Designeri » C » « Grupuri

Daphne Comme des Garcons de dama

Daphne Comme des Garcons de dama

tuberoza
Daphne Comme des Garcons de dama Imagini

Daphne de Comme des Garcons este un parfum de dama. Daphne a fost lansat in 2009. Creatorul acestui parfum este Antoine Lie. Parfumul prezinta portocala amaruie, tamaie, sofran, trandafir, iasomie, tuberoza, stanjenel, paciuli, Lemn de Agar(Oud), ambra si vanilie.

portocala amaruie tamaie sofran trandafir iasomie tuberoza stanjenel paciuli Lemn de Agar(Oud) ambra vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Daphne by Comme des Garcons.

Daphne Recenziile parfumurilor

manuelag
manuelag

He he...in sfarsit facuram cunostinta! Ma gandisem la un blind la un moment dat...offf...cateodata am bafta! Bafta ca nu l-am luat...pe modelul...tuberoza nu imi place, ei bine nici aici nu imi place. In orice caz...in Daphne nu este vorba neaparat despre tuberoza. Ci mai degraba despre tamaie.
Intr-un fel mi-a amintit de Galliano Galliano...doar ca acolo duetul este depre violete si tamaie. Aici e si mai si. Eu gasesc tuberoza ca pe o floare usor cremoasa. De ce ai pune tamaie langa tuberoza? Tamaia este usor ascutita, sticloasa precum o aldehida( tare imi e ca are si aldehide si nu sunt listate) . Oricum casa C d G are un fix cu molecula IsoESuper. Nu vad de ce aldehidele ar face exceptie. Apoi...ceva absolut rece langa ceva cremos ...un fel de cacofonie rezulta.
Debutul are o tenta citrica. Acrisoara si zemoasa. Te pregateste pentru tamaie...rece, sonora si care cere mereu sa fie singura. Combinatiile de tamaie cu condimente sunt infinit mai reusite. Dar tamaie cu flori? Sa ne lasam imaginatia sa zboare putin...cred ca ati prins ideea...nu este un parfum comemorativ...dar are o raceala aparte, care nu mi-ar da nici un fel de confort...
As mai adauga faptul ca nu gasesc nota de oud. Putine sunt parfumurile in care apare mai tarziu...dar aici nu apare deloc...
Nu pot gasi o purtatoare...dar ...cred ca asa mirosea Primavara lui Botticelli. Iconica, intangibila , meditativa si distanta.
Siaj ...5/10
Longevitate -
Parfum : 6/10

zambila
zambila

Daphne este o mireasma vintage ascunsa sub perdeaua notelor de tamaie si oud care il aduc in planul modern. Este dulce, indraznet, indulgent, emana eleganta. Nu vrea sa scoata la iveala notele de saffon si stanjenele pe pielea mea si nici cele citruce, in schimb pe haine este alta poveste unde parca se desfasoara in alta oridine de idei.

Addict
Addict

De la o minunată doamnă de aici am primit o mostră a acestui parfum,iar acum am vărsat (din greșeală) pe mană jumătate din aceasta.
Prima testare mi-a sugerat o comparație din punctul de vedere al densității parfumului (și chiar al culorii sale) : mierea.Este dens precum o miere groasă,aurie,care de-a-b-i-a se scur-ge din linguriță.
Nu l-aș încadra într-o categorie anume,dar s-ar potrivi oriental-floralelor.
Pentru mine deschiderea parfumului este ușor acidă de la portocală,apoi apare repede tămaia. Nu rămane singură această tămaie,ea va fi secondată inițial de note de plante uscate ( poate de la șofran?).
Ulterior tămaia se ascunde în spatele tuberozei,notă care crește gradual în intensitate. Trandafirul,iasomia și stanjenelul eu nu le percep,probabil sunt slab reprezentate sau sunt ascunse în spatele notelor puternice.
O combinație interesantă este cea dintre tuberoză,oud și paciuli.La prima vedere ar putea părea un "trio mortal".Dar așa de bine sunt dozate și amalgamate,încat parfumul se poartă cu plăcere(...chiar și eu l-aș purta,deși încă îmi fac ucenicia cu parfumurile grele).Prin comparație cu "Fracas",de exemplu,care nici măcar nu conține oud,dar care nu are aer,"Daphne" este mai purtabil.
În final,nota de ambră definitivează parfumul; vanilia este discretă.
Concluzia : este un parfum de vreme rece (potrivit mai ales pentru interior), frumos,dar dens.Din fericire,notele sunt meșteșugit împletite.
Pentru nasurile obișnuite cu floralele grele,opulente : trebuie măcar testat,dacă nu mai mult...

