Designeri » D E » Lemnos Aromatic « Grupuri

Philosykos Diptyque unisex

Philosykos Diptyque unisex

lactonic
Philosykos Diptyque unisex Imagini Philosykos Diptyque unisex Imagini

Philosykos de Diptyque este un parfum Lemnos Aromatic unisex. Philosykos a fost lansat in 1996. Creatorul acestui parfum este Olivia Giacobetti. Notele de varf sunt frunze de smochin si smochina; notele de mijloc sunt nuca de cocos si note verzi; Notele de baza sunt cedru, note lemnoase si smochin.

frunze de smochin smochina

nuca de cocos note verzi

cedru note lemnoase smochin

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Philosykos by Diptyque.

Bois Naufrage
Marine Sel
Un Jardin En Mediterranee

Philosykos Recenziile parfumurilor

Kristal Again
Kristal Again

Cea mai frumoasa smochine din lume: verde și lăptoasa, cu o carne vegetala translucida, curata. E un parfum umed care îmi aduce în minte Prada Infusion d'Homme, însă doar ca stil, nu ca note. Un parfum al băii, al lavoarului alb de porțelan gros, al vegetalului exploziv.

Mi-ar plăcea sa fac baie în Philosykos, și nu cred ca m-as putea satura sau plictisi vreodată!

Alexandra13
Alexandra13

Vacantele de primavara/vara de la bunici,la Predeal,asta imi evoca Philosykos,cand ieseam din dormitor dimineata si din pragul usii vedeam poienile in fata iar in stanga mea padurea,bunicii mei locuind exact in mijlocul naturii.Doamne ,mi s-a strans sufletul de bucuria amintirii acelor vremuri si jur ca simt lacrimile in coltul ochilor...un parfum ce scoate ce-i mai bun din caracterul omului-amintirea unei copilarii fericite- multumesc Andrasb,multumesc pentru acest moment de intoarcere in alte timpuri,mai inocente si neincarcate de grijile maturitatii! Superb!

ala2006
ala2006

Este cel mai "verde" parfum pe care l-am mirosit pana acum! Nu stiu cum miroase frunza de smochin si din cauza asta nu l-am asociat cu ea. In schimb in prima jumatate de ora am simtit miros de iarba tanara, cruda, proaspata, putin umeda de la roua. Mi-am adus aminte instantaneu de dealurile pe care alergam cand eram copil, pline de papadii abia inflorite si de palmele mele verzi de la iarba frecata intre ele pentru ca imi placea mirosul ei!
Peste jumatate de ora simt mirosul de smochina necoapta si parfumul se indulceste putin ( nu prea mult) de la nuca de cocos si notele lemnoase. Cumva combinatia asta m-a dus cu gandul la lemongrass.
Imi place acum pe timp de iarna, dar cred ca o sa-mi placa si mai mult in verile toride. Daca ar fi avut siaj mai mare cred ca ar fost perfect pentru canicula.
Multumesc Myhorses ca mi-ai daruit un moment din copilaria mea!

Un parfum cu note foarte realistice de smochine, cocos, frunze de smochin, foarte proaspat. Ma simt in mijlocul naturii atunci cand imi miros incheietura. Toate notele se simt individual foarte bine, insa mi-as fi dorit macar putin siaj, ori aici este ca si inexistent. Persistenta este medie. Nota mea: 8/10

Adelinasworld
Adelinasworld

Un parfum special deoarece este singurul parfum incercat de mine pana acum caruia ii simt toate notele.

Eu iubesc smochinele, poate si din pricina faptului ca in casa bunicilor aveam un smochin mare, cu fructe bogate si zemoase. Philosykos este intruchiparea perfecta a acelui copac.

In deschidere simt mirosul frunzelor de smochin ale caror codite sunt pline de seva laptoasa. Obisnuiam sa framant intre degete frunzele de smochin si sa le simt aroma. Ei bine, am regasit in acest parfum exact aceeasi nota. Apare apoi smochina coapta, cu miezul ei rosiatic. Langa ea apare tantos cocosul si o face mai calda, mai gurmanda. Notele de smochina sunt reprezentate extrem de realist. Pentru a improspata amestecul dulceag si cremos, apar notele verzi, care dau luminozitate aromei si o fac mai aerisita.

La final, notele lemnoase imbratiseaza intreaga compozitie, si lasa o aroma calda care sta aproape de piele.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Diptyque Philosykos fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Diptyque Philosykos, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Philosykos dupa Diptyque. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Philosykos de Diptyque reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Serge Lutens Chergui Frederic Malle Portrait of a Lady Annick Goutal Nuit Etoilee Eau de Parfum The Different Company Sublime Balkiss Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Prada Infusion d'Iris Christian Dior Dune By Kilian Back to Black Guerlain Shalimar Parfum Initial Juliette Has A Gun Lady Vengeance Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her Puredistance Opardu Guerlain Insolence Amouage Honour Woman Amouage Amouage Lyric Woman J.F. Schwarzlose Berlin Trance Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Orchidee Vanille Serge Lutens Fourreau Noir Hermes L’Ambre des Merveilles Frederic Malle Carnal Flower