Designeri » C » Citric Aromatic « Grupuri

Cristalle Eau de Toilette Chanel de dama

Cristalle Eau de Toilette Chanel de dama

Cristalle Eau de Toilette Chanel de dama Imagini Cristalle Eau de Toilette Chanel de dama Imagini Cristalle Eau de Toilette Chanel de dama Imagini Cristalle Eau de Toilette Chanel de dama Imagini Cristalle Eau de Toilette Chanel de dama Imagini Cristalle Eau de Toilette Chanel de dama Imagini

Cristalle Eau de Toilette de Chanel este un parfum Citric Aromatic de dama. Cristalle Eau de Toilette a fost lansat in 1974. Creatorul acestui parfum este Henri Robert. Notele de varf sunt bergamot si lamaie siciliana; notele de mijloc sunt zambila si lemn de trandafir brazilian; Notele de baza sunt lichen si vetiver.

bergamot lamaie siciliana

zambila lemn de trandafir brazilian

lichen vetiver

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Cristalle Eau de Toilette by Chanel.

Cristalle Eau de Toilette Recenziile parfumurilor

leila_mic
leila_mic

Am asteptat cateva zile de cand il am, ca sa ii pot scrie recenzia, fiindca am vrut sa scriu cat de real posibil, tot ce simt atunci cand il miros, cand il port
Asa cum am scris si pe forum, da ... EdP da impresia de o "brainy narrow-eyed, four-eyed skinny b**ch ... who occasionally eludes a wicked sweet smile. You hate her, but she's got everything so perfect that you cannot not respect her" (am citat de pe .com) - imi evoca un moment de raceala glaciala - insa, doar un moment, un singur si simplu moment ...
... apoi, e inceput de primavara
La marginea padurii, rauletul incepe sa rasara dintr-un firicel subtire si timid de apa, formata din turturii care se topesc incet, sub razele inca racoroase ale soarelui; pamantul e ud de la zapada proaspat topita de soarele amiezii - muschii de pe copaci se dezvaluie incet de sub umbrele frunzelor vestejite ... Aerul e proaspat si rece inca, dar miroase a ... verde! a viata, a primavara, a apa si a - cristal, sa fie oare???
Ma simt exceptional purtandu-l, simt primavara imprejurul meu ... si zambesc - poate la fel de wicked, sau poate chiar mai rau :)

[email protected]
liajoldes@yahoo.com

Parca miroase a limonada neindulcita si daca n-as fi vazut notele listate nici nu mi-ar fi sugerat si altceva.Dar da, acum ca am vazut si zambila parca o simt si eu ca incearca sa-si faca loc printre gramezile de lamai.

raluca maria
raluca maria

nu! este un parfum primit cadou dar pe care nu mi-l voi achizitiona, decat dintr-o eroare.
miros de lamaie, un miros fresh, tine foarte putin ( cel putin in reactie cu pielea mea).
nu imi spune nimic. mi se pare fad, lipsit de orice personalitate.

Am in mana varianta EDP, pe care voi incerca sa o descriu. Din start pot spune ca imi seamana cu creatiile avangardiste de nisa, ca si compozitie si profunzime. Parfumul incepe acid si acrisor-amarui cu o nota foarte puternica de lamaie, alaturi de o nota lemnoasa-pudrata. Dupa cateva minute, lamaia dispare, iar mirosul lemnos-pudrat este acompaniat de o zambila, care, spre mirarea mea, nu este deloc stridenta, ci doar ofera un iz rece parfumului. Trebuie mentionat faptul ca parfumul nu contine nici un strop de dulceata, dar totusi nu este nici ascutit, fresh. Lichenul ii ofera un iz umed, dar ramane totodata pudrat. Parfumul are profunzime, si mai ales are din plin aerul acela distant specific casei Chanel. Nu este deloc usor de purtat, dar asta nu inseamna ca nu este frumos! Nu este specific secolului nostru, dar, Chanel ramane Chanel, iar acest parfum este extraordinar macar doar ca si experienta olfactiva! Merita incercat! Pentru mine... merita achizitionat. Nota mea: 8/10

Da, EDT este alta poveste, cu final mai optimist, dar eu am din pacate EDP - o poveste care nu se termina bine. De altfel nici inceputul lui Cristalle EDP nu suna promitator. Este singurul Chanel pe care regret ca l-am cumparat, a fost o achizitie spontana si neinspirata, un derapaj.

Dezamagirea mea se datoreaza notei ascutite de zambila, nota care din nefericire nu pe toata lumea se aseaza bine. Trebuie sa aleg cu grija parfumurile florale, cu precadere cele clasice care contin zambila ca nota sa fie bine amestecata cu alte flori pentru a nu deranja (Bas de Soie Lutens sau Grand Amour Goutal nu se compara cu Cristalle, ele oferind o alta versiune de zambila: rafinata si puternic feminizata). Cristalle este un parfum mai special, e genul de Chanel pe care nu-l oferi cadou, e un risc mult prea mare.

Lamaia se simte intens in primele minute, dar e cam amara si n-are destula zeama, vorbeste pe-o voce monotona, joasa, care nu ma captiveaza total. Asa zisa "prospetime" amaruie initiala si-o va reduce semnificativ odata cu aparitia zambilelor care aduc un suflu intoxicant ierbos-floral. Zambilele cred ca sunt amestecate si cu putin busuioc, par invelite intr-un smoc de iarba, sunt buruienoase, usor macerate. In timp, toate aromele se contopesc intr-un melanj teribil de uscat. Un parfum sec, disciplinat si foarte tenace.

Liliana
Liliana

Mi-a luat destul de mult pana sa suport un parfum cu note citrice pronuntate pe mine. Inca nu pot sa spun ca iubesc vreunul, inafara de Cristalle EdT. Poate pentru ca pentru mine, sau pe mine, nu e foarte citric. Cele mai puternice note pe care le detectez sunt vetiverul si zambila. Zambila - narcotica, aproape otravitoare, aproape artificiala, verde, fara nici un pic de dulceata. Vetiverul - lemons, dur, usor afumat.

Cristalle nu e un parfum dulce, nici acru, nici greu, nici ascutit; nu e suav, nici vesel, nici expansiv. E un parfum rece, aproape transparent, care duce cu gandul la o femeie cerebrala, organizata, si putin introvertita.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Chanel Cristalle Eau de Toilette fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Chanel Cristalle Eau de Toilette, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Cristalle Eau de Toilette dupa Chanel. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Cristalle Eau de Toilette de Chanel reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Christian Dior Dune Chanel Chanel N°5 Eau Premiere Guerlain Samsara Eau de Parfum Christian Dior Dior Addict Guerlain L'Instant de Guerlain Amouage Amouage Lyric Woman Chanel Coco Eau de Parfum Chanel Chance Eau Fraiche Chanel Chanel N°19 Guerlain Aqua Allegoria Jasminora Nina Ricci L'Air du Temps Christian Dior Hypnotic Poison Prada Infusion d'Iris Chanel Chanel No 19 Poudre Gucci Gucci Rush Chanel Chanel N°5 Juliette Has A Gun Citizen Queen Guerlain Shalimar Prada L`Eau Ambree Frederic Malle Portrait of a Lady