Designeri » C » Oriental Lemnos « Grupuri

Les Exclusifs de Chanel Coromandel Chanel de dama

Les Exclusifs de Chanel Coromandel Chanel de dama

Les Exclusifs de Chanel Coromandel de Chanel este un parfum Oriental Lemnos de dama. Creatorul acestui parfum este Jacques Polge. Notele de varf sunt citrice, portocala amaruie si neroli; notele de mijloc sunt iasomie, trandafir, paciuli si iris; Notele de baza sunt tamaie, olibanum, rasina benzoica, note lemnoase, mosc, vanilie de Tahiti si ciocolata alba.

citrice portocala amaruie neroli

iasomie trandafir paciuli iris

tamaie olibanum rasina benzoica note lemnoase mosc vanilie de Tahiti ciocolata alba

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Les Exclusifs de Chanel Coromandel by Chanel.

Terra Rossa
Prada (Amber)
Les Heures de Cartier: L`Heure Defendue VII

Les Exclusifs de Chanel Coromandel Recenziile parfumurilor

Rosemary
Rosemary

Nu sunt fan Chanel. Nu există aproape niciun parfum al acestei faimoase case care să mă fi dat pe spate de la No 5 până la Coco Noir, de la linia exclusivă până la atât de popularizatul Chance Eau Vive. Nu sunt fan pentru nimic din toate capodoperele nemuritoare ale parfumeriei și nu-mi aleg parfumurile din rândul lor. Pe mine nu stă bine nici Chanel 5 (mi se pare prea săpunos), nici Shalimar (mi se pare prea dulce), nici Arpege (mi se pare prea înțepător).
Dar n-am venit aici să dărâm mituri. Sunt doar eu cu nasul meu puțin în vânt, nu tocmai perfect raportat la restul feței, cu nasul meu care, atunci când eram copil, îmi făcea în fiecare primăvară figura unei alergii îngrozitoare, definită prin tone de șervețele mototolite și spaima constantă de a mă murdări și face de râs la școală. Cu pielea mea pe care din cine știe ce motiv bizar parfumuri sublime miros sinistru, pielea mea ce pulverizată cu vreo 5-6 pufuri de Fracas îl înghite cu lăcomia unui obez nemâncat, astfel încât peste o jumătate de oră nimeni nu mai simte din tuberoza aceea genială nimic. E percepția mea personală și sufăr din cauza asta, aș vrea să mă pot bucura alături de ceilalți împătimiți de esențele rare ce au devenit legende și nu, nu cred ca e vina brandului sub steaua căruia s-au născut. În fond, toate brandurile astea mari au ajuns celebre datorită creațiilor lor adorate de public, iar nu viceversa - așa cum preaslăvim vechiul Magie Noire, dar strâmbăm din nas la noua formulă, deși pe amândouă scrie limpede ca bună-ziua Lancome.
Cu Coromandel am făcut cunoștință acum un an, dintr-o fiolă de plastic nearătoasă, cu eticheta lipită strâmb. Da, știam că e Chanel, știam că e hyper, mega, ultra apreciat și tocmai de aceea mă așteptam să nu stea deloc bine pe mine. L-am desfăcut aproape cu resemnare, în ideea că nu mor dacă încerc măcar o dată, după ce fiecare încercare de a mă îndrăgosti de Chanel 5 - și au fost fără exagerare o grămadă - a eșuat lamentabil. Coromandel m-a îmbătat. Cred că am făcut diabet, și nu în sens negativ, ci pentru că am dat iama în el ca un gurmand patetic ce se trezește în fabrica de ciocolată Heidi sau, ca să fiu și mai exactă, în cămara de dulciuri a lui Moș Crăciun. Delir, miraj, dependență. Coromandel nu e ciocolată e heroină, cocaină, marijuana, ar trebui în mod urgent trecut în categoria drogurilor de mare risc. Dacă aș fi fost bărbat aș fi spus despre el că e o femeie seducătoare, blondă, cu forme nemaivăzut de voluptoase, într-un peisaj de iarnă magnific din taigaua fără sfârșit, cu fulgi imenși în păr și absolut nimic pe sub o blană uriașă de tigru siberian. Rafinată până în vârful unghiilor, însă posedată de o demonică dorință m-ar chema ca-ntr-un vis frumos la ea. Cum nu sunt, rămân totuși la comparația cu drogurile, în aceeași măsură de potrivită. Recunosc, e în el iz de ciuperci, de mușchi și de mai știu eu ce alte chestii telurice, dar telurismul ăsta mucegăios are ceva din savoarea primordială a naturii în stare brută. Pe mine mă duce cu gândul la candida poveste de iubire dintre „crai Crypto, inimă ascunsă” și lapona Enigel. E același amestec frapant de barbarism și angelitate. Desigur nu poate plăcea tuturor, trebuie să ai un anumit gust pentru criptic, pentru sălbăticie, pentru un anume tip de imagine olfactivă și imaginile vizuale pe care inevitabil ți le va furniza. Și, în primul rând, pielea potrivită. Altfel are de toate, tot mixajul de miresme și culori al unei desăvârșite opere de artă.
Pe care, eu una, cu ciocolata aia de zile mari, aș mânca-o, aș bea-o, mi-aș face baie în ea. Mai demult găsisem un citat al unui autor englez, îmi scapă acum numele. Spunea : „Unele lucruri sunt doar mâncare, dar ciocolata e ciocolată.” Alte lucruri sunt doar parfum. Coromandel e Coromandel!

