Designeri » C » Floral « Grupuri

Diorissimo Christian Dior de dama

Diorissimo Christian Dior de dama

sapun
Diorissimo Christian Dior de dama Imagini Diorissimo Christian Dior de dama Imagini Diorissimo Christian Dior de dama Imagini

Diorissimo de Christian Dior este un parfum Floral de dama. Diorissimo a fost lansat in 1956. Creatorul acestui parfum este Edmond Roudnitska. Notele de varf sunt frunze verzi si bergamot; notele de mijloc sunt rozmarin, crin, liliac, iasomie, Boronia, crin Amaryllis, ylang-ylang si lacramioare; Notele de baza sunt lemn de santal si zibeta.

frunze verzi bergamot

rozmarin crin liliac iasomie Boronia crin Amaryllis ylang-ylang lacramioare

lemn de santal zibeta

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Diorissimo by Christian Dior.

Diorissimo Recenziile parfumurilor

Varianta initiala (nu cea vintage-vintage, dar nici cea Les Creations des...) este un floral desavarsit, verde, cu miros de lacrimioare tinere, crini si lilieci, toate verzi, cu tot cu codite. Caracterul parfumului este de miros crud, apos, fara dulceata, dar fara iz chypre de licheni. Are in schimb, un strop de miros animalic de la zibeta, dar nederanjant. Este un parfum destul de puternic, intepator si opulent, potrivit pentru zilele senine ale primaverii, dar si vara ar merge bine. Siajul este moderat-bun, iar persistenta este mare. Evaluare: 8/10

[email protected]
liajoldes@yahoo.com

Nu am nici o problema cu parfumurile soliflore, opulente chiar la limita vulgarului.Asta este, imi plac parfumurile puternice, floralele "tari" asa cum imi plac florile care miros, in special zambile si lacramioare(nu in aceasta ordine neaparat).
In acest context,spun ca nu m-am lasat descurajata de parerile negative citite cu privire la acest parfum. Miroase a lacramioare...foarte bine, al meu sa fie. A fost reformulat iar rezultatul e un dezastru fata de cea fost inainte...pacat dar sa vedem ce inseamna dezastrul asta.
Nu am mirosit pana acum un parfum din anii 40-70 care sa fie suav, usor, desi recenzii la unele parfumuri din perioada aceasta sustin ca variantele initiale ale unor parfumuri, asa ar fi.
Dar totusi, in pofida tuturor celor aratate mai sus, mi se pare ca lacramioara din Diorissimo n-are pic de finete. Clar lacramioara e personajul principal, stiu ca floarea are un miros destul de greu,dar acest parfum face mirosul florii si mai agresiv, agresivitate la care contribuie probabil celelalte ingrediente de mijloc.
Poate e nasul meu de vina, poate ph-ul, caci pe bloter imi placea mai mult iar pe mine mirosul e putin acru. Apoi, liniar si extrem de longeviv, apa de toaleta fiind, parca capata o nota putin imbacsita.
In concluzie, am pornit zic eu, fara prejudecati si hatarata sa-mi placa. Nu stiu cat imi place dar clar ma asteptam la mai mult.
Nu aduce a primavara, nu simt nici un fel de prospetime, delicatete.Este un parfum floral, opulent, care se cere a fi aplicat cu parcimonie caci altfel te sufoci si tu si cei din jur.
Desi cu un miros puternic, lacramioara mi-a sugerat intotdeauna veselie, poate pentru ca e o floare primavarateca.Lacramioara din Diorissimo,mi se pare "prea serioasa", nu pare sa o inveseleasca ceva.Iar eu am doar satisfactia ca am un parfum cu lacramioare, floarea mea preferata.

leila_mic
leila_mic

E o dimineata devreme de aprilie ... soarele incearca sa iasa timid, dintre norii care au spalat gradina intreaga noapte; un vant usor si cald adie printre crengi si frunze - odata cu prima raza senina aparuta, apare si un prim vestitor al zilei, florile dulci de liliac trambiteaza ivirea zorilor. Nelasandu-se mai prejos, regina suava, alba apare de dupa frunze aruncand sulite mirositoare ... lacramioarele isi vestesc trezirea - adierea ametitoare te face sa cauti in aer, iar si iar, secundele acelea de amintiri, de veselie, de reverie ... DIORISSIMO ... primavara poate veni oricand

Lussy
Lussy

Un parfum foarte deosebit care miroase like a real flower, simtindu-se in cea mai mare parte lacrimioarele care valseaza alaturi de liliac. Un must have pentru persoanele impatimite dupa parfumuri florale deoarece acest parfum merita toata atentia. Persista multe ore pe piele si totusi are un miros fin, delicat, asadar un siaj moderat. Sticla este foarte simpla nu surprinde prin nimic insa continutul aceasteia te face sa plutesti in aer. Poate fi purtat de persoanele de orice varsta. Desi Coco Chanel declara ca o femeie adevarata nu trebuie sa miroasa ca o floare, cativa ani mai tarziu Christian Dior ii da replica prin acest parfum minunat.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Christian Dior Diorissimo fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Christian Dior Diorissimo, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Diorissimo dupa Christian Dior. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Diorissimo de Christian Dior reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Chanel Chanel N°5 Chanel Chanel N°5 Eau Premiere Juliette Has A Gun Lady Vengeance Christian Dior Dune Agent Provocateur Agent Provocateur Guerlain Jardins de Bagatelle Guerlain L'Instant de Guerlain Chanel Chanel No 19 Poudre Christian Dior Miss Dior (new) Chanel Allure Sensuelle Hermes 24 Faubourg Juliette Has A Gun Citizen Queen Givenchy Hot Couture Keiko Mecheri Loukhoum Cartier Must de Cartier Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez for Her Eau de Parfum Yves Saint Laurent Opium Guerlain L'Heure Bleue Guerlain Samsara Eau de Parfum Christian Dior Poison