Designeri » C » Chypre Fructat « Grupuri

Aventus Creed de barbati

Aventus Creed de barbati

Aventus Creed de barbati Imagini

Aventus de Creed este un parfum Chypre Fructat de barbati. Aventus a fost lansat in 2010. Aventus a fost creat de Olivier Creed Sixth Generation si Erwin Creed Seventh Generation. Notele de varf sunt bergamot, coacaze negre, ananas si mar; notele de mijloc sunt mesteacan, paciuli, trandafir si iasomie marocana; Notele de baza sunt mosc, lichen, vanilie si Ambergris.

bergamot coacaze negre ananas mar

mesteacan paciuli trandafir iasomie marocana

mosc lichen vanilie Ambergris

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Aventus by Creed.

Aventus Recenziile parfumurilor

Raul
Raul

Ananasul afumat din seria C42B11Y02

Când multe priviri se intorc către tine fără să fi ieșit în evidență cu ceva (vestimentar, ... etc.), când privirile zâmbitoare ale femeilor apar de unde nu te aștepți, iar cireasa de pe tort vine în momentul în care un țânc de aproximativ 9-10 ani îi spune mamei sale ”Ce frumos miroase nenea !”, atunci trebuie să te oprești un moment și să te întrebi: ”Doamne ! Ce se întâmplă ?”. Răspunsul îl găsești când îți aduci aminte că ai aplicat Aventus.

După toate cele pățite, o întrebare firească ia naștere. Ce îl face atât de apreciat ? Față de multe creații olfactive, Aventus devine un partener pe care te poți baza datorită mirosului plăcut combinat cu performanțe solide. Și ar mai fi ceva: majoritatea oamenilor nu au o pasiune pentru parfumuri, preferând mirosurile descifrabile. Aproape toți pot savura amprenta olfactivă a lui Aventus.

Eliberat din atomizor, cuceritorul vine și intrigă simțurile olfactive cu un mix citric, puțin tăios și înviorător. Preț de câteva zeci de secunde vinovații principali sunt bergamota secondată de mere. Avântul inițial se estompează la apariția în forță a ananasului. Dar până la estomparea perioadei de debut, avem parte de o mică tranziție. Ananasul, în această fază tranzitorie, zici că este tăiat cu o lama ascuțită și rece, degajând un iz răcoritor. Nu peste mult timp devine mai dulce, suculent, zemos, cărnos. Este semnalul de ieșire din sfera citricelor. Contrastul rece-cald astfel creat oferă o senzație plăcută. Acum, masculinitatea răsare. Întregul iz se învăluie într-o mantie afumată. Superb !! Nota de fum nu devine grea precum cea din Bois D’Ascese. După ore bune de la aplicare, amestecul se stinge pe un mosc delicat, combinat cu un lichen gri-verzui ce adie a coajă de copac.

Per total avem parte de un parfum foarte bine construit, aerisit, ușor de purtat de către un bărbat. Cuvântul echilibru caracterizează cel mai bine această versiune, conform codului menționat la început.

Pentru cei ce doresc să iasă din zona de confort a poțiunilor acvatice sau citrice, Aventus este un deschizător de drumuri către alte tărâmuri ale parfumeriei. Ananasul, lichenul și nota afumată sunt redate destul de fidel. Ananasul te ispitește spre zona fructatelor, dulcele său pavând calea zonei gurmande. Lichenul, împreună cu nota afumată, călăuzește pașii către misterioasele poțiuni lemnoase. În cazul bărbaților cu dorință de a pătrunde pe tărâmurile parfumurilor de nișă sau indie, Aventus reprezintă o punte spre dezvoltarea olfactivă. Ajungi să apreciezi faptul că ingredientele se apropie de realitate. În timp, acest lucru ajută la înțelegerea parfumurilor mai complexe ori cele cu un spirit artistic mai pronunțat. După ce ți-ai format o garderobă parfumată, Aventus devine cavalerul tău de încredere. Destul de versatil, el te scoate din orice încurcătură atunci când trebuie să alegi un parfum.

Frumusețea lui Aventus îl face un demn urmaș al împăratului Green Irish Tweed, la tronul dinastiei Creed.

Longevitate: peste 10 ore
Siaj: moderat
Nota: 9/10

Cravisx
Cravisx

Interesant cum acest parfum a devenit cunoscut pe piata ca si o creatie olfactiva incomensurabila si concomitent ultra imitata. Da, se vinde ca painea calda si desigur Aventus a devenit, dupa cum Erwin Creed afirma, un produs ce ajuta foarte mult financiar mentinerea si dezvoltarea pe piata a brandului Creed.

