Designeri » C » Floral Aldehidic « Grupuri

Chanel N°5 Chanel de dama

Chanel N°5 Chanel de dama

aldehide
Chanel N°5 Chanel de dama Videouri Chanel N°5 Chanel de dama Videouri Chanel N°5 Chanel de dama Videouri Chanel N°5 Chanel de dama Videouri Chanel N°5 Chanel de dama Videouri Chanel N°5 Chanel de dama Videouri Chanel N°5 Chanel de dama Videouri Chanel N°5 Chanel de dama Videouri
Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini Chanel N°5 Chanel de dama Imagini

Chanel N°5 de Chanel este un parfum Floral Aldehidic de dama. Chanel N°5 a fost lansat in 1921. Creatorul acestui parfum este Ernest Beaux. Notele de varf sunt aldehide, neroli, ylang-ylang, bergamot si lamaie; notele de mijloc sunt stanjenel, radacina de stanjenel, iasomie, lacramioare si trandafir; Notele de baza sunt ambra, lemn de santal, paciuli, mosc, zibeta, vanilie, lichen si vetiver.

aldehide neroli ylang-ylang bergamot lamaie

stanjenel radacina de stanjenel iasomie lacramioare trandafir

ambra lemn de santal paciuli mosc zibeta vanilie lichen vetiver

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Chanel N°5 by Chanel.

Chanel N°5 Elixir Sensuel
White Musk
L'Aimant
Cassandra

Chanel N°5 Recenziile parfumurilor

cateyes
cateyes

Controversat, discutat si indubitabil, un deschizator de drumuri la acea vreme, Chanel N°5 este un parfum al pasiunilor in oricare dintre extreme te afli, fie ca il iubesti, fie ca il respingi. Nu ma declar o iubitoare, dar nici o opozanta inversunata. Am cautat sa il inteleg si nu m-a lasat in totalitate, poate deoarece l-am urat si l-am respins candva cu atata radicalitate. De aceea, sa il descriu nu pot, dar da, este un parfum de colectie, care asteapta sa fie descoperit, nu criticat, drept urmare, dupa ani si ani de la aparitie, faima sa este inca nealterata de entropia temporala...
Offf, eternule Chanel N°5, o fi vina mea sau cine stie, mai curand a timpurilor in care ne aflam, dar poate, poate candva...

Alexandra13
Alexandra13

Chanel no 5 este o capodopera,este "parfumul" ce se potriveste perfect femeii dulce cu suflet de copil,sedusa si abandonata.Da! Sunt total de acord cu teoria conform careia parfumurile sunt ca vinul bun,vechimea isi spune cuvantul.La fel si femeia,la maturitate isi schimba mentalitatea si trupul,se aseaza exact ca notele de baza ale lui Chanel no 5.Un parfum ce trebuie privit ca si istoria,un parfum caruia Marilyn Monroe i-a creat o poveste si i-a daruit un alt inteles.

Ivy
Ivy

No 5 s-a schimbat, s-a adaptat din mers la trenduri si regulamente. Nu mai este un parfum doar pentru bunici, poate fi purtat fara probleme si de nepoate.
Personal, ador aceasta versiune, mult mai fresh & clean, efervescenta ca o sampanie buna, luminoasa si nu atat de opulenta si acaparatoare ca cea veche.
Accentul este pus acum pe partea lui florala, in special ylang-ylang, trandafir si iris. Aldehidele nu mai sunt in supradoza.
Zibeta, draguta de ea, e pe-acolo, foarte blanda, si nu ma deranjeaza deloc.
La capitolul persistenta sta prost. Back in the day o singura picatura de eau de cologne era suficienta pentru intreaga zi, acum trebuie sa pulverizezi cu generozitate.

flory
flory

unicul si nbatranu chanel 5,i-l iubesti sau i-l urasti,neindicat femeilor tinere,o poveste ,un parfum care nu se va demoda niciodata!

