Designeri » C » Lemnos Floral Mosc « Grupuri

Green Irish Tweed Creed de barbati

Green Irish Tweed Creed de barbati

ozonic
Green Irish Tweed Creed de barbati Imagini Green Irish Tweed Creed de barbati Imagini

Green Irish Tweed de Creed este un parfum Lemnos Floral Mosc de barbati. Green Irish Tweed a fost lansat in 1985. Creatorul acestui parfum este Olivier Creed Sixth Generation. Notele de varf sunt stanjenel si lamaita; Nota de mijloc este frunza de violeta; Notele de baza sunt lemn de santal si Ambergris.

stanjenel lamaita

frunza de violeta

lemn de santal Ambergris

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Green Irish Tweed by Creed.

Cool Water
Chez Bond

Green Irish Tweed Recenziile parfumurilor

Cravisx
Cravisx

Dupa cum si Raul sustine, Green Irish Tweed este parfumul care iti incanta narile cu un miros specific de iarba proaspat taiata pe un fundal floral in care frunzele de violete predomina, imbracate intr-o usoara mireasma de sapun clasic barbatesc. Cel mai bine se comporta in zilele usor calduraose, primavara sau chiar calduroase, vara, iar dupa gust se poate si toamna, iarna, nu stiu. Oricum este foarte versatil, avand longevitatea de peste 8 ore. Contureaza mai bine un caracter mai matur decat unul tanar.

GIT este iconic pentru casa de parfumerie Creed prin unicitatea si atemporalitatea lui. O epopee!

Poate fi caracterizat ca fiind o mireasma ce exprima prospetime si masculinitate, caldura si confidenta, o stare de calm. Exclusiv barbatilor!

Altfel spus, cine cauta un parfum care se te faca sa te simti mai aproape de natura totodata amintindu-ti de prospetimea ei, inseamna ca trebuie neaparat sa incerce Green Irish Tweed.

Merita toti banii, daca ii ai!

Ii dau 10 din 10

Green Irish Tweed - unul dintre capodoperele Creed

Raul

GIT este un parfum fresh ce impresioneaza prin realismul cu care reda verdele, cruditatea. Sunt multe versiuni ale acestui parfum. Populariatatea sa este destul de mare. De aici deriva cererea pentru acest parfum si loturile numeroase in a satisface setea clientilor. Cu siguranta producatorul are mici variatiuni ale acestei minunate potiuni.

Varianta initiala, din 2010, m-a dat pe spate de la primul sniff (vezi descrierea pe care i-am facut-o parfumului). In prezent am varianta 2013 care, spre surprinderea mea, aduce un plus. Plusul consta in cruzimea ce iti inunda receptorii olfactivi. O cruditate rece a lamei ce taie iarba incarcata cu roua diminetii. Odata cu evolutia parfumului, cruditatea trece in plan secund, pastrandu-se pana la final. In rest constructia parfumului este solida, cu ADN-ul initial drept semnatura Creed.

Longevitatea la temperaturi sub 25 de grade este de aproximativ 9 ore pe pielea mea. Durata o consider remarcabila pentru un parfum fresh.

Orice barbat merita sa ia in considerare GIT pentru frumusetea si bogatia ce o daruieste.

Longevitate: 9 - 10 ore
Siaj: mediu
Nota 9.5/10

Superb in notele de varf, fin, nobil, distins, avand o limpezime de cristal. Umplut de arome de plante, ierburi, frunze, peste o nota marina de ambregris. Pare inspirat de o plimbare de unul singur cu capul plin de ganduri pe tarmul stancos si abrupt al Atlanticului. Parca aud si pescarusii...

Filmul noir se termina cand aceleasi ierburi care la inceput imi placeau se macereaza si arunca o amareala din ce in ce mai intensa peste frumusetea de ambergris. Cred ca plimbarea solitara fara tel se datoreaza unui gust amar lasat de o posibila iubire. Nu e pe gustul meu si din fericire nici al persoanei dragi.

Raul

A fost dragoste la prima inspiratie. Un parfum trezeste amintiri, iar Green Irish Tweed a reusit sa ma trimita inapoi in timp.
Primul stagiu al evolutiei a reusit sa recreeze mirosul de iarba proaspat cosita. Este vorba de acel verde crud ce il simti sub roua unei dimineti senine de vara.
Dupa aproximativ o jumatate de ora soarele isi face simtita prezenta si parfumul evolueaza intr-o zona putin dulce cu notele verzi intr-un cadru apropiat.
Frumusetea acestui parfum consta in versatilitatea sa si in verdele crud care se pastreaza pana la final. Durata de viata este ok (8-9 ore).
Il recomand primavara si in serile mai racoroase de vara.

Longevitate: 8 - 9 ore
Siaj: mediu
Nota: 9.5/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Creed Green Irish Tweed fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Creed Green Irish Tweed, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Green Irish Tweed dupa Creed. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Green Irish Tweed de Creed reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Creed Aventus Amouage Jubilation for Men Creed Imperial Millesime Guerlain Guerlain Homme Intense Christian Dior Dior Homme Intense Christian Dior Fahrenheit Guerlain L'Instant de Guerlain pour Homme Eau Extreme Christian Dior Dior Homme Creed Royal Oud Tom Ford Tobacco Vanille Hermes Terre d'Hermes Christian Dior Dior Homme Intense Tom Ford Grey Vetiver Tom Ford Tuscan Leather Chanel Bleu de Chanel Thierry Mugler Mugler Cologne Thierry Mugler A*Men Pure Malt Lalique Encre Noire L`Occitane en Provence Eau des Baux Christian Dior Aqua Fahrenheit