Designeri » C » Oriental Condimentat « Grupuri

Parfum Sacre Caron de dama

Parfum Sacre Caron de dama

Parfum Sacre Caron de dama Imagini Parfum Sacre Caron de dama Imagini Parfum Sacre Caron de dama Imagini

Parfum Sacre de Caron este un parfum Oriental Condimentat de dama. Parfum Sacre a fost lansat in 1991. Creatorul acestui parfum este Jean-Pierre Bethouart. Notele de varf sunt cardamom, scortisoara, piper si mimoza; notele de mijloc sunt iasomie, tinctura de trandafiri, portocala si cuisoare; Notele de baza sunt mosc, vanilie si smirna.

cardamom scortisoara piper mimoza

iasomie tinctura de trandafiri portocala cuisoare

mosc vanilie smirna

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Parfum Sacre by Caron.

Parfum Sacre Recenziile parfumurilor

Testez varianta vintage si pot sa va spun ca ma intampina inca din deschidere cu un aer oriental-lemnos pronuntat, dar si cu un iz usor animalic. Inceputul este deci usor amarui si intepator, piperat, urmand ca mai apoi sa se aseze si sa se catifeleze, cand simt un stranfadir suav ca se alatura notelor lemnoase si condimentate. Nu va imaginati insa un trandafir foarte usor sesizabil, este doar o boare de trandafir, un suflu parfumat intre condimente si lemne!
Foarte repede apoi trece la notele calde si catifelate ale smirnei si vaniliei, si ramane la fel pana la sfarsit. Ca si caracter, acum este un parfum moale, lemnos-dulce si intens, insa complet oriental.
Este potrivit sezoanelor reci, are siaj si persistenta moderat-bune si il evaluez la 6/10

hiacint
hiacint

Oh, asta e o vanilie care îmi place! Excelent, e un parfum optimist şi drăgălaş, cozy, ca o duminică petrecută făcînd prăjituri. OAU!

Phyto.Chemical
Phyto.Chemical

O dimineata inmiresmata cu Parfum Sacre...asa mi-am inceput aceasta zi mohorata de toamna.
De fiecare data cand adulmec minunatia asta de parfum sunt in al 9-lea cer, cumva imi da multa energie si optimism..imi tresalta sufletul de bucurie. Cred ca si cele mai negre ganduri pot fi imblanzite cu el.

In deschidere il gasesc destul de crud, condimentat si cu un amestec de citrice amarui.
Dar in scurt timp devine cald, pudrat si resimt florile de portocal, iasomia si cateva firicele de cardamom si bineinteles delicata floare de trandafir. Efectul acela de pudra insa e oarecum altfel...imi da senzatia si de umed.

Odata asezat, Parfum Sacre devine dulceag insa nu gretos, iar trandafirul devine nota predominanta insotit de vanilie si putin mosc.
Per total este extraordinar de feminin, simplu si mereu in jurul tau.
Cu siguranta nu va ramane prea mult doar pe lista mea de dorinte.

Cat de fericita ma face parfumul asta! Si cate dorinte mi-am indeplinit cu el: cautam un parfum clasic dar atipic, nu foarte des intalnit, cu nota centrala de esenta de trandafir dar impachetat in condimente, un oriental clasic ce se adapteaza si tinutelor urbane, sa aiba si siaj bomba si persistenta excelenta. Cam multe pretentii, dar Parfum Sacré, cum am zis, e bun si mi le-a indeplinit.
Ssst! Ce spun aici ramane intre noi, da? Daca il veti lua, sa ramana secretul vostru de frumusete si niciodata, dar niciodata sa nu divulgati numele lui cuiva :)!

Te intampina proaspat cu nota de lamaie aurie, suculenta, data-n parg, si crezi ca va ramane asa fresh pana la capat, insa n-are de gand sa joace pe-o singura nota: urmeaza piperul, dar nu va speriati, nu da rau, e grozava combinatia, parca amplifica si mai mult vioiciunea deschiderii revigorante. Lamaia se retrage pe fundal dupa ceva timp, insa piperul rezista si acum ia trandafirul la dans si fac cea mai buna pereche din ring. Trandafirul e dens, bogat, rosu si intens parfumat, cu fatete pudrate. Scortisoara dulce, rasinile orientale si vanilia apar mai tarziu si formeaza baza impreuna cu notele mai sus amintite. Deja sunt in extaz! Prea bun sa fie adevarat, prea bun sa nu vi-l recomand.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Caron Parfum Sacre fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Caron Parfum Sacre, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Parfum Sacre dupa Caron. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Parfum Sacre de Caron reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain Shalimar Chanel Chanel N°5 Eau Premiere Yves Saint Laurent Opium Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Montale Chocolate Greedy Byredo Bal d'Afrique Serge Lutens Datura Noir Guerlain Insolence M. Micallef Royal Rose Aoud Yves Saint Laurent Yvresse (Champagne) Nez a Nez Marron Chic Guerlain L'Heure Bleue Tom Ford Noir de Noir J.F. Schwarzlose Berlin Trance Atelier Cologne Vanille Insensee Montale Aoud Collection - Red Aoud Serge Lutens Un Bois Vanille Yves Saint Laurent Paris Boucheron Boucheron Givenchy Organza