Despre Chanel no.5 s-a spus, probabil, tot . Are detractori, la fel cum are si adoratori fanatici. Naste controverse, polemici, patimi. Fie ca-ti place, fie ca nu, are un "ceva" care nu te lasa indiferent. Nu doar fiindca este o legenda per se, ci fiindca atinge sufletul.Mai suav sau mai repulsiv, dupa gust. Si, as indrazni sa spun, dupa varsta.
Daca la 25 de ani il percepeam greu, imposibil de purtat, migrand vijelios spre ceea ce numeam atunci "babesc", acum povestea s-a schimbat cu desavarsire. Poate din cauza varstei actuale, poate a experientei olfactive acumulate, poate doar fiindca asa imi vorbeste acum: e complex, ascuns, persuasiv, obsedant, in ultima instanta.
Acum, nu mai inteleg cum i-am negat frumusetea atata vreme. Cum de l-am catalogat in termeni reci si brutali, fiindca n-am vrut sa-l ascult, nici sa-l inteleg?
Razbunarea lui? A ajuns sa ma faca sa-l doresc cu o incapatanare aproape dureroasa, suveran nepasatoare in fata argumentelor logice, mercantile.
Dupa zeci de ani de ura, dragostea actuala doare cu atat mai frumos...

Dana Maria
Dana Maria

Dupa muuulti ani in care l-am urat cu pasiune, in sfarsit a venit momentul cand am mers in parfumerie, l-am pulverizat pe piele si am zis un mare "Da!". Acum imi place. Intepator si citric, e un parfum cu greutate, cu clasa, ce nu poate fi purtat de oricine. Da, da, da!

Desi este si iubit si destul de blamat acest parfum, el a facut istorie. Si nu degeaba, in opinia mea. Este rafinat si bine facut. Da, este un aldehidic care nu se mai potriveste trendului actual, unde dulcegariile si mai nou, oudul au vcreat un trend greu de schimbat. dar... Chanel ramane Chanel!
Parfumul este un floarl-aldehidic pudrat, destul de intens. Aldehidele ii dau un aer rece, iar ambra si irisul il incalzesc si-l pudreaza elegant.
Eu zic ca merita avut in colectia unei parfumiste, macar pentru faptul ca a facut istorie si folosit doar im momentele in care vrei sa te simti Marilyn Monroe...
Siaj si persistenta bune. Evaluare: 8/10

leila_mic
leila_mic

Am facut ieri o excursie in Cluj, si, asa cum e si normal! fuga la sephora - prima adulmecare i-am acordat-o Chanel N°5 EDP, fiindca ani de zile l-am urat de-a dreptul, mi-am zis 'hai sa ma conving' ca intr-adevar e oribil!!! si mi-am dat un fass pe mana stanga, apoi m-am dus mai departe

Si am iesit din sephora, am colindat mall-ul, insa era ciudat fiindca simteam un miros divin de fiecare data cand miscam mainile! Nu-mi venea sa cred, miroasea atat de bine Chanel N°5 - nu mi-am putut imagina ca e atat de frumos, incepe aldehidic fresh, nu simt nimic greu la el ... o scurta perioada a fost mai greu parfumul, apoi din nou placut ... este longeviv, foarte cald, as putea spune (si l-am testat si in douglas, exact acelasi miros divin)

Trebuie sa recunosc ca am gresit atatia ani, caci l-am considerat monstruos, greu, inecacios, batranicios; sau sa mi se fi schimbat intr-atata gusturile?

Superb! zau ca nu l-as refuza daca l-as primi cadou! Sau ar merge si-un parfumel??? cred ca ... DA

IuliaZsa
IuliaZsa

Coco Chanel, pe care eu o apreciez foarte mult ca si designer, a facut revolutie si in lumea parfumurilor, nu numai in moda. Dorindu-si un parfum altfel decat ce se purta in perioada respectiva, ia cerut lui Ernest Beaux sa creeza un parfum care sa reprezinte femeia, parfumierul a creat nu unul singur ci cinci parfumuri, din care Coco a ales numarul cinci si de acolo si numele No5.

Parfumul incepe cu miros intepator de aldehide in combinatie cu citrice si flori de neroli, care dau un iz usor amar, in partea de mijloc aldehidele nu se estompeaza ci intra in combinatie cu Ylang-Ylang, care face parfumul mai cald, peste Ylang-Ylang se asterne pudra de iris, aici parfumul are un miros incarcat, vetiverul intra si el in actiune facand mirosul parfumul si mai greu, mireasma fiind in acesta faza destul de imbacsita si medicamentosa, culmea aldehidele sunt inca nevatamate, dar in partea finala parfumul devine uleios, iar aldehidele isi mai pierd din elan, fiind indulcite de ambra.