Kristal Again
Kristal Again

Trebuie sa spun ca și eu sunt dezamăgită de Coromandel. Începutul e frumos, nu zic nu, însă foarte repede tot ce evoluează pe pielea mea este un paciuli pământiu și mucegaios. Nu am găsit nici macar ambalajul ciocolatei albe , din păcate, cI un paciuli cu iz de mucegai si atat...

Dar poate pe alte persoane miroase altfel sau alții au alte gusturi.
Dragă Rosmarin, nu ne cunoaștem, dar felicitări pentru perceptie și pentru curajul de a fi un recenzor cinstit, ce nu se teme sa își susțină punctul de vedere, chiar cu riscul de a nemultumi. Este o calitate rara, de aceea de la mine ai un balonas și un Bine Ai Venit!

rosmarin83
rosmarin83

Din nou,un parfum pe care l-am cumparat 'chiorete' si l-am vandut. Nu voi face nici o descriere menita sa linguseasca Chanel. Pentru mine orice casa de moda are produse de super calitate si porcarii.Pentru mine ,Coromandel intra la categoria porcarie.Ciocolata alba o mirosi f putin ,pt cateva minute si apoi ramai cu un patchouli foarte murdar,imbibat in pamant.Doamnelor,dc doriti sa mirositi a funghi porcini doar pt ca ,nu -i asa,criticii ,il considera o capodopera,atunci eu n-am nici o problema.Si miliardara de as fi,nu as folosi ceva ce nu-mi place,poate fi si mama Chanel-ului. Sincer,nu dau 2 bani pe ce zice Luca Turin,care omagiaza acest parfum.Tot el considera ca Secretions Mgnifiques e o capodopera. Bun, daca asa zice el,atunci spun ca urina de sconcs este cel mai bun pafum din lume.Poate criticii de parfumuri uita ca un parfum care nu e purtabil,nu poate fi considerat capodopera,ci lipsa de imaginatie.In primul trebuie sa fie purtabil si apoi ,sa aiba personalitate.Sunt ferm convinsa ca,dc maine Chanel va scaote un parfum exclusivist cu aroma de carne stricata,va fi un must have,doar pt ca e Chanel.Si va fi mirific,f elegant,deosebit,o carne stricata pudrata,aldehidica,exact Chanel.Concluzia mea este-oamenii sunt snobi si Chanel poate face si un r...t,ca tot capodopera va fi considerat,ba chiar va fi purtat cu gratie,ca na,doar e de fita. Valabil si pt restul caselor de moda sau a parfumeriilor de nisa,Exista multe porcarii la pret care nu este realist. De multe ori se plateste doar brand-ul. Chiar imi pare rau ca a trebuit sa vb despre Chanel asa,fiind totusi o casa de moda care nu face rabat cand vine vorba de haine si de materialele lor,fata de alti designeri. Dar parfumul asta e o prostie,mult prea laudat pt nimic.Si cred cu tarie,ca dc nu era Chanel,disparea si subiectivismul,iar lumea il mirosea asa cum este -miros de ciuperci pline cu pamant si o idee mica de ciocolata.

sigrid
sigrid

Q: ce legatura exista intre un poet persan, o blonda si paciuli?
A: COROMANDEL.
Intamplator, blonda citise undeva( poate intr-un Cosmo mai vechi, in sala de asteptare la dentist) ca “nimic nu este definitiv inchis, decat ochii tai”.
Ca orice blonda care se respecta, n-a inteles nimic si nu s-a mai gandit la asta.
Blonda( aceeasi) zicea ca nu-i place paciuli. Credea ca paciuli incepe si se termina cu ANGEL. Asa cum crezuse in liceu ca viata incepe si se termina cu capitanul echipei de baseball( bine, hai, si cu cel mai bun prieten al lui).:)
Intr-o buna zi, intalnirea cu Coromandel. Cum, are paciuli? Cum, asa de mult ?
Un flash cu zicerea persanului. Aplicata. Cum ar veni, nimic nu a fost mai inchis decat ochii ei privind spre nota de paciuli !?
Despre note si compozitie nu insist, e jurisprudenta destula in on line iar recenziile anterioare sunt foarte bune.
Daca ar exista politia parfumurilor, sectia Moravuri m-ar aresta macar saptamanal pentru consum si legaturi cu cartelul Coromandel( iar pe ala2006 pentru trafic).:)

