Designeri » C » Citric « Grupuri

Jardin d’Amalfi Creed unisex

Jardin d’Amalfi Creed unisex

Jardin d’Amalfi Creed unisex Imagini

Jardin d’Amalfi de Creed este un parfum Citric unisex. Jardin d’Amalfi a fost lansat in 2011. Creatorul acestui parfum este Olivier Creed Sixth Generation. Notele de varf sunt bergamot, piper roz, mandarina si neroli; notele de mijloc sunt cedru de Virginia, mar si trabdafir bulgaresc; Notele de baza sunt scortisoara, vetiver de Haiti si mosc alb.

bergamot piper roz mandarina neroli

cedru de Virginia mar trabdafir bulgaresc

scortisoara vetiver de Haiti mosc alb

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Jardin d’Amalfi by Creed.

Jardin d’Amalfi Recenziile parfumurilor

Teoretic nu-mi plac parfumurile citrice, e o categorie din care am putine favorite. Poate pentru ca ideea unui parfum simplu cu o citrica mare si solitara ma cam duce cu gandul la o limonada si cam atat. Dar parfumierul care a creat Jardin d`Amalfi a tinut cont si de mofturosi ca mine cand mi-au servit una din cele mai complexe limonade de pe lume...si cea mai scumpa ($$$$), as adauga.

Jardin d`Amalfi este un minunat parfum fresh dar gingas in acelasi timp. Proaspat datorita aromelor naturale de lamai si putin petit grain amarui dar totodata si cu tonuri florale deosebit de feminine (dupa mine nu e unisex). Notele de fond contin un buchetel proaspat cules de flori de gradina si mosc. Moscul e destul din important in compozitie desi nu il simt direct, separat, dar fara el florile delicate nu ar fi avut forta sa feminizeze buchetul. Parfumul nu incepe exploziv si nici nu insista mult pe latura revigoranta, mai degraba pare decis sa te invite la o promenada printr-o livada inflorita din Amalfi. Analizandu-l din toate unghiurile ii observ mici defecte de ordin tehnic: siaj zero, longevitate redusa, dar macar nu s-a facut rabat la creativitate si materii prime de calitate inalta.

Daca va surade un astfel de parfum, in afara de Jardin d`Amalfi exista inca un candidat bun pentru plimbare intr-o gradina mediteraniana: Bond No. 9 The Scent of Peace (care sta mai bine la capitol tehnic si pret, dar nu pot sa nu recunosc ca ingredientele din Jardin d`Amalfi par net superioare, felul cum se intrepatrund si rafinamentul pe care parfumul il emana denota lux pur). Asadar ca sa am un citric complex trebuie undeva sa fac un compromis. Deh, nu le poti avea pe toate :)...

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Creed Jardin d’Amalfi fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Creed Jardin d’Amalfi, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Jardin d’Amalfi dupa Creed. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Jardin d’Amalfi de Creed reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Citric
Oscar de la Renta Oscar Citrus Betty Barclay Rubin Le Prince Jardinier Citrus Allegro Monotheme Fine Fragrances Venezia Agrumi di Sicilia Bill Blass Couture 7 Jardin de France Citron vert Floris Limes Maitre Parfumeur et Gantier Eau du Gantier Caswell Massey Lime M. Micallef Pomelos Clean Summer Linen Lush Big