Designeri » C » Oriental Vanilat « Grupuri

Fève Délicieuse Christian Dior unisex

Fève Délicieuse Christian Dior unisex

Fève Délicieuse Christian Dior unisex Imagini

Fève Délicieuse de Christian Dior este un parfum Oriental Vanilat unisex. Acesta este un parfum nou Fève Délicieuse a fost lansat in 2015. Creatorul acestui parfum este Francois Demachy. Notele de varf sunt lavanda si menta; notele de mijloc sunt visine, frezie si iasomie; Notele de baza sunt rasina benzoica, caramel, cedru, pastai de cacao, boabe de tonka, pielarie, lemn de santal, vanilie, lapte si pralina.

lavanda menta

visine frezie iasomie

rasina benzoica caramel cedru pastai de cacao boabe de tonka pielarie lemn de santal vanilie lapte pralina

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Fève Délicieuse by Christian Dior.

CK One Shock For Him

Fève Délicieuse Recenziile parfumurilor

alkatraz99
alkatraz99

seamama cu ck one shock!se simte foarte bine aroma de cirese cu vanilie si tutun!lumea i wow cand il descrie si am zis sa ncerc si eu!evident publicitate mascata sau respectivii s amatori n parfumuri bune!inclin spre prima varianta!longevitate bunicica proiectie slabuta!

Rose_selavie
Rose_selavie

Ieri am retestat colectia Dior Privée (data trecuta a fost un fiasco, nimic nu m-a convins sa scot 215 euro pentru 125 ml - aceasta fiind optiunea cea mai mica de flacon, caci mai exista si variante de 250 si 450 ml) si am descoperit noul Féve Delicieuse care in sfarsit are ceva special. Insa din pacate acel ceva special e tocmai amanuntul care m-a convins sa nu-l iau si o sa va explic imediat de ce.

Materiile prime care il compun au o naturalete evidenta, nimic de contestat, iar felul in care acestea se intrepatrund este o placere de savurat ore in sir. Parfumul nu se modifica prea mult, fiind destul de plat. Stiu ca acest cuvant nu produce o tresarire de placere, dar miroase atat de bine asa cum e de neted incat nu simt ca ar fi necesare ritmuri complicate si transformari uluitoare in decursul evolutiei. Nici nu pare a fi un parfum piramidal, simt toate notele invalmuite de-odata, fara nicio surpriza noua pe parcurs.

Se deschide intr-un ton vanilat, de pastaie de vanilie de Bourbon, aroma acompaniata imediat de amareala dulce a boabelor de tonka. Ele dau vaniliei amploare si o fac nu neaparat aspra ci usor picanta. De altfel parfumul nu e neaparat unul gurmand desi numele intr-acolo bate. Se opreste exact la usa cofetariei de unde poti simti aromele de parajituri fara sa patrunzi inauntru. E aerul acela cald si savuros din jur, care invita si ademeneste in cel mai ispititor fel ce-i drept, dar poti sa si treci mai departe zambind si stocand in minte mirosul.

Imi place mult senzatia de moliciune si finete pe care amestecul o dezvaluie din start. E genul de parfum CREMOS, fin si de o suplete uimitoare. Nu cade greu, nu duhneste pe o raza de 10 m, nu e coplesitor si totusi il simt ore si ore pe mine (si cei din jur l-au remacat incantati de asemenea). Banuiesc ca e vorba despre calitatea de care ziceam mai sus. Senzatia de crema e produsa de melanjul lemnului de santal cu notele de lapte, caramel, rasini, tonka si vanilie. Are si un iz vaaaag vag vag de piele, desi mai degraba ar trebui spus piele intoarsa.

Cum de am rezistat stoinic ispitei???????????

Pai seamana in proportie de 60% cu Cuir Beluga si vreo 10 % cu Gourmand Coquin de la Guerlain pe care le am deja, restul de 30 % fiind numai ai lui, parol! E un fel de Cuir Beluga mai cremos, nu atat de pudrat si cu un vibe de Gourmand Coquin mai putin gurmand. Ce-i drept s-a inspirat de unde trebuia.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Christian Dior Fève Délicieuse fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Christian Dior Fève Délicieuse, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Fève Délicieuse dupa Christian Dior. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Fève Délicieuse de Christian Dior reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Oriental Vanilat
Davidoff Good Life Thierry Mugler Angel Demeter Fragrance Apple Pie Il Profvmo Chocolat Lollia Wish Kenzo 5:40 PM in Madagascar Honore des Pres Vamp à NY Keiko Mecheri Loukhoum Eau Poudree La Perla Dark Extacy Victoria`s Secret Luscious Kisses Pacifica Indian Coconut Nectar Lush Snowcake