Designeri » C » Oriental Vanilat « Grupuri

Casmir Chopard de dama

Casmir Chopard de dama

Casmir Chopard de dama Imagini

Casmir de Chopard este un parfum Oriental Vanilat de dama. Casmir a fost lansat in 1992. Creatorul acestui parfum este Michel Almairac. Notele de varf sunt piersica, caisa, coacaze negre, zmeura, mango, nuca de cocos si bergamot; notele de mijloc sunt mandarina, garoafa, scortisoara, iasomie, muscata si lacramioare; Notele de baza sunt vanilie, rasina benzoica, boabe de tonka, opoponax, ambra, mosc, paciuli si lemn de santal.

piersica caisa coacaze negre zmeura mango nuca de cocos bergamot

mandarina garoafa scortisoara iasomie muscata lacramioare

vanilie rasina benzoica boabe de tonka opoponax ambra mosc paciuli lemn de santal

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Casmir by Chopard.

Ambre Royale
Hanae Mori
Ylang in Gold
Bottega Veneta
Kenzo Jungle L'Elephant

Casmir Recenziile parfumurilor

Un parfum cald, dulce si cremos, destul de dens si vanilat. Vanilia este copletata de note de scortisoara si ceva fructe, astfel, parfumul capata un iz picant-lemnos, pe langa dulceata lui, care nu este totusi excesiva.
Nu este foarte rafinat, dar este puternic si longeviv si poate imbraca frumos pe timp de iarna. Are si un pret bun. Eu l-am mai avut, cine stie, poate voi mai lua vreo sticluta la vreo ocazie :)
Siaj si persistenta bune. Evaluare: 7/10

muneca_brava
muneca_brava

Nu este un parfum care merge la sigur si nu e pentru oricine.Nu cucereste,nu te da pe spate,e un parfum care trebuie testat inainte de a fi cumparat.Obligatoriu! Am luat un tester,e oribil...miros dulceag sintetic..nu exprima feminitate..iasa in evidenta..dar nu placut..nu e pt oricine...nu simt nici o floare...nici capsuna...sau piersica...e groaznic...benzoil ul e pregnant..

olga.stefan
olga.stefan

un parfum mitic pe care am avut ocazia a-l testa azi... cruntă dezamăgire! fie are prea multe copii și a ajuns un bun de consum, fie pielea mea e îndărătnică și îi scoate în evidență caracterul medicamentos, dar nu am primit niciun strop de vanilie-piersică-scorțișoară, sau nu în dozele sperate. totul a fost edulcorat și sintetic. o să spun o blasfemie: așa-zisa lui copie, halle by halle berry miroase mult mai plăcut pe o piele grasă ca a mea.

cînd mă gândesc că era cât pe ce să îl cumpăr blind.. e bine că a apărut o nouă parfumerie în orașul meu, e rău că această ocazie a făcut să decadă visul unui parfum dorit. mă bucur pentru cele care au avut experiențe pozitive cu el, recomand cu tărie testarea.

ggabriela
ggabriela

orgasm....

diandra
diandra

E ciudat acest parfum,sau poate eu nu percep cum trebuie notele...la inceput eu nu percep nici o nota,ci doar un miros,ce-i drept nu prea placut,apoi,mult mai tarziu,in ziua urmatoare,incep sa percep adevaratul parfum,vanilie,e dulce,in fine un parfum nobil,care persista daca dai mai multe pufuri...trebuie sa ai rabdare cu acest parfum,la inceput e putin timid,apoi dupa ce se obisnuieste cu tine,devine calm,exact ca si noi,umanii.in fine, eu vad acest parfum potrivit pentru doamnele mai mature,nu stiu de ce,nu il vad purtat,de o femeie tanara de 20 de ani...parerea mea...in rest il poarta cine vrea...

Casmir e un parfum care a reusit mereu sa ramana prezent in garderoba mea. Da, l-am recumparat :). Imi aduce aminte de adolescenta, de o perioada cand in primii sai ani de glorie, caci a avut parte de ea, mi-a acompaniat si mie cateva etape importante din viata. Il gaseam teribil de dulce si de oriental, ma vrajea si era asa cum trebuie!

