Designeri » C » Chypre « Grupuri

Dioressence Christian Dior de dama

Dioressence Christian Dior de dama

Dioressence Christian Dior de dama Imagini Dioressence Christian Dior de dama Imagini

Dioressence de Christian Dior este un parfum Chypre de dama. Dioressence a fost lansat in 1979. Creatorul acestui parfum este Guy Robert. Notele de varf sunt aldehide, portocala, note fructate, paciuli, note verzi si bergamot; notele de mijloc sunt garoafa, tuberoza, scortisoara, violeta, radacina de stanjenel, iasomie, ylang-ylang, trandafir si muscata; Notele de baza sunt mosc, paciuli, rasina benzoica, vanilie, lichen, vetiver si styrax.

aldehide portocala note fructate paciuli note verzi bergamot

garoafa tuberoza scortisoara violeta radacina de stanjenel iasomie ylang-ylang trandafir muscata

mosc paciuli rasina benzoica vanilie lichen vetiver styrax

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Dioressence by Christian Dior.

Dioressence Recenziile parfumurilor

Uh... un chypre in adevaratul sens al cuvantului, dar nu unul complet verde, ci lemnos, usor delicios si aromatic. Fata de Diorella , acesta este mai aspru, mai greu de purtat si mai complex, dar nu mai urat. Este in mod clar un parfum de seara sau de sezoane reci, cu un lichen predomnant, dar completat frumos de un strop de scortisoara si ceva flori opulente, pe o baza usor rasinoasa si paciuloasa. In timp, parfumul devine destul de condimentat si lemnos, dar nu-si pierde caracterul chypre. Calitatile tehnice imi convin: siaj si persistenta bune. Evaluare: 8/10

dona60
dona60

Dupa douazeci de ani, astazi am testat Dioressence. Cat de diferit il simt acum, mi-a atins sufletul din prima clipa. Este un parfum verde,cald,lemnos,puternic la inceput, cu amprenta clara a muschiului de stejar,putine aldehide, nu suparatoare. Dupa ce parfumul se linisteste,rand pe rand isi fac aparitia condimentele si florile exceptional mixate. Fundalul ramane permanent stralucitor de verde, cald si ferm. Un magistral Chypre!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Christian Dior Dioressence fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Christian Dior Dioressence, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Dioressence dupa Christian Dior. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Dioressence de Christian Dior reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Prada Infusion d'Iris Cartier La Panthere Hermes L’Ambre des Merveilles Serge Lutens Datura Noir Yves Saint Laurent Elle Guerlain Shalimar Parfum Initial By Kilian Back to Black Christian Dior Dune Serge Lutens Feminite du Bois Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Terry de Gunzburg Ombre Mercure Prada Infusion d'Iris Eau de Parfum Absolue Hermes Kelly Caleche Eau de Parfum Serge Lutens Nuit de Cellophane The Different Company Sublime Balkiss Thierry Mugler The Taste of Fragrance Alien Agent Provocateur Agent Provocateur Cartier Baiser Vole Frederic Malle Portrait of a Lady Bottega Veneta Bottega Veneta