Designeri » C » Chypre Floral « Grupuri

Miss Dior Le Parfum Christian Dior de dama

Miss Dior Le Parfum Christian Dior de dama

Miss Dior Le Parfum Christian Dior de dama Imagini Miss Dior Le Parfum Christian Dior de dama Imagini Miss Dior Le Parfum Christian Dior de dama Imagini Miss Dior Le Parfum Christian Dior de dama Imagini Miss Dior Le Parfum Christian Dior de dama Imagini Miss Dior Le Parfum Christian Dior de dama Imagini Miss Dior Le Parfum Christian Dior de dama Imagini Miss Dior Le Parfum Christian Dior de dama Imagini

Miss Dior Le Parfum de Christian Dior este un parfum Chypre Floral de dama. Miss Dior Le Parfum a fost lansat in 2012. Creatorul acestui parfum este Francois Demachy. Nota de varf este mandarina; notele de mijloc sunt trandafir turcesc si trabdafir bulgaresc; Notele de baza sunt paciuli, ambra si vanilie.

mandarina

trandafir turcesc trabdafir bulgaresc

paciuli ambra vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Miss Dior Le Parfum by Christian Dior.

So Elixir Bois Sensuel
Fate for Women

Miss Dior Le Parfum Recenziile parfumurilor

Rose_selavie
Rose_selavie

Cel mai delicat detaliu al parfumeriei, dupa creatia propriu-zisa desigur, tine de mentinerea intacta a formulei. Mai ales atunci cand e una de succes. Reformularile fac parte din plan si trebuie privite realistic - de obicei compozitia unui parfum de casa mare contine ingrediente ce provin din surse diferite, esente comandate din laboratoare mari care, la randul lor, depind de recolte, clima si alti factori. Vorbesc de esentele naturale. Restul, cam orice se poate reproduce in laborator. Dar totusi, chiar daca ne place sa credem ca acum totul se reduce la chimie nu e chiar asa, un parfum bun inca poate contine iasomie egipteana, santal de Mysore sau vetiver din Haiti. Si, uneori, daca materia prima e periclitata intervine riscul ca parfumul care o contine sa fie ori reformulat, ori oprit din productie. Unii joaca fair cu cartile pe masa mai nou. Sau cel putin asa afirma. Guerlain de exemplu. Wasser sustine ca daca nu poate mentine formula (daca in ciuda talentului sau de a "carpi" acordul parfumul tot nu mai seamana cu varianta sa originala) prefera sa sisteze temporar productia. Altii, cum sunt cei de la micul brand de nisa elvetian Richard Lüscher Britos prefera sa lucreze strict cu esente produse de ei si au plantatii in diverse colturi ale lumii (fiecare parfum are in nume si coordonatele geografice ale notei dominante).

Insa marea majoritate a caselor aleg sa infirme ca au umblat la formula, noooo totul e la fel, neschimbat - noi suntem cei care ne-am schimbat, nu formula! LOL! Dior a trunchiat in ultimii ani cele mai populare parfumuri din colectie si nu am citit nicaieri vreo marturisire in acest sens. Sau poate mi-a scapat mie ceva? Daca stie cineva sa-mi spuna. Un lucru e cert: Addict, Diorissimo, Dolce Vita, Hypnotic Poison, Cherie 2005 nu mai sunt ce au fost candva si toata lumea e constienta de asta. Chestia asta m-a facut sa nu mai urmaresc ce au mai scos intre timp. Poate si de teama ca daca imi place vreun nou Dior nu am nicio garantie ca l-as putea regasi intact daca mai vreau apoi inca o sticla. Asa ca n-am fost pe faza cand s-a lansat Le Parfum si oricum deja eram zapacita de atatea editii Miss Dior. Abia anul asta i-am dat o sansa si a fost primul moment dupa multi ani in care chiar am simtit ca un parfum Dior are acel wow factor. Me so happy! Pentru o astfel de lansare sunt gata sa le iert reformularile (zic asta linistita fiindca am stoc de Addict the good stuff :)) dar cu o conditie: sa-l pastreze intact ca de data asta se lasa cu razboi!