Adelinasworld
Adelinasworld

Daphne e un parfum pe gustul meu! Cu siaj bun, persistenta mare, chiar si pe pielea mea neprietenoasa, iar notele...ah! Notele sunt perfecte!
Inca de la inceput simt tuberoza, dar este acompaniata de tamaie si citrice. As spune ca in deschidere seamana usor cu notele de inceput din Shalimar.
Notele se amplifica tot mai mult, tuberoza devine tot mai opulenta, dar ca o adevarata diva printre flori, stiind ca nimeni nu ii stirbeste frumusetea, ii ofera gratios bratul si notei de patchouli. Aici aceasta nota e mai uscata, nu imi da batai de cap precum in alte parfumuri.
Nota de oud o simt efemera, e mai mult un ecou, rotunjeste parfumul, dar nu o pot separa de celelate note.
Spre final, parfumul sta cuminte aproape de piele si miroase tot mai pudrat pana dispare.
Imi place!

Oh! Este un parfum oriental-pudrat cu miros pregnant de tuberoza, tamaie si paciuli. Restul notelor listate se simt doar in fundal. Eu cum ador mirosul tamaiei in parfumuri , nu aveam cum sa nu ma fi indragostit de parfumul acesta! Este foarte puternic, foarte elegant si oarecum nonconformist. Nu pot spune ca seamana in mod flagrant cu alte parfumuri din aceeasi grupa olfactiva. Pe mine m-a cucerit pe loc, mai ales ca sta foarte bine cu longevitatea, iar siajul este bun. Nota mea: 8/10

De ceva timp mi-am propus sa testez Daphne, insa fiind imposibil de gasit intr-o parfumerie mi-am comandat o mostra. Parfumul e putin dezbatut pe forumuri si nici nu cred ca va deveni prea cunoscut. Cea al carei nume il poarta, este Daphne Guinness, o "fashion icon", un fel de Lady Gaga a modei cu costume la fel de excentrice. Daphne isi transforma aparitiile publice in adevarate showuri, tinutele ei fiind de fiecare data socante. Unde merge ea, atmosfera e ca si asigurata. Mie imi place de Daphne, nu si de Gaga, dar e alta poveste.

Daca in moda ea merge foarte departe, la fel o face si in parfumul lucrat in colaborare cu Antoine Lie (cel care a semnat multe creatii pentru casa Etat Libre d`Orange). Parfumul devine insolit si original prin prezenta oud-ului. Fara acesta, parfumul ar parea mai degraba un floral-alb de natura clasica, ca un omagiu adus anilor `80. Oudul este singurul element care iti aminteste insa ca mirosi o creatie actuala.

Este plin de contraste, insa are o cadenta armonioasa. Tuberoza isi face aparitia din start si concomitent cu ea simt un iz de tamaie. Paciuli e deosebit de dulce si usor prafos, de parca a bautut palma din mers cu Mon Parfum Cherie de Annick Goutal.

Parfumul nu va fi apreciat de cele carora le priesc amestecurile usoare, deoarece Daphne e foarte puternic si iti trebuie ceva antrenament cu Angel sau Habanita ca sa porti Daphne cu nonsalanta. E ca o palarie excentrica pe care daca n-o porti ca si cum n-ai avea nimic pe cap, pari ridicola.
Are si siaj si longevitate, nu vad ce i-ar lipsi pentru a fi deveni mai cunoscut.

O compozitie bulversanta, la fel ca si Daphne ♥.

Daphne by Comme des Garcons 4.25 out of 5 based on 9 ratings and 6 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Comme des Garcons Daphne fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Comme des Garcons Daphne, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Daphne dupa Comme des Garcons. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Daphne de Comme des Garcons reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Robert Piguet Fracas Puredistance Opardu Robert Piguet Alameda Tom Ford Noir de Noir Frederic Malle Carnal Flower Amouage Memoir Woman Chanel Les Exclusifs de Chanel Misia Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Guerlain L'Heure Bleue Profumum Roma Alba Frederic Malle Musc Ravageur Amouage Amouage Lyric Woman Juliette Has A Gun Lady Vengeance Frederic Malle Lipstick Rose Serge Lutens Jeux de Peau Lorenzo Villoresi Teint de Neige Keiko Mecheri Attar de Roses By Kilian Back to Black