel ca avand parfumuri cu miros cheap si nu credeam ca dupa recenziile citite la Eden imi va placea, dar ca si in cazul Evei, gradina Edenul a reusit sa ma ispiteasca si sa-mi dea socotelile peste cap cu parfumurile Cacharel.

Eden este genul acela de parfum cu miros vintage, un parfum de Madame, care pe unde trece lasa o dara grea dupa ea sau sa face auzita fara sa scoata un cuvat.

In prima faza mimoza si tuberoza fac duet, in aceasta faza zici ca totul ii ok si frumos, poate putin tare, dar totusi e inca bine si dupa doua minute te loveste un paciuli sanatos, apropiat de mirosul lui natural, adica pamantos direct in nas. Pe intreaga evolutie a parfumului patchouli controleaza totul.In etapa a doua parfumul devine cremos si dulce din cauza nufarului si lotusul, mai vine pirsica zemoasa sa isi faca treaba, dar totul este inecat in paciuli. In ultima parte de evolutie mirosul parfumului se domoleste, dar este tot puternic, nu tipa asa tare ca la inceput, aici mai simt cate o adiere de santal si boabe de tonka.

In decurs de 20 de ani acest parfum a fost hulit si iubit, este creat pentru femei putenice si independente, abia astept sa fie al meu :)

Dana Maria

Nu a zis nimeni ca are ceva de-a face cu Chanel 5, eu am zis doar ca e mult mai greu si mai obositor. Nu am zis ca seamana cu el. Oricum miros urat ambele. Cel putin din punctul meu de vedere.

manuelag
manuelag

Nu pot sa nu adaug recenzie pentru acest parfum. Este pacat cum isi primeste numai suturi si inca nu sunt lamurita de ce! Nu doar ca este o reusita parfumistica de exceptie, dar nu are nimic, dar absolut NIMIC de-a face cu Chanel 5...Siaj si persistenta foarte mari? DA! Dar sunt sigura(de fapt stiu asta!) ca nu sunt doar doua astfel de parfumuri pe lumea asta! Plus de-asta asocierea cu anii '80-'90- '20 nu face decat sa adauge un plus. Creatiile actuale de mainsteam nu sunt fascinante. Si cred ca e greu sa ai 30 de ani si inca sa te mai vinzi si sa fi de actualitate. Pana la urma iubitorii de skin-scent-uri au de unde alge. Nu e musai sa iubesti Fracas sau Eden sau oricare alt parfum care are personalitate. Cu riscul de a ma repeta, ai de unde sa alegi!
Si acum recenzia: debuteaza usor citric. As zice ca intre bergamota si ceva mandarine s-ar situa inceputul. Aceasta etapa dureaza evident putin, si este preluata de un adevarat melanj de flori de lotus,nuferi, paciuli, mimoze, ananas si tuberoza. NOTA BENE! Eu nu sunt o impatimita a tuberozei, insa in acest parfum o regasec in plan secund si imi place mult! Culmea este ca le poti percepe pe toate!
Se aseaza frumos si totodata cu personalitate. Este genul de parfum pe care il poti purta fara alte accesorii.Fara machiaj, fara cercei, fara haine...doar cu bentita neagra la gat si papuci de casa cu toc! Are multe de zis!
Este un amestec perfect intre flori albe, flori de apa, fructe si paciuli...cu alte cuvinte, este Gradina Edenului intr-o sticluta. Nu iti poti imagina decat acele peisaje perfecte, cu cascade, flori, si vegetatie miraculoasa, privite de la distanta pentru a capta intregul peisaj. Este nespus de frumos, dupa mine!
Probabil aplicat de la distanta sau pulverizat in aer si trecut prin el (dupa metoda frantuzeasca) ar putea sa isi gaseasca mai multi iubitori!
Insa eu NU imi doresc asta! Eu vreau sa am mai mult pentru mine!
Purtatoarea: Are umerii goi si rotunzi, sculptati parca din portelanul cel mai scump. Spatele ii dezvaluie osatura fina si arcuita perfect in timp ce matasurile care il acopera isi fac loc pe podea. Pernele moi parfumate in Eden ii invaluie trupul inca atins de adolescenta. E cruda inca! Si nespus de frumoasa!
Locatia: baldachinul sculptat cu simboluri pagane si perdele de organza aduse tocmai din Orient!
Asta este Edenul pentru mine!

