Designeri » C » Oriental Lemnos « Grupuri

Dolce Vita Christian Dior de dama

Dolce Vita Christian Dior de dama

scortisoara
Dolce Vita Christian Dior de dama Imagini Dolce Vita Christian Dior de dama Imagini Dolce Vita Christian Dior de dama Imagini Dolce Vita Christian Dior de dama Imagini Dolce Vita Christian Dior de dama Imagini Dolce Vita Christian Dior de dama Imagini Dolce Vita Christian Dior de dama Imagini

Dolce Vita de Christian Dior este un parfum Oriental Lemnos de dama. Dolce Vita a fost lansat in 1994. Dolce Vita a fost creat de Pierre Bourdon si Maurice Roger. Notele de varf sunt crin, piersica, grapefruit, bergamot, trandafir si cardamom; notele de mijloc sunt caisa, magnolie, crin, scortisoara, heliotrop si lemn de trandafir brazilian; Notele de baza sunt lemn de santal, nuca de cocos, vanilie si cedru.

crin piersica grapefruit bergamot trandafir cardamom

caisa magnolie crin scortisoara heliotrop lemn de trandafir brazilian

lemn de santal nuca de cocos vanilie cedru

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Dolce Vita by Christian Dior.

Feminite du Bois

Dolce Vita Recenziile parfumurilor

feuille.d.hiver
feuille.d.hiver

de mare clasă! port charlie gold zi de zi căci e gurmandul simplu, fără pretenţii. dar dolce vita (norocoşi cei care-l au vintage) e un spicy delicios din altă clasă. foarte feminin, foarte captivant, de neirosit oriunde sau oricând. cere ţinute inedite şi o atitudine matură. mai citric în variantă actuală, mai boozy şi condimentat în cea veche. în garderoba mea mai elegant decât acesta e doar Joy de la Jean Patou.

Ivy
Ivy

Dolce vita is all about sugar and spice and everything nice. Imi place sa-l port in aceasta perioada pentru ca are un aer festiv si miroase a vanilie, lemn de santal si scortisoara.
Imediat dupa pulverizare, pentru cateva secunde, seamana cu Coca Cola vanilla :)
Este dulce, are o dulceata eleganta, nu de cofetarie, iar ingredientele sunt excelent dozate.
Recenzia mea se refera la varianta veche, nu la cea modificata de F. Demachy.

muneca_brava
muneca_brava

Este ff dulce dar nu gretos, nu este un parfum care sa ma dea pe spate. Nu l-as recomanda blind-buy din cauza dulcetei excesive si a persistentei ff scazute.( poate am nimerit eu vreun fake, dar pe pielea mea nu a rezistat mai deloc..)

Maya12
Maya12

Ma tenteaza sa-l iau (ma atrage senzualitatea lui) si totodata, ma impiedica senzatia ca miroase exact ca sacazul pe care-l folosea sora mea la arcusul vioarei. Cred ca voi incepe cu un decant.

olgastefan
olgastefan

când o să mă simt cu adevărat femeie, și nu o semi-adolescentă târzie, încă încolțită de complexe și idei preconcepute despre o lume pe care nu o cunoaște și, deci, nu a luat-o încă în stăpânire? barometrul perfect ar fi: atunci când o să pot purta Dolce Vita fără să mă simt vârâtă cu forța într-un taior prea elegant, croit pentru siluete fine, care în niciun caz nu fac fitness și weigh training (este cazul...). îl văd ca pe viața de după economii sângeroase a iubitoarelor de vanilie și condimente. it doesn t get any better than this. îmi place că nu simt în mod deranjant cedrul acela care miroase atât de masculin pe pielea mea. e un parfum căruia i-am căutat o alternativă mai puțin opulentă, iar această alternativă era, conform mai multor siteuri de specialitate, Oro al lui Roberto Cavalli, opinie cu care nu pot fi de acord, Oro fiind mai onctuous și, în dry down, mult mai floral-lejer, dar, în mod paradoxal, mult mai puțin versatil... (deși e un preferat al meu).

In timp ce toata lumea e foarte atenta la reformularile repetate prin care trece de cativa ani bietul Addict, in celalalt colt al scenei teatrului Dior intr-un loc mai putin vizibil Dolce Vita isi joaca mai departe rolul vechi de diva italiana, insa fiind in penumbra lumea poate nu a sesizat micile schimbari prin care a trecut. S-au scurs anii peste chipul ei dulce, iar acum tenul ca de piersica, buzele cu parfum de vanilie si parul in nuanta scortisoarei si-au pierdut ceva din stralucirea de odinioara, a se citi "au iesit din trend" daca e sa ne luam dupa stupidele tendinte actuale, deci necesitau mici retusuri pe alocuri.

