Designeri » C » Oriental Floral « Grupuri

Poison Christian Dior de dama

Poison Christian Dior de dama

Poison Christian Dior de dama Videouri Poison Christian Dior de dama Videouri Poison Christian Dior de dama Videouri
Poison Christian Dior de dama Imagini Poison Christian Dior de dama Imagini Poison Christian Dior de dama Imagini Poison Christian Dior de dama Imagini Poison Christian Dior de dama Imagini Poison Christian Dior de dama Imagini Poison Christian Dior de dama Imagini Poison Christian Dior de dama Imagini Poison Christian Dior de dama Imagini

Poison de Christian Dior este un parfum Oriental Floral de dama. Poison a fost lansat in 1985. Creatorul acestui parfum este Edouard Flechier. Notele de varf sunt coriandru, , prune, fructe mici salbatice, anason si lemn de trandafir brazilian; notele de mijloc sunt garoafa, iasomie, floare de portocal african, tuberoza, opoponax, scortisoara, tamaie, trandafir si miere alba; Notele de baza sunt vetiver, mosc, lemn de santal, cedru de Virginia, ambra, vanilie si heliotrop.

coriandru prune fructe mici salbatice anason lemn de trandafir brazilian

garoafa iasomie floare de portocal african tuberoza opoponax scortisoara tamaie trandafir miere alba

vetiver mosc lemn de santal cedru de Virginia ambra vanilie heliotrop

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Poison by Christian Dior.

Cobra

Poison Recenziile parfumurilor

Mavi_bi
Mavi_bi

Cu Poison mi.am 'rezolvat'banii de buzunar pe cateva saptamani, mi.am luat sticla de 100ml, cred ca nu aveau gramaj mai mic. Parfumeria era la Sala palatului, cred ca Ina; era si in (fostul)hotel Sofitel de acolo imi luam rujuri si fardurile in hexagon bicolore.Tin minte ca in reclame aparea Emanuele Bearte si o admiram taaree mult. .
In fine, Poison de atunci (anii 90)si cel de acum sunt diferite dar nu mult, din fericire.
Le am pe amandoua si le iubesc egal.
"Cine l.a facut asa, a stiut ce face oare? !"Cred ca nu.

Nu exista piedestal destul de inalt pentru Poison.

Sorana P
Sorana P

nu....nu pot spune despre prea multe parfumuri ca imi provoaca greata (cred ca vreo 3 din ce am avut sau probat eu) dar Poison este unul dintre ele. Probabil ....am reactia asta de respingere si pentru ca atunci cand il foloseam s-a intamplat ceva nasol in viata mea. Mie mi se pare ca acest parfum, pur si simplu miroase a tamaie...si atat...si eu urasc mirosul de tamaie.

Mihailush
Mihailush

nici nu stiu cum sa incep!
ideea e ca eu am crescut crezand ca cele mai frumoase parfumuri sunt cele fresh. Mama mea le adora, si mie mi se parea ca asa ar trebui sa imi placa si mie. Si cautam parfumuri fresh, si le miroseam si parca imi placeau, dar parca ceva nu le ajungea, parca nu era chiar ce cautam, pentru ca de fapt pielea mea vroia ceva mai serios, o categorie diametral opusa.
Intr-o zi, la varmea fiind, si ea o impatimita a parfumurilor, am incercat Dior Addict, care s-a transformat pe pielea mea in opera de arta si atunci am inteles ca niciodata nu am cautat unde trebuia...
Poison, ca sa fiu sincera l-am luat blind, citind comentariile de pe fragratinca englezeasca, si nu imi pare rau nicio secunda...
Otrava in tot sensul cuvintului, dar e o otrava cu care ai vrea benevol sa te otravesti. E sexy, foarte sexy, manipulator, obscen, misterios, dar si aristocratic.
Niciodata nu il port la jeansi, sau la serviciu. Parca iti impune un fel de dress code. El e atit de feminin ca aproape ii tai aripile daca il porti necorespunzator.
Seara, si pe vreme rece si pe vreme calda, e superb, a asul din mineca!!!
Pur si simplu prea frumos ca sa fie descris....

Alexandra13
Alexandra13

Dana22 a descris-o pe matusa maica-mii,singura inca purtatoare de Dior Poison pe care o cunosc...Doamne fereste,zici ca o cunoaste pe respectiva,este exact tipul de femeie despre care vorbeste! Hahaha,incredibil.O cucoana de 70 de ani,rujata mult peste "cretul" buzelor aferent varstei,cu acelasi vesnic permanent din 1900 toamna si care se crede tanara si ferice,emanand Poison la orice pas.Nu prea mai da randament Poison in anii 2016.Era totusi dragut la acel moment,mi-amintesc ca imi doream sa-l am "cand o sa ma fac mare".

dana22
dana22

La vremea lui a produs furori. Era ceva inedit, pe langa clasicele chypre florale si floral aldehidice, toate o apa si-un pamant. Acum, e o primadona la pensie, fardata strident,care plange dupa succesul tineretii pierdute. Chimic, intens, dulce-lipicios, tuberozic peste limita maxima a suportabilitatii, generator de migrene. L-am cumparat sub impulsul unor recenzii care-l descriau dark, smoky, sexy...aiurea...l-am aruncat in dulap si poate-poate, ii voi mai acorda o sansa in prag de pensie.
Scuze celor care il pretuiesc, e doar parerea mea, pe care o sustin.

cateyes
cateyes

Parca miros o vie mult prea coapta intr-o seara tarzie de toamna.
Are insa ceva care il face sa fie un parfum inchis, intunecos cumva, care vrea sa se impuna asupra personalitatii mele intr-un mod cam brutal, tupeist. Asta ma face sa il resping. Nu il iubesc, ii cedez rar, dar atunci cand o fac ma bucur in totalitate, pe deplin, pentru ca dupa ce isi potoleste expansiunea initiala devine de-a dreptul savuros. Sunt singura ca are cine sa il inteleaga, pentru mine, din pacate, e cam complicat...