Parfumul are o persistenta mare, iar siajul este ucigator. Preferabil a fi purtat iarna, merge bine aplicat pe o haina de blana. Vara nu recomand sa fie purtat, deoarece Aldehidele dezvolta un miros si mai intepator.

Elena Helen
Elena Helen

Cand aveam 20 de ani imi repugna parfumul,l-am mirosit pentru prima oara dintr-un esantion al nasei mele si i-am zis franc in fata ca nu imi place.Peste 8 ani plecam la club cu prietena mea si deodata simt un parfum,dar nu numai atat,am simtit o poveste,am simtit ideea unui parfum absolut.Am intrebat-o ce a folosit si mi-a zis simplu: "Chanel 5".I-am replicat fermecata:" credeam ca e de babe".Si ea avea preconceptia asta inainte de a pleca din Romania,intre timp si-a mai rafinat gustul si folosea la 26 de ani Chanel 5 in diverse ocazii.Am mers si mi l-am achizitionat.De atunci sunt nedespartita de el.Nu-mi lipseste niciodata,e cel mai suav parfum,daca stii sa il folosesti si imi da o incredere in mine maxima.Este un parfum abstract,este de fapt o compozitie asa cum marturisea Coco Chanel,e la fel ca o pictura abstracta,spui ca nu iti place cand de fapt nu o intelegi.Il folosesc mai mult seara,la club,teatru,opera,desi merge purtat si ziua.Nu este doar un parfum elegant,ci si discret si ravasitor,poate are un miros greu la inceput pentru anumite persoane,dar dupa zece minute se transforma, se contopeste cu pielea si devine cel mai usor si rafinat parfum.Mie mi se potriveste la maxim.Cele mai multe complimente ca miros bine le-am primit de la barbati,poate pare surprinzator,stiu,atunci cand sunt parfumata cu Chanel 5.Folosesc de cinci ani parfumul,am 33 de ani,deci nu sunt chiar o baba :-)) si declar cu sinceritate maxima ca parfumul ma reprezinta. Cred ca trebuie sa ai rabdare cu Chanel 5,sa astepti pana vine momentul sa-l intelegi.

VERONICA1
VERONICA1

Nu cred ca mi l-as achizitiona niciodata si nici nu m-as bucura daca l-as primi cadou.Interesant este ca fiicei mele de 15 ani ii place si il testeaza cand are ocazia.Orice s-ar comenta este genul de parfum care TREBUIE testat inainte de achizitionare. Sticla este de o eleganta deosebita

Cate nu s-au mai scris despre acest parfum legendar...Cred ca toata lumea ii cunoaste deja povestea si mirosul, iar eu, posesoare cu vechime de Chanel 5 EDP citesc cu drag orice recenzie dedicata lui de cate ori am ocazia. Imi plac parfumurile, dar cel mai mult imi plac cele cu o poveste in spate si, din fericire, se lanseaza si in prezent, desi sporadic, cate unul care probail va avea acelasi traseu inedit in viitor ca Chanel 5.

In primul rand, nasterea lui era oarecum asteptata deoarece, la fel ca in arta, curentul nou il neaga pe cel anterior lui, or inainte de aparitia lui Chanel 5 burghezia europeana era greu acoperita de note baroce de parfum, animalice, pudrate si intoxicante. Domnisoara Coco vroia revolutie nu doar in linia modei ci si in parfumerie. Astfel, si-a dorit un parfum care sa contrasteze puternic cu ceea ce se purta la acea vreme si a apelat pentru acest lucru la parfumierul Ernest Beaux.

Sticla rectangulara, de o simplitate uimitoare contrasta cu flacoanele complicate si impodobite din acea epoca, iar parfumul adapostit in ea trebuia sa fie deopotriva de inedit. Chanel 5 este (cred, sper sa nu ma insel), primul parfum faimos compus cu aldehide si a ramas si cel mai renumit pana in ziua de azi. Nota aceea ozonica, cu raceala polara, slefuia restul notelor intr-un mod fascinant dandu-le o stralucire pretioasa. Daca retin bine, mirosul actualei EDT s-ar apropia mai mult de cum era in anii `20 decat cel de EDP. Chestia asta am aflat-o abia dupa ce am achizitionat EDP bineinteles convinsa ca iau un parfum mai puternic astfel...