Dolce Vita de azi e ca Nicole Kidman in faza injectiilor cu botox, cand expresia ei devenise dintr-o data crispata. Asa si Dolce Vita, e tot acelasi parfum, dar parca totusi nu. Undeva le nivel aproape imperceptibil s-a petrecut o schimbare. Nu stiu in ce an exact, ca nu l-am mirosit de ceva vreme buna, dar ieri mi s-a parut ca nu mai are aceeasi dimensiune, acea dulceata picanta ca-n trecut. Intotdeauna am simtit in el si o pruna rascoapta, indolica, a carei parfum dulceag imbraca restul notelor dulci si condimentate, desi nota nu este listata in piramida oficiala. Acum acel ton fructat de mare efect a fost sters si…neinlocuit cu altceva, lasand in urma un crater. Pe langa asta, s-a intervenit si la densitatea parfumului, acum acesta parandu-mi cert mai slab decat in trecut. Era o apa de toaleta, dar umpleai camera cu mirosul lui Dolce Vita. Azi notele nu mai sunt asa strans unite si bogate, ci par a lasa spatiu intre ele, fiecare nota aparand singura si izolata.

Cred ca daca voi dori vreodata sa am un Dolce Vita ca cel pe care l-am iubit, va trebui sa imi iau pana la urma Feminite de Bois de la unchiul Serge.

ggabriela
ggabriela

e vata de zahar din parcul copilariei... e bomboanele dintre pubertate si adolescent... e copilarie si sexualitate deopotriva...

leila_mic
leila_mic

Eu din pacate nu am cunoscut prima varianta a lui si nu am termen de comparatie - dar dolce vita este deosebit! Mi-l imaginam vesel, jucaus si cuminte cumva ... Dar este exact opusul! Extravagant, energic, plin de sex-appeal si plin de buna-dispozitie (mica mostra primita de la Mariadid, multumesc) am savurat-o pana am ramas doar cu recipientul ... Si pentru vreme calda, prevad o bomba olfactiva si de veselie

Addict
Addict

L-am avut demult,prin '96,și era floral-dulce,în niciun caz spicy.
Dar avea o dulceață elegantă și îmi dădea o stare de bucurie copilăroasă.
Nu l-am mai mirosit de atunci...

Am auzit ca si parfumul acesta a fost reformulat! Tot ce se poate, fiindca eu mi-l aminteam mult mai dulce. Ori acum este un lemnos-spicy! Parca seamana putin si cu Musc Ravageur, sau poate doar mi se pare... Miroase intr-adevar a scortisoara, santal si un strop de vanilie. Eu altceva nu simt, oricat m-as chinui. Se indulceste putin in notele de baza, fata de Musc Ravageur, insa dulceata asta imi pare destul de discreta. Dar totusi, acum vreo 10 ani mirosea cu totul altfel!! Siaj moderat, persistenta buna. Nota mea: 8/10

monafro
monafro

Am avut și am iubit Dolce Vita pentru caracterul său extraordinar, prin faptul că îmbină genial note fructate cu note florale și lemnoase, într-o doză de mare rafinament tipic Dior. Tocmai scorțișoara nu m-a frapat, ci poate dialectica grepfruit-crin, caisa-heliotrop, vanilie-cedru. Pentru o femeie de 30 de ani, modernă, cosmopolită și extrovertită.

Lussy
Lussy

Unul dintre parfumurile mele preferate, un miros inconfundabil si un must have pentru iubitoarele de parfumuri dulci cu tenta orientala. Acest parfum demonstreaza calitatea incontestabila a casei Dior. Datorita scortisoarei recomand acest parfum de fericire pentru sezonul rece, mie una amintindu-mi de Craciun. Designul sticlei ingenios, un glob de sticla care ascunde o "dolce vita" adevarata si pura. Acest parfum canta: Viata e frumoasa si merita traita din plin! Cand am mirosit acest parfum am avut impresia ca inspir un buchet imens de flori intr-un magazin oriental.Flori si mirodenii intr-o combinatie euforica! Merita incercat!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Christian Dior Dolce Vita fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Christian Dior Dolce Vita, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Dolce Vita dupa Christian Dior. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Dolce Vita de Christian Dior reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Christian Dior Dune Christian Dior Dior Addict Yves Saint Laurent Cinema Chanel Coco Mademoiselle Guerlain Samsara Eau de Parfum Kenzo Kenzo Jungle L'Elephant Christian Dior Hypnotic Poison Chanel Allure eau de parfum Chanel Coco Eau de Parfum Guerlain Shalimar Givenchy Organza Amouage Amouage Lyric Woman Cacharel LouLou Guerlain Shalimar Parfum Initial Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea Givenchy Amarige Thierry Mugler Alien Essence Absolue Givenchy Ange ou Demon Calvin Klein Obsession Lancome Tresor