Consider ca toate variantele de lot Aventus sunt la fel de calitative si frumoase, insa deoarece am varianta din seria 15x01, doresc sa precizez anumite aspecte. Comparativ cu alte variante pe care le-am incercat, seria actuala Aventus este usor boozy, cu nuante citrice si putin aquatice, dar la fel de rafinat si bine structurat ca si compozitie olfactiva. Uneori poti avea impresia ca mirosul nu persista, dar totul se intampla din cauza ca obosesc receptorii olfactivi, da, la Aventus se intampla acest fenomen din pacate.

Creed - Aventus poate fi descris ca un parfum ce te imbraca intr-o mireasma a masculinitatii, contureaza barbatul modern si sigur pe sine. Este proaspat, fructat, dulceag si aerat. O compozitie calitativa si rafinata, usor transparenta, mult iubita si manipulatoare, insa chiar si asa nu inseamna ca este pe placul oricui. Merita incercat!

Aventus este frumos si placut ce pe piele se comporta suav.
O creatie deosebita!

Creed - Aventus primeste 9 din 10

Salcam
Salcam

asteptam mult mai multe complimente de la acest parfum....

Friky
Friky

Sunt de acord cu Valfar,am dat pe el o groaza de bani si ma asteptam sa fie ceva wow...probabil asteptarile erau prea mari,dar totusi l-am purtat vreo 3 zile la rand si am primit doar un compliment( O tipa o venit m-a luat in brate si a zis in sfarsit cineva care miroase a barbat adevarat)..va spun sincer am o colectie mare de parfumuri, iar acest Aventus inca nu isi are locul in top 10 cele mai complimentate parfumuri.

allure
allure

Mi-am schimbat opinia dupa ce am retestat de mai multe ori acest parfum.

Intr-adevar, este un parfum interesant si rafinat dar, cred ca structural seamana cu Fahrenheit. Diferenta este data de tipul de note/esente.
Simt in el niste note/combinatii de note care se regasesc si la celebrul parfum de la Dior.

RolRO

Revin cu precizari despre Aventus , am 2 batch-uri 14F01 si 15N01. Desii amandoua au un caracter fruity deci mai putin smokey , 14F01 este ceva mai persistent , siajul este mai mare si este mai smokey , anasul facandu-si simtita prezenta imediat dupa pulverizare . 15N01 este probabil printre ultimele daca nu chiar ultimul batch si este cumva mai fresh si mai acvatic si prin urmare o persistena mai mica .Desii fanii Aventus plang dupa batch-urile 2011-2013 care erau mai smokey eu fiind foarte tanar consider mi se potrivesc mai mult batch-urile recente. Compensez asta plin aplicarea mai consistenta a parfumului.

RolRO

Nu pot sa spun nimic in plus despre acest numit "rege al parfumurilor" ci doar faptul ca e chiar deosebit prin faptul ca nu este liniar si are o multime de note care se simt independent una de alta. Are acea caracteristica de "boozy" care imi place la l'Humaniste de la Frapin
si Guerlain Homme L'eau .

Rose_selavie
Rose_selavie

Aventus e un tip celebru despre care tot auzisem pomenindu-se de bine in aglomerata lume a parfumurilor. L-am zarit insa doar de departe caci mereu sunt o gramada de gagici in jurul lui de nu ajung si eu sa-i zic un "Hello, how do you smell?".

Ieri insa profitand de faptul ca Habit Rouge Dress Code le-a distras tipelor atentia, am avut cale libera spre Aventus si mimand o aparenta cool, greu impresionabila desi imi batea inima puternic in fata acestui BIG ENCOUNTER mi-am intins spre el incheietura mainii.

Cuceritor din prima clipa, Aventus si-a apropiat buzele de mana mea sarutand-o cu o aroma fructata extrem de parfumata de ananas stiind ca femeilor le plac introducerile dulci. Dupa care vazand ca are efect a trecut la pasul urmator firesc, invaluindu-ma intr-o boare intensa de mosc cu niste aluzii lemnoase.

Nu, nu voi ceda, sunt tare, nu ca ele, eu REZIST! Dar smecherul a vazut ca sunt imbujorata si atat i-a trebuit: m-a dezarmat total cand a inceput sa-mi sopteasca vorbe sarat-dulci in accent de ambergris. Finalul vine intr-un ton afumat, ca cea mai buna tigara de dupa. Un ultim zambet, parfumul lui pe pielea mea, mana mea pe sticla lui, dar azi nu-l iau acasa, zic sa mai lasam sa treaca un timp, nu ne grabim, savurez momentele astea de testari/tatonari. De departe se aude tot mai tare o galagie, grupul fanelor vesele deja se intoarce la el...