EDP e mult mai rotund si mai cald, cald in contrast cu EDT nu per se, fiindca e plin de aldehide si el, dar potolite strasnic de prezenta unei cantitati generoase de ylang-ylang si ambra. Urmarit indeaproape, parfumul are 3 capitole: prima parte, introducerea, este marcata de o aparitie scurta de bergamota, dar mai ales de neroli. Urmeaza ylang-ylang si trandafirul (Chanel tine la traditie si are si azi plantatii de trandafir in Grasse, si tot in parenteza trec ce spunea Serge Lutens intr-un interviu legat de motivul pentru care acelasi parfum poate mirosi de la sticla la sticla usor diferit: productia ingredientelor naturale poate varia de la an la an ceea ce se va rasfrange intr-o doza infima dar pentru unii perceptibila in mirosul parfumului). Florile sunt prezente pe tot parcursul dezvoltarii amestecului pe piele si lor li se alatura, in etapa 3 irisul si o ambra destul de generoasa. Toate acestea sunt acoperite neincetat de un voal de aldehide. Spre baza parfumul incepe sa se pudreze rafinat.

Radiaza frumos, are o aura eleganta si distincta. Chiar daca iesi din casa nefardata, el te decoreaza suficient. Nu il pot situa in top 5 al favoritelor, fiindca ma simt mai confortabil invelita in arome gurmande si senzuale, insa nici nu pot sta fara el. E genul de parfum care cu siguranta se potriveste fiecarei femei, doar sa-l aiba la varsta potrivita si asta decide fiecare pentru sine cand e momentul.

claude77
claude77

L-am avut acum catava ani in urma, cand fireste, mai tanara fiind nu l-am apreciat la adevarata lui valoare. Acum pur si simplu l-as adora,este pe lista de viitoare achizitii. La prima pulverizare imi miroase clar a ceara topita (miros pe care eu personal il ador), dupa care se transforma usor, devenind mai cald,mai discret. Personal l-am purtat vara,cu moderatie ce-i drept,si il simteam inca dupa orele de serviciu.
Este clar un masterpiece.

Paula Tampau
Paula Tampau

L-am primit cadou. Nu mi-a placut de la inceput. Stiam ca este un parfum renumit... ascunde istorie , timp... viitor. Mi-am propus sa-l percep si sa-l accept asa cum vrea el, parfumul. Chanel N5! Cu finetze... doar un click... doar o picatura... Si -atat.

dagulicious
dagulicious

Doamnelor si domnisoarelor, cu riscul de a ma injura dupa ce cititi asta, vreau sa imi spun parerea deloc pozitiva la adresa acestui "clasic".
In primul rand, e fooooarte puternic. Apoi, doamne, ma ia cu dureri de cap, la fel ca si Au Masculin. Cred ca sunt in topul parfumurilor care le detest! Nu mi-as dori ca partenera mea sa miroase asa. Asa cum zicea si beatrice, poate doar o femeie de varsta a 3a ar putea purta asa ceva.
Nu e ceva ce mi-as dori sa miros pe o femeie, clar.. ! In fine, e doar parerea unui barbat caruia nu-i place deloc acest parfum".

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Chanel Chanel N°5 fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Chanel Chanel N°5, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Chanel N°5 dupa Chanel. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Chanel N°5 de Chanel reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Christian Dior Dune Chanel Chanel N°5 Eau Premiere Guerlain Shalimar Parfum Initial Chanel Allure Sensuelle Guerlain Samsara Eau de Parfum Juliette Has A Gun Lady Vengeance Chanel Chance Eau de Toilette Chanel Coco Eau de Parfum Chanel Coco Noir Chanel Coco Mademoiselle Yves Saint Laurent Opium Christian Dior Dior Addict Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Frederic Malle Portrait of a Lady Guerlain Champs Elysees Eau de Toilette Guerlain Insolence Eau de Parfum Christian Dior Hypnotic Poison Guerlain Shalimar Christian Dior Diorissimo Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez for Her Eau de Parfum