Designeri » C » Floral Aldehidic « Grupuri

Nocturnes de Caron Caron de dama

Nocturnes de Caron Caron de dama

aldehide
Nocturnes de Caron Caron de dama Imagini Nocturnes de Caron Caron de dama Imagini Nocturnes de Caron Caron de dama Imagini Nocturnes de Caron Caron de dama Imagini

Nocturnes de Caron de Caron este un parfum Floral Aldehidic de dama. Nocturnes de Caron a fost lansat in 1981. Creatorul acestui parfum este Gerard Lefort. Notele de varf sunt portocala, tinctura de trandafiri, neroli si aldehide; notele de mijloc sunt iasomie, ylang-ylang si tuberoza; Notele de baza sunt vetiver, mosc si lemn de santal.

portocala tinctura de trandafiri neroli aldehide

iasomie ylang-ylang tuberoza

vetiver mosc lemn de santal

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Nocturnes de Caron by Caron.

Nocturnes de Caron Recenziile parfumurilor

Addict
Addict

Ah,ah! Ce bine miroase! Nu am niciun aldehidic în garderobă,m-am ferit mereu de acest gen,dar din parfumul acesta aș vrea măcar un decant!
Este săpunos-săpunos! Rose,ai dreptate,Camay 100%( săpunul acesta,în varianta lui "vintage",era roz,dreptunghiular cu marginile rotunjite,iar în centrul său era sculptată o camee).
Revenind la parfum...nu știu cum și cand l-as purta...Poate seara,uneori,sub halatul pufos de baie.
Dar "uneori" cred că ar deveni "deseori",deoarece n-am întalnit pana acum un parfum ca acesta...

Este un aldehidic de mode veche, foarte greu de purtat, in prima jumatate de ora avand si un iz animalic pronuntat. Aldehidele aici domina tot, florile fiind subjugate. Rezulta un miros sapunos, rece, usor dulceag, destul de nostalgic. Nu prea il vad purtabil in zilele noastre, el poate fi cumparat mai mult ca o iesa de arta. Siaj moderat, persistenta buna. Nota mea: 6/10

Decantul meu contine varianta in cutie alba. E o ne-bu-nie! Nu e genul care place instant oricui, de fapt e atat de vintage incat mi-e imposibil sa cred ca ar mai putea avea multi fani in prezent. Si daca-l adori tot nu poti face din el parfum semnatura, sau sa-l porti, hai, tot la cateva zile. Nu, e de purtat numai la ocazii sau cand ai clipe de nostalgie. Miroase a sapun Camay. Asta mi-a sarit imediat in ochi, asemanarea cu Camay-ul nelipsit ani la rand din baia bunicii. Multe parfumuri vechi au datorita aldehidelor acel miros sapunos, insa Nocturne parca totusi e altfel. Bine ca nu i-au pus lacramioare sau zambile, de ele fug de obicei mai ales in compozitiile clasice. In Nocturnes predomina o aroma de flori mediteraniene, de neroli si un strop de citrice. Notele verzi-aldehidice dau un adaos de prospetime alaturi de vetiver. Aproape nu simt tuberoza, nu e deloc impunatoare aici. Baza e diafana, ca o spuma usoara de sapun si miroase a aburii de dupa baie.
Un parfum clasic, de zi, de asortat cu pantofi negri escarpin, o fusta cu croi impecabil si o camasa sau bluza simpla. Parul strans sau lasat liber, nu conteaza, dar rujul sa nu lipseasca. Nocturnes nu e deloc nocturn, ba chiar pare singurul parfum pentru zi de la Caron.
Anul asta Caron a reeditat cateva parfumuri printre care si Nocturnes, dar trebuie sa-l compar cu al meu sa vad cat sunt de diferite. Imi place enorm, prevad o viitoare achizitie de sticla intreaga pana mai e accesibila varianta asta.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Caron Nocturnes de Caron fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Caron Nocturnes de Caron, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Nocturnes de Caron dupa Caron. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Nocturnes de Caron de Caron reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Puredistance I Hermes 24 Faubourg Boucheron Boucheron Frederic Malle En Passant Puredistance White Tauer Perfumes 14 Noontide Petals Frederic Malle Une Rose J.F. Schwarzlose Berlin Trance Puredistance Antonia Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Lorenzo Villoresi Teint de Neige Guerlain Champs Elysees Eau de Toilette Jean Patou Joy Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Puredistance Opardu Serge Lutens Nuit de Cellophane Thierry Mugler Alien Essence Absolue Chanel Coco Noir Guerlain Champs Elysees Eau de Parfum Frederic Malle Carnal Flower