romaroma2

As contrazice și părerile ca ar fi un parfum de iarna. Merge cu materiale cum ar fi lână, cașmir, mătase, catifea dar nu este de iarna ci mai degrabă pt zile noroase. Nici vorba sa fie purtat pe negru violet si verde care sunt culorile sale pt ca el insusi este o culoare ci pe orange ,verde mat, fuchsia, rosu si mai ales galven. Pune-l cu un trenci/ sacou orange sau o camasa vernil , o rochie galbena cu pantofi bleumarin sau rochie mov cu pantofi galbeni. Sa nu ne batem joc de el și sa l asortam la geci de fâș

romaroma2

un parfum de 5 stele. Este ca un far luminos salvator atunci când totul este derutant si care te poarta în directia Bună. dar contrazic părerea ca este un parfum de noapte. O femeie decisa nu îl va purta exclusiv noaptea. Notele tămâioase persista peste 10 ore . O singura pulverizare dacă il purtați la birou. 2 pulverizari maxim purtat în aer liber sau spații închise f largi. Este o poveste per se. Nu îl veți mai uita iar peste ani toate trăirile intense vi le veți aminti șisecretul minunii este ca doar pe cele minunate. IÎncare aațiavut curaj iîn care ați fost puternica extrem de frumoasa SȘi a doua minune- nu este o fantezie. Creeazărrealități unice, paralele, duble, mistere, fantezii, magii

leila_mic
leila_mic

Am asteptat atat pana sa-l testez ... am pierdut atata timp cautandu-l!
Este o bomba sexy, erotica, de o dulceata languroasa, de o senzualitate rara ... persistenta este uriasa, de o zi pe piele, si dupa dus!
Am o sticla si am mai comandat una, pentru siguranta

EDIT - continuu sa-l port pe vreme racoroasa, si inca sunt uimita de persistenta unei edt ... oare ce va fi la vara, la 35 grade??? sunt curioasa, dar o sa-l incerc in weekend intai

raluca maria
raluca maria

il asociez cu o femeie fardata strident, inainte de o seara in discoteca ( anii '80).

Poison este un floral opulent (de fapt foaaaaarte opulent), dulce, ambrat, cu un siaj enorm si persistenta foarte mare. Imi pare ca aduce ca stil foarte bine cu Fracas, pentru ca si aici tuberoza este prezentata in toata splendoarea, insa ceva mai dulce. Acum cativa ani nu il puteam suporta, insa acum, vad ca acum l-as putea purta! Eu nu simt aici pruna, simt insa ceva lemnos, elegant. Este un mare clasic, care isi va avea locul in garderoba mea!
Nota mea: 9/10

toffee
toffee

Imi plac floral-orientalele, dar poison e chiar otravitor in cazul meu. Ma domina si ma oboseste. E dulce, tare, galagios. Relatia noastra nu a mers( incompatibilitatea de caracter.) Admir insa faptul ca nu a plecat capul in fata noilor venite si ca nu a cedat suprematia. Jos palaria!

Poison a fost pe vremuri o mare frumusete, care inca si azi pastreaza ceva din farmecul tineretii. Ca se bucura inca de un anumit statut o dovedeste faptul ca n-a fost oprit niciun minut din productie si nici nu s-a umblat la formula originala (Hypnotic Poison a avut din pacate alta soarta). Este adevarat ca mirosul sau extrem de intens, provocator si o idee depasit poate nu mai coincide cu moda actuala, dar de obicei moda revine ciclic si nu m-as mira ca intr-o buna zi, Poison sa (re)devina actual, modern.

Secretul lui consta dintr-un delirant amestec dulce-floral, in care tuberoza schizofrenica domina mare parte din timp, sub ea curgand fluvii de miere si ambra.
Prunele, scortisoara, santalul si iasomia sunt in proportii relativ normale si contureaza de pe margine iuresul notelor principale.

Anii `80: Poison din belsug, par tapat, mult fixativ, fard albastru-buze roz, paiete, tocuri, geanta plic si la disco.

Prezent: Doar un puf de Poison cat mai adanc in decolteu, par pieptanat cu carare, outfit simplu cu mult alb, fara combinatii indraznete. Singura obraznicie permisa sunt pantofii, poate sandale fine cu toc inalt. Vei emana oricum si asa destul sex-appeal.

craitza
craitza

Este prea agresiv pentru mine,dar nu-mi displace.La inceput e ca o bomba,iti explodeaza direct in nas !Daca ai rabdare 2-3 ore se mai calmeaza.E opulent si pretentios,nu merge oricand si oriunde,si mai ales,oricui.Nu as putea sa-l port,dar mi-ar placea sa-l simt prin aer din cand in cand...

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Christian Dior Poison fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Christian Dior Poison, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Poison dupa Christian Dior. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Poison de Christian Dior reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Givenchy Organza Christian Dior Dune Christian Dior Dior Addict Christian Dior Hypnotic Poison Christian Dior Pure Poison Christian Dior Midnight Poison Hermes 24 Faubourg Christian Dior Miss Dior Le Parfum Chanel Allure Sensuelle Jean Paul Gaultier Classique Agent Provocateur Agent Provocateur Frederic Malle Portrait of a Lady By Kilian Back to Black Chanel Coco Mademoiselle Jean Paul Gaultier Classique Eau de Parfum Lancome La Vie Est Belle Boucheron Boucheron Viktor&Rolf Flowerbomb Chanel Chanel N°5 Eau Premiere Guerlain Samsara Eau de Parfum