ala2006
ala2006

Ma tot invart in jurul lui de vre-o doua zile si tot spun ca ba il plac, ba nu-l plac, ba l-am mai mirosit pe undeva. Dar Chanel e Chanel si nu se lasa! S-a tinut scai de mine pana l-am studiat cap-coada, l-am analizat, intors pe toate fetele pana mi-a spus: Draga, pana la urma sunt un simbol al elegantei, n-ai ce sa comentezi aici! :)
Parfumul este pentru iubitorii de paciuli. Totul se invarte in jurul acestei note ce capata diverse nuante in timp. Probabil ca din cauza asta mi-a fost mai greu sa-l disec, pentru ca acest paciuli cand e pudrat, cand e rasinos, cand e vanilat. Cea mai frumoasa si sesizabila combinatie e cea cu ciocolata alba, unde mi-a adus aminte un pic de Patchouli Intense de la Molinard dar la un nivel mult mai ponderat.
Acum cand scriu imi arata si fata usor citrica.
E un parfum fin, extrem de elegant, facut parca anume pentru acea renumita rochie neagra si pantofi cu toc cui, cu siaj bun si longevitate impecabila, deloc plictisitor. Insa in acelasi timp este si romantic, asa ca nu il vad a fi purtat la birou. Eu una nu l-as irosi pe asta.
E un parfum la care as apela mai ales cand sunt obosita, cu cearcane si incruntata, pentru ca el m-ar forta sa ma adun si sa incep sa ma aranjez in primul rand pentru mine apoi mi-as lua jumatatea la o plimbare romantica tinandu-ne de mana.
E parfumul care ar spune ca pe langa mama, sotie, nepoata poti fi si o femeie eleganta.

Michelle
Michelle

Mie parfumul acesta îmi place extraordinar de mult. Îl simt şi eu, la fel ca Maria, puţin amărui, nicidecum dulce. De fapt, dacă ne gîndim la ultimele 'bombe calorice' de pe piaţa parfumistică, noţiunea de 'dulce' a căpătat noi valenţe. De asta m-aş feri să zic că parfumul acesta are vreo tangenţă cu tagma gurmandelor. E mai degrabă, după cum spuneam, puţin amărui, însă într-un mod foarte plăcut. Nu aş vrea şi nici nu aş putea să îl disec pe note. Am văzut că sunt menţinate iasomia, trandafirul. Or fi. Bine amestecate. Numai Jacques Polge ştie ce a pus în minunăţia asta de licoare Pot doar să spun că spun că, în ansamblul lui, e un parfum despre paciuli, extrem de elegant, extrem de bine făcut, pe care îl iubesc. Siaj şi persistentă foarte bune. A se purta pe vreme rece :).

Am retestat acest parufm si acum imi pare intepator si amarui, cu miros ca de mucegai. Dulceata nu are absolut deloc, este mai degraba amar si lemnos. Calitatile lui tehnice imi par insa foarte bune: siaj si persistenta bune. Nu cred ca m-as putea indragosti de el... Evaluare: 7/10

Este un oriental-lemnos minunat, foarte bine omogenizat, cu miros dominant de paciuli amestecat cu rasini, plus ceva note de tamaie si ciocolata alba. Parfumul seamana bine cu Prada Amber, dar acesta de aici este mult mai rafinat, iar Prada este mai aspru, pe cand Coromandel este si usor dulceag. Desi este listat pentru dame, eu il vad total unisex, are zvac, personalitate si e frumos. Siaj si persistenta bune. Evaluare: 8/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Les Exclusifs de Chanel Coromandel dupa Chanel. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Les Exclusifs de Chanel Coromandel de Chanel reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Keiko Mecheri Attar de Roses Frederic Malle Portrait of a Lady Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez for Her Eau de Parfum Juliette Has A Gun Lady Vengeance Tom Ford Noir de Noir By Kilian Back to Black Guerlain Rose Nacree du Desert Guerlain French Kiss Puredistance Opardu Guerlain Mon Precieux Nectar Frederic Malle Iris Poudre Boadicea the Victorious Ardent Byredo Bal d'Afrique Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Chanel Chanel N°5 Frederic Malle Carnal Flower Amouage Memoir Woman WIDIAN IV Amouage Amouage Lyric Woman Chanel Les Exclusifs de Chanel Beige