Designeri » D E » Floral « Grupuri

Do Son Diptyque de dama

Do Son Diptyque de dama

tuberoza
Do Son Diptyque de dama Imagini Do Son Diptyque de dama Imagini

Do Son de Diptyque este un parfum Floral de dama. Do Son a fost lansat in 2005. Creatorul acestui parfum este Fabrice Pellegrin. Notele de varf sunt floare de portocal african, trandafir si stanjenel; notele de mijloc sunt tuberoza si piper roz; Notele de baza sunt rasina benzoica si mosc.

floare de portocal african trandafir stanjenel

tuberoza piper roz

rasina benzoica mosc

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Do Son by Diptyque.

Michael

Do Son Recenziile parfumurilor

Cu toate ca flirtez de obicei cu parfumurile gurmande sau orientale, mereu ma intorc apoi spasita la dragostea mea adevarata: florile albe. In decursul anilor am testat cam tot ce e interesant din categoria asta, dar totusi mi-au si scapat niste exemplare de referinta carora pur si simplu nu le venea randul.

Unul din aceste parfumuri despre care citisem o tona dar nu l-am mirosit era Do Son. Acum in sfarsit am o mostra si in clipa cand l-am pus pe piele am avut facut ochii mari si am scos un OAUUU involuntar! "Unde s-a ascuns de mine tuberooza asta minunata atata timp????" Cui a mirosit vreodata sau poate are ca mine, Estee Lauder Tuberose Gardenia, Do Son ii va parea cu siguranta familiar. Cele doua sunt puternic inrudite, mai ales in prima parte. Asemanarea este atat de evidenta, incat cred ca ar putea fi chiar confundate. Amandoua incep floral proaspat. "Cristalin" e cuvantul potrivit. Usor verde, ca o tuberoza inca neinflorita de tot si ii mirosi doar tija verde intr-o sera sau florarie unde pluteste in aerul umed un amestec de miros de flori. Dar tu stai cu nasul numai in tuberoza.

Dupa aproximativ un sfert de ora Estee Lauder Tuberose Gardenia si Do Son isi spun la revedere. De acum Do Son devine mai dulce-fructat. Acum tuberoza lui s-a deschis complet si ii mirosi interiorul petalelor, unde in mijloc e acel parfum usor dulce, de nectar, pregatit pentru albine. Neroliul cu siguranta e responsabil pentru asta, punctand cat trebuie cu un ton acrisor dulce fructat. In continuare parfumul isi mentine prospetimea eleganta si nobila, surprinzand si la capitolul tehnic, deoarece, ma scuzati ca n-am mentionat din start, testez varianta "apa de parfum".

Exista si o editie mai usoara, un EDT, insa aceluia ii va veni altadata randul. Parfumurile Diptyque nu apar mentionate in discutiile despre "bombe olfactive", si tocmai de aceea mi se pare important de subliniat ca Do Son e uimitor de temperamental in comparatie cu altele din gama lor. Tine sa se faca remarcat cu orice pret si din fericire si are cu ce.

Baza mai adauga un ton subtil de rasini, ca un vernis stralucitor aplicat peste o pictura realista ce infatiseaza un buchet imens de tuberoze. Un parfum ce va intra in Istoria Artei Olfactive.

Incepe ca un un floral pur, cu um miros de gardenie (eu asa simt, desi vad ca e listat altceva). Dupa cateva minute, se adauga si un iz pudrat si o doza mare de piper. De aici parfumul nu-mi mai place... Devine imbacsit, acum simt o tuberoza prafuita si piperata, care ma face sa stranut, atunci cand bag nasul in incheietura. Apare apoi un miros ca de par parlit (nu glumesc!!!!), care vine probabil de la mirosul de rasina combinat cu tuberoza prafuita... Are siaj si persistenta moderate. Nota mea subiectiva: 6/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Diptyque Do Son fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Diptyque Do Son, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Do Son dupa Diptyque. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Do Son de Diptyque reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Estée Lauder Private Collection Tuberose Gardenia Frederic Malle Carnal Flower Frederic Malle Portrait of a Lady Amouage Reflection Woman Robert Piguet Rose Perfection Juliette Has A Gun Lady Vengeance Jean Patou Joy Byredo Bal d'Afrique By Kilian Liaisons Dangereuses Serge Lutens Fourreau Noir Atelier Cologne Vanille Insensee By Kilian Back to Black Maison Martin Margiela Lipstick On Keiko Mecheri White Petals Ineke Evening Edged In Gold Robert Piguet Visa 2007 Houbigant Quelques Fleurs Royale Panouge Isabey Fleur Nocturne Frederic Malle En Passant Frederic Malle Lipstick Rose