Designeri » C » Floral Verde « Grupuri

Chanel No 19 Eau de Parfum Chanel de dama

Chanel No 19 Eau de Parfum Chanel de dama

Chanel No 19 Eau de Parfum Chanel de dama Imagini

Chanel No 19 Eau de Parfum de Chanel este un parfum Floral Verde de dama. Notele de varf sunt neroli, bergamot si note verzi; notele de mijloc sunt stanjenel, narcisa, trandafir, lacramioare si ylang-ylang; Notele de baza sunt vetiver, lemn de santal, lichen si pielarie.

neroli bergamot note verzi

stanjenel narcisa trandafir lacramioare ylang-ylang

vetiver lemn de santal lichen pielarie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Chanel No 19 Eau de Parfum by Chanel.

Bas de Soie
La Collection Y
L'Aimant

Chanel No 19 Eau de Parfum Recenziile parfumurilor

Elena Camelia
Elena Camelia

WOW! Altfel. Asa ar putea fi definit acest parfum. E ceva altfel fata de celelalte parfumuri. Nu seamana cu nimic din casa Chanel sau ceva popular, nou.
Nu stiu sa descriu a ce miroase pt ca se schimba de la o ora la alta, de la o purtare la alta! Initial incepe a plante taiate, seva, ceva verde puternic. Apoi trece la ceva putin masculin, foarte usor citric, urmand sa se aseje in ceva dulceag, fin, pretentios, dar nu gretos! Sunt uimita! L-am incercat pe piele si haine de 5 ori inainte sa il cumpar si de fiecare data mi se pare diferit. E un parfum proaspat, verde-floral-foarte usor dulce, perfect pentru zilele de primavara-vara. Din pacate cand vorbesti despre Chanel 19 putini il recunosc si putini il apreciaza, nu face parte din gama "il miros peste tot". Unii sunt intimidati la inceput de el si tind sa il ocoleasca. Merita incercat pe piele si asteptat! Am auzit destule pareri de rau despre el ca sa fiu reticenta (miroase a mir, miroase a ulei ranced) insa cred ca am facut o alegere buna pentru aceasta vara!

Kristal Again
Kristal Again

Cel mai frumos Chanel, pentru mine. La început seamănă enorm cu Y YSL însă actuala formula de no 19 e mai florala decât ce-mi amintesc eu din anii '90 și asemănarea nu se menține după notele de vârf decât intr-o măsură limitata.

E un parfum verde și răcoros, cu o transparenta aparte, cu o luminozitate de cristal. Debutul sugerează o planta plina de seva, zdrobita toată, cu frunze și tulpini fragede, apoase. Elegant si rafinat, cred ca poate fi numit parfumul perfect de zi. E lejer, atemporal, cerebral, liniștit. Regăsești în el toate florile ce defilează primăvara însă sunt amestecate uniform, niciuna nu biruie pe celelalte. Pielea nici nu o simt, e un fundal pe care dansează verdele și notele florale. Pe măsură ce trece timpul, melanj de flori e din ce în ce mai fin, învelit în pudra de iris. Începe sa îmi aducă aminte de armonia sapunoasa din Amouage Dia -poate de aceea îmi și place atât de mult. În final verdele se duce și rămâne un vis frumos de flori fine, intimist și reținut. Fata de edt, diferența majora: nu se simte deloc zambila - pt mine e un mare bonus!

Îl vad ca pe un parfum de vara , purtabil unisex, nu știu Cum s-ar comporta iarna pt ca nu l-am încercat niciodată atunci. De explorat posibilitatea.

Fata de edt e mai fin și mai floral, mai feminin. Mi se pare un parfum perfect la orice vârstă însă mă tem ca actualele canoane olfactive nu îl fac prea accesibil generațiilor înnebunite după zaharicale. Necesita o oarecare intelectualizare a ideii de parfum, nu te va apuca de mana sa te ademeneasca cu dulcegării și nici cu floricele parfumate strident.

Varianta EDP, desi suna incredibil, imi pare mai aerisita si mai usor de purtat decat EDT. Acolo avem o zambila cu licheni si piele, aici avem lichen cu bergamot, vetiver, iris si flori mai suave, deci varianta EDP imi pare mai mult aromatica decat verde si mai putin chypre. Are insa siajul si persistenta mai bune decat EDT, iar parfumurile se aseamana oarecum, nu pot spune ca sunt total diferite ca miros. Oricum, ambele imi par frumoase. Siaj si persistenta bune. Evaluare: 9/10

ivycrane
ivycrane

Satula sa miroasa ca toata lumea, adica a No 5, Coco a lucrat impreuna cu parfumierul Henri Robert la No 19, pe care l-au lansat cu doar cateva saptamani inainte de moartea ei.
Circula doua anecdote despre No 19. Se spune ca, in timp ce lua cina la Ritz, mademoiselle a fost intrebata de niste necunoscuti care este numele acelui minunat parfum. Sau ca, in timp ce trecea strada de la atelierul ei spre Ritz, a fost luata de brat de un barbat si, cand Coco s-a intors sa-i zica vreo doua, el a intrebat-o zambitor ce parfum folosise.
No 19 are un aer vintage si, pentru cateva clipe, te transporta inapoi in timp, cand doamnele nu concepeau sa iasa din casa fara a fi aranjate din cap pana in picioare. Nu este insa deloc demodat. Notele verzi ii dau prospetime, irisul il face usor pudrat, iar florile se imbina frumos cu nota de piele. Piele fina, care nu are un pronuntat miros animalic.
Mi-ar fi placut sa fie mai intens si mai persistent.

angel
angel

Doamne cat pot adora parfumul asta...L-am descoperit abia recent insa m-am indragostit iremediabil! Are silaj mare, si, desi nu e violent, atrage ca un magnet. Notele verzi sunt perfect sustinute si invaluite de lemnul de santal, iar rotunjimea parfumului e data de notele de pielarie. Absolut superb!!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Chanel Chanel No 19 Eau de Parfum fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Chanel Chanel No 19 Eau de Parfum, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Chanel No 19 Eau de Parfum dupa Chanel. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Chanel No 19 Eau de Parfum de Chanel reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain Shalimar Parfum Initial Chanel Chanel N°19 Chanel Coco Noir Robert Piguet Alameda Amouage Honour Woman Chanel Chanel N°5 Lorenzo Villoresi Teint de Neige Prada Infusion d'Iris Bvlgari Bvlgari Pour Femme Chanel Coco Eau de Parfum Serge Lutens Chergui Bottega Veneta Bottega Veneta Guerlain Insolence Eau de Parfum Annick Goutal Un Matin d`Orage Christian Dior Dune Robert Piguet Fracas Amouage The Library Collection Opus III Cartier La Panthere Chanel Chanel N°5 Eau Premiere By Kilian Back to Black