Dana Maria

Cred ca e cel mai greu parfum pe care l-am mirosit vreodata. Si pana acum credeam ca cel mai greu e Chanel no. 5...
E puternic, pretentios, te oboseste dar in acelasi timp te indeamna sa il mai mirosi o data. Nu imi place deloc, dar cu toate astea are ceva, nu stiu ce, care ma atrage.
E un parfum cu personalitate pentru o femeie cu personalitate, un parfum copt pentru o femeie coapta. Daca il pui pe pielea persoanei nepotrivite s-ar putea sa miroasa a "neam prost", a ieftin, cu toate ca e un parfum bun.
E tipic anilor '90, cand toata lumea voia sa lase dara de parfum in urma. Mie asta mi se pare de prost gust.
Dar presupun ca din doua pufuri nu o sa moara nimeni, mai ales daca e contextul potrivit si persoana potrivita. :)

andrasb
andrasb

Flori albe-albe, multe, aglomerate si galagioase, invaluite intr-un tare si persistent iz de patchouli. Longeviv, amarui, "loud" si usor "passé", poate starni deopotriva reactii admirative sau priviri dezaprobatoare. Desigur, depinde si de contextul in care e purtat. Imi trezeste si niste amintiri ciudate, cred ca l-a avut mama sub forma de deodorant in anii 90... sau a existat ceva asemanator, nu stiu. Un thumb up pentru drydown: dupa toata harmalaia de flori albe de la inceput, ramane adevaratul aer elegant, dat probabil de santal. Si totusi...DA, l-as purta intr-o seara de vara, pe malul marii, intr-o rochie lunga si vaporoasa si cu un sal matasos pe umeri...

raluca maria
raluca maria

este un parfum care nu se potriveste oricarei varste si orcarui tip de personalitate. nu este genul de parfum pe care sa il aduci ca si cadou . poti da gres... poate fi o greseala catastrofala.
este un parfum cu personalitate puternica si in acelasi timp elegant.
imi place enorm, persista foarte mult timp .
este un parfum clasic si inconfundabil

Lexa123
Lexa123

un parfum puternic, care nu poate fi purtat de oricine. Mi-a placut enorm..si persistaaa!

[email protected]
liajoldes@yahoo.com

Un parfum cu personalitate,sugereaza mister, eleganta, rafinament. Restul tine de gustul fiecaruia si de toleranta la anumite ingrediente sau arome. Pentru mine nu e un parfum greu dar il simt dulce si mie imi plac parfumurile dulci. Cat timp un parfum mai starneste senzatii nu este demodat.

tubykap20
tubykap20

Parfum greu,de tanti,de cucoana! Un patchouli care isi arata coltii intr-o noapte cu luna plina,dupa ce i-a ascutit!

Eden by Cacharel 3.20 out of 5 based on 47 ratings and 13 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Cacharel Eden fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Cacharel Eden, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Eden dupa Cacharel. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Eden de Cacharel reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain L'Instant Magic Thierry Mugler Alien Essence Absolue Lancome Poeme Gucci Gucci Rush Guerlain Shalimar Parfum Initial Yves Saint Laurent Cinema Cartier Baiser Vole Christian Dior Dior Addict Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea Bottega Veneta Bottega Veneta Christian Dior Hypnotic Poison Christian Dior Dune Jean Paul Gaultier Classique Tom Ford Black Orchid Christian Dior Midnight Poison Christian Dior Dior Addict Eau de Parfum Cerruti 1881 Thierry Mugler Alien Chanel Allure Sensuelle Guerlain Insolence Eau de Parfum