A avut o traiectorie interesanta, prin anii `90 era ceva inedit si toata lumea si-l dorea, apoi cu timpul a inceput incet sa-i scada popularitatea ajungand azi sa fie de-a dreptul batjocorit. Si oh, doamne, ce bine miroase inca!

Este un parfum foarte dens ce pare, cel putin in primul ceas de la aplicare, asupritor si compact. Dar, cu toate ca este o compozitie lineara, notele i se inmoaie cumva in timp si capata o tenta cremoasa irezistibila. Notele ii sunt cam din acelasi registru: multa vanilie si scortisoara care se confunda la un moment dat intre ele, iar alteori le simti separat, rasini aromate si un ton fructat de la piersica ce cade placut in amestec.

Intr-adevar poti remarca usoara artificialitate a notelor, mai ales daca stai cu nasul mai mult in parfumuri de nisa foarte rafinate, dar in esenta lui, Casmir este un parfum remarcabil. Are laturile lui insolite care il salveaza de la pierzanie, in opinia mea. Si e tare si cu siaj minunat, in special da bine in serile friguroase de iarna.

Am primit si multe complimente pentru el, acestea venind din partea unor oameni cu gusturi elaborate in materie de parfumuri, deci e ceva de capul lui si eu personal sunt inca destul de incantata de el ca sa-l recumpar iar si iar, atata timp cat va mai fi posibil.

Addict
Addict

Cu un debut dulce multi-fructat,parfumul își dezvăluie mai apoi și ceva flori pe mana mea...recunosc cel mai bine garoafa.
Scorțisoara îl condimentează și îl plus-îndulcește.
"Le coup de grace" este dată de vanilie,tonka și opoponax.
Rezultă un parfum dens,minunat, care,dacă poți să-l duci,te va îmbrăca el singur și te va încalzi în serile geroase!

lily13ana
lily13ana

Am fost foarte dezamagita cand l-am cumparat, nu persista deloc si mirosea foarte slab, insa dupa o perioada a inceput sa devina din ce in ce mai puternic, si aici ma refer la timpul care a trecut dupa ce am pulverizat pentru prima oara. Acest lucru mi s-a intamplat cu majoritatea parfumurilor pe care le am, pe masura ce au trecut cateva luni de la primele pulverizari, au devenit mai puternice ca si intensitate si proiectie. Pe mine nu este deloc linir, se deschide foarte dulce, fructat, iar pe masurace trece timpul devine mai intai foarte opulent, dens, si in cele din urma ramane un miros asemanator celui de garofita. Persista maimult de 10 ore pe pielea mea iar mirosul difera, din cat am observat, in functie de temperatura de afara.

manuelag
manuelag

pe mine nu miroase atat de vanilat, ba chiar este printre preferate. oricum prefer dulcele, si cred ca de zi, mai ales iarna, e binevenit. doar o chestie de gust, pana la urma. destul de liniar, este drept, insa pe mine nu ma deranjeaza.

irinaandrohovici
irinaandrohovici

Un parfum opulent, dulce. Nu mi se pare ca dezvolta foarte multe note pe parcurs, insa mie imi place senzatia de usor piperat, condimentat, pe care o are la un moment dat (dar nu stiu in care faza, cred ca in cea de mijloc).

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Chopard Casmir fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Chopard Casmir, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Casmir dupa Chopard. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Casmir de Chopard reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Christian Dior Dior Addict Robert Piguet Fracas Lancome Poeme Givenchy Organza Guerlain Insolence Eau de Parfum Christian Dior Hypnotic Poison Elie Saab Le Parfum Tom Ford Black Orchid Guerlain Shalimar Jean Paul Gaultier Gaultier 2 Christian Dior Dolce Vita Lorenzo Villoresi Teint de Neige Guerlain Samsara Eau de Parfum Chanel Allure eau de parfum Dolce&Gabbana The One Givenchy Ange ou Demon Kenzo Kenzo Amour Jean Paul Gaultier Classique Agent Provocateur Agent Provocateur Givenchy Hot Couture