Designeri » D E » Floral Aldehidic « Grupuri

Sicily Dolce&Gabbana de dama

Sicily Dolce&Gabbana de dama

Sicily Dolce&Gabbana de dama Videouri
Sicily Dolce&Gabbana de dama Imagini Sicily Dolce&Gabbana de dama Imagini

Sicily de Dolce&Gabbana este un parfum Floral Aldehidic de dama. Creatorul acestui parfum este Nathalie Lorson. Notele de varf sunt caprifoi, floare de portocal, banana si bergamot; notele de mijloc sunt nucsoara, iasomie, trandafir japonez, zambila si trandafir; Notele de baza sunt lemn de santal, mosc si heliotrop.

caprifoi floare de portocal banana bergamot

nucsoara iasomie trandafir japonez zambila trandafir

lemn de santal mosc heliotrop

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Sicily by Dolce&Gabbana.

Esprit d’Oscar

Sicily Recenziile parfumurilor

Rose_selavie
Rose_selavie

Descoperind azi in premiera Sicily, parfum atat de vechi si preabinecunoscut, a echivalat momentul glorios in care, copil fiind, am stat prima oara (probabil clipind perplexa si fascinata) in fata unui carusel adevarat. Din ala cu multe lumini colorate si caluti din lemn usor creepy pe care abia asteptam sa ma lase sa-i incalec. Ah ce moment! Si ce revelatie e si acest parfum! De asta imi place sa merg la targuri de vechituri ca uneori dau peste mici comori olfactive pe care nu as mai avea sansa sa le gasesc in parfumerii.

Ieri am gasit o mostra de Sicily si mirosindu-l mi s-au luminat ochii.

In primele minute nu simt decat o fragranta dulce-revigoranta de mandarina de soi maricel si foarte zemoasa. Uneori cand desfac mandarine imi place sa apas apoi cojile lor subtiri pana elibereaza in aer stropi fini de ulei esential obtinand cel mai ieftin si simpatic room-spray posibil :). Asa incepe.

Numai ca, fiind vorba totusi de Sicilia aici, adica despre bruschete si franchete, un simplu parfum citric n-ar fi fost suficient de sugestiv, astfel ca mirosul se schimba cu timpul dintr-unul pastoral intr-unul dramatic. Descopar asadar ca livada de citrice serveste drept cadru si adapost unui cuplu inflacarat format dintr-un buchet galant de flori albe si-o aldehida usuratica. Contopirea lor nu e poetica (ar fi pacat de molecule) ci mai degraba pare o ciocnire cu scantei si nabadai, caci aldehida de fata (in raport cu suratele ei stilate din Chanel 5, Caleche…) are ceva foarte obraznic, un aer artificial si strident cu care sfichiuieste buchetul floral pana-i sar petalele. Vedeti, aldehida nici macar nu apare oficial pe afis, e vițioasă, parol :D!

Dupa ce se mai domoleste melanjul pasional transpare la suprafata un miros usoooor ascutit si condimentat - lemnos dar nu as putea garanta ca e vorba strict de interventia nucsoarei cu care am avut o singura intalnire frontala pana acum in Organza. Posibil ca nucsoara sa fie prinsa-n mreje de zambila si santal - omg alta combinatie insolita! Dar cine poate spune precis ce se petrece aici? Toate notele "vorbesc" de-odata formand un soi de galagie placuta. Are viata in el parfumul asta, transmite energie si caldura.

Nimeni pana la Nathalie Lorson n-a cutezat sa amestece note atat de puternice si din lumi atat de diferite obtinand totusi un intreg formidabil. Caci da, in cazul in care cele de mai sus nu par a suna foarte promitator Sicily imi place de mor, e socant, vulcanic, dezarmant, dar si foarte sensibil, e exact cum imi imaginez eu ca ar mirosi personajul lui Monica Belluci din Malena. Acum am chef sa revad filmul si sa-mi si cumpar o sticla de Sicily :)))...

Este un citric-lemnos-condimentat pe pielea mea, opulent, destul de neaerisit, potrivit pentru toamna-iarna. Iasomia o simt foarte discret, simt insa foarte bine nucsoara, citrice, parca ceva ambra pe care nu o vad listata si note lemnoase. Parfumul este moderat de puternic, destul de dulce si desul de direct. Nu m-a dat pe spate neaparat... Siaj moderat, persistenta buna. Evaluare: 4/10

miha.vld
miha.vld

Reclama e morbida si total nepotrivita pt un parfum :)))

KatalynStephan
KatalynStephan

Prea tare reclama!!! :))

Simo
Simo

L-am cumparat de la un centru comercial din Palermo. Vazusem reclama parfumului care e super tare, deosebita de orice alta reclama la un parfum, si l-am vrut! Era iarna iar in Sicilia erau campuri intregi de mandarini copti. Exact asa miroase pt. mine si acest parfum, a campuri de mandarini, a soare, a tufe de iasomie, atmosfera incinsa, incarcata. Un miros intens, opulent!

biancastella
biancastella

Sicilia, Sicilia...toata senzualitatea acestei insule se regaseste in acest parfum. Pasiunea, arsita zilelor fierbinti de vara, intinderea nesfarsita a livezilor de lamai si portocali, bogatia de flori exotice, toate acestea au fost adunate intr-un singur parfum:Sicily.
Acest parfum a fost creat de Dolce&Gabanna, Sicilia fiind si locul natal al celor 2 creatori de moda. Foarte frecvent regasim si motive populare siciliene in colectiile lor vestimentare. Acest parfum a fost creat ca un imn al originii lor, al frumusetii acestei insule.
Este un amestec cald, exotic care debuteaza cu note citrice, ca mai apoi sa se transforme in iasomie si nucsoara sustinute de o baza moscata si santal.
Ideal pt nopti fierbinti de vara, da o nota distinctiva cui il poarta. Un parfum perfect cu un singur defect: nu se mai produce. Greu de gasit, dar nu imposibil...

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Dolce&Gabbana Sicily fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Dolce&Gabbana Sicily, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Sicily dupa Dolce&Gabbana. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Sicily de Dolce&Gabbana reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lancome Tresor Guerlain L'Instant Magic Guerlain Shalimar Parfum Initial Giorgio Armani Armani Code for Women Yves Saint Laurent Cinema Christian Dior Dolce Vita Christian Dior Dune Bottega Veneta Bottega Veneta Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea Dolce&Gabbana D&G Guerlain Shalimar Jean Paul Gaultier Classique Eau de Parfum Guerlain Insolence Eau de Parfum Lancome La Vie Est Belle Yves Saint Laurent Yvresse (Champagne) Amouage Dia pour Femme Guerlain Idylle Chanel Coco Mademoiselle Lacoste Lacoste Pour Femme Guerlain My Insolence