Traian
Traian

Pentru mine aceasta este o OPERA DE ARTA! Este primul parfum de nisa pe care l-am mirosit. Se deschide fresh (bergamota), foarte foarte usor "animalic" (moscul), usor dulceag (iasomie, mar etc.). Dupa prima utilizare a lui Aventus, ma imaginez intr-o padure de pini (nu stiu de ce), in munti, chiar nu stiu de ce, probabil de la mesteacan. In fine, acum incepem cu parerile celorlalti: UNIC, fructos, frumos, sofisticat, afumat, extravagant, OPERA DE ARTA! Toate fetele de la munca sunt obisnuite cu parfumurile mele, le plac toate, dar in ultimul timp nu prea ma mai complimentau. Prima data cand am purtat Aventus, din momentul in care am intrat pe usa, toate colegele/colegii mi-au spus "WOW, ce este acel miros frumos ???" Erau toate indragostite, la propriu. Durata mirosului este foarte buna, se proiecteaza foarte bine, dar in general o sa te obisnuiesti cu mirosul si o sa ai impresia ca a "disparut" (aprox. 1 ora), asa ca am facut un experiment cu un coleg, s-a dat cu Aventus, apoi dupa vreo 6-7 ore, inca se mai proiecta bine. Simtind mirosul, ii spun: "ceva miroase bine aici... miroase a aventus... inca mirosi a aventus" si el imi zisese "ai uitat de experiment?"
Incercati-l pe piele inainte de a-l cumpara (s-ar putea sa nu reactioneze "pozitiv" cu ph-ul pielii).

10/10 MASTERPIECE!

sNaKey
sNaKey

După ce am încercat o mostră adevărată de Aventus (cea de pe aoro miroase a compot de ananas, atât) am hotârăt că trebuie obligatoriu să am acest parfum în colecție.

Acestea fiind spuse, peste tot se găsesc review-uri despre el, nu e nevoie de multe cuvinte ca să spun că un parfum este BUN!

Din nefericire am nimerit batch 2014 care începe mult mai fructat. Adică prima oră duhnește a ananas puternic, mere și bergamotă. Ulterior după o oră începe să se simtă adevăratul spirit Aventus, adică ananasul afumat, puțin lemnos, dar afumat.

Și ăsta este miroul puternic Aventus care durează..și durează.... și durează. Proiecție monster-kill în primele 6 ore, longevitate aprox 10-12h pe pielea mea.

Recomand, dar sper să aveți noroc să nimeriți un batch mai vechi care este și mai bun decât acesta din 2014.

adr
adr

am incercat si eu o mostra de pe aoro si mie mi se pare extraordinar acest parfum nu faptul ca a cumparat de pe aoro acea mostra i se pare lui ca nu este grozav ci faptul ca s-ar putea pur si simplu sa nu ii placa deoarece nu este un miros comun si ce cred eu este ca nu am mirosit ceva mostra falsa de asta sunt ferm convins doar no fi altfel de mostre mai bune pe alte site-uri sa fim seriosi ce DOAMNE!!! ESTE imposibil sa nu recunosti o asa calitate chiar dintr-o mostra mica iar in ce priveste persistenta am pus a zecea parte dintr-un mililitru pe o geaca de blugi si a persistat si proiectat extraordinar timp de o saptamana si m-am mirat cum de cateodata simteam cate un iz din acest parfum venind din cand in cand deci cu siguranta era original

arhimede
arhimede

Incearca o mostra adevarata, nu cea de pe aoro. Imi spui atunci ce parere ai despre el.

Valfar
Valfar

Un parfum foarte supraestimat dupa parerea mea. Am primit azi un esantion de pe aoro. Chiar eram foarte curios sa vad cum e si de ce e atat de scump. Parerea mea e ca nu isi merita banii, sunt multe parfumuri mult mai ieftine care sunt mult mai bune. Iar persistenta si silajul lasa de dorit

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Creed Aventus fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Creed Aventus, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Aventus dupa Creed. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Aventus de Creed reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Creed Green Irish Tweed Hermes Terre d'Hermes Amouage Jubilation for Men Christian Dior Dior Homme Intense Tom Ford Tobacco Vanille Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Yves Saint Laurent La Nuit de l`Homme Creed Imperial Millesime Thierry Mugler A*Men Pure Havane Nasomatto Black Afgano Tauerville Vanilla Flash Frederic Malle Musc Ravageur Amouage Reflection Man Yves Saint Laurent L'Homme Maison Francis Kurkdjian Aqua Universalis Forte Lalique Encre Noire Issey Miyake L'Eau d'Issey Pour Homme Creed Virgin Island Water Creed Royal Oud Christian Dior Dior Homme