Le Parfum vine sa-ti reaminteasca faptul ca la baza Dior face creatii haute couture si se pricepe sa le transforme in parfum. Christian Dior a facut arhitectura si asta a influentat viziunile lui atat in moda cat si in parfum - creatiile clasice Dior sunt structurale, construite pe diverse planuri. Traditia s-a pastrat si Demachy a ales cele mai rafinate materiale pentru un croi amplu si dens. Un statement scent. Parfum de femeie. Parfum de parfum. Bogat, dulce, convingator, Le Parfum e despre un paciuli ambrat pregatit pentru seductie din prima si pana in ultima clipa. Parfumul e plin, are un aer vascos dar neobisnuit de gratios pana la urma si asta e unul din misterele lui. E bine ponderat totul aici, desi pare sa aiba peste 1000 de elemente. Pare un mozaic urias plin de ritm si simetrie. Nu stiu cum le-a stapanit Demachy! E atata presiune si forta in el ca ma astept de fiecare data sa-i sara capacul.

Atata simturile, dicteaza, seduce si zapaceste. Cand trec prin hol il adulmec din mers pe jacheta. Cand ma culc il simt inainte de a adormi cu placere prin par. Mi-l simte pe gat si ii place si lui. Are un singur rival in lume, pe Coco de la Chanel cu care se situeaza pe acelasi nivel stilistic. Nu seamana la miros direct, dar au aceeasi personalitate deosebit de puternica.

De aceea cand il port pe Le Parfum prefer sa-l tin in lesa cu doar doua sprayuri. Sa-i amintesc ca eu il duc, nu viceversa.

Ivy
Ivy

Un parfum frumos, imbracat intr-un ambalaj foarte elegant si "so Dior".
Este o varianta mai matura a lui Miss Dior. Mai bine l-ar fi numit Madame Dior.
Nota de paciuli nu prea se simte, dar celelalte, mentionate in piramida, sunt din plin. Este o eau de parfum concentrata cu o ambra calda, trandafiri dulci si mandarine suculente.
Persistenta si siaj de nota 10.

Un parfum foarte bine facut (in stilul celor de nisa), cu un paciuli ambrat si vanilat. Desi e listat ca chypre-floral, eu il simt total lemnos si catifelat. Este deosebit de frumos si calitativ, usor aromat, iar calitatile lui tehnice sunt extraordinare: siaj bun, persistenta de peste 12 ore!!
Evaluare: 9/10

rafaela
rafaela

Cred ca Miss Dior Le Parfum va deveni in curand un "best seller". Are ceva ce nu prea mai gasesti azi, si anume: proiectie MARE. Daca pe mine deja ma doare capul de la el, e clar!
Sa revenim,.. notele sunt relativ delimitate intre ele. Trandafirul este in prim plan, frumos, uscat, zaharisit. Efectul creat seamana oarecum cu o scortisoara naturala, reala si moderna. Paciuli-ul e efemer. Vanilia se remarca naturala, pastaioasa, nu prajituroasa. Toate sunt invelite intr-o boare ambrata rotunda.
Edit: Am uitat: place, place, place!

leila_mic
leila_mic

Iulia Zsa, il descrii foarte bine ... misterios, romantic, umbra care te insoteste seara la intalnire, dimineata la plimbare, ziua la munca ...
Persistenta foarte mare, siaj mare / puternic! Trandafirul este deosebit de dulce, venind de mana cu ambra fierbinte, care isi face de cap pe piele, impreuna cu paciuli ... infierbantand atmosfera

il iubesc, nu ma pot desparti de el

IuliaZsa
IuliaZsa

Misterios si romantic. Asa as descrie eu acest parfum care ma duce cu gandul la o plimbare pe bulevardul Champs Elysee intr-o seara de toamna alaturi de persoana aleasa.
Francois Demachy reuseste sa ma surprinda cu un trandafir dulce invaluit de patchouli si completat de o ambra calduroasa si primitoare.
Mireasma parfumlui este foarte feminina cu siajul si persistenta mare putand fii asortata cu o rochie neagra de seara.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Christian Dior Miss Dior Le Parfum fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Christian Dior Miss Dior Le Parfum, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Miss Dior Le Parfum dupa Christian Dior. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Miss Dior Le Parfum de Christian Dior reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Juliette Has A Gun Lady Vengeance Christian Dior Dune Lorenzo Villoresi Teint de Neige Robert Piguet Visa 2007 Chanel Coco Mademoiselle Thierry Mugler Alien Essence Absolue Christian Dior Dior Addict Christian Dior Hypnotic Poison Jean Paul Gaultier Classique Hermes 24 Faubourg Viktor&Rolf Flowerbomb Thierry Mugler Angel Eau de Toilette Chanel Coco Noir Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Robert Piguet Fracas Chanel Chance Eau Fraiche Guerlain My Insolence Frederic Malle Portrait of a Lady Amouage Memoir Woman Elie Saab Le Parfum