Designeri » D E » Oriental « Grupuri

Ambre et Vanille E. Coudray de dama

Ambre et Vanille E. Coudray de dama

Ambre et Vanille E. Coudray de dama Imagini Ambre et Vanille E. Coudray de dama Imagini Ambre et Vanille E. Coudray de dama Imagini Ambre et Vanille E. Coudray de dama Imagini

Ambre et Vanille de E. Coudray este un parfum Oriental de dama. Ambre et Vanille a fost lansat in 1935. Notele de varf sunt portocala, ylang-ylang, bergamot si portocala amaruie; notele de mijloc sunt stanjenel, boabe de tonka, scortisoara si heliotrop; Notele de baza sunt paciuli, vanilie si ambra.

portocala ylang-ylang bergamot portocala amaruie

stanjenel boabe de tonka scortisoara heliotrop

paciuli vanilie ambra

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Ambre et Vanille by E. Coudray.

Ambre et Vanille Recenziile parfumurilor

Este un parfum cald, usor picant, cu miros extrem de actual, nu ai zice ca are aproape 80 de ani... Incepe usor aspru si citric, urmand ca mai apoi sa intre in scena ambra, scortisoara si un strop de vanilie. Catre final devine si usor pudrat. Este un parfum delicios, aproape gurmand, o creatie reusita din punctul meu de vedere. Siaj si persistenta moderate. Nota mea: 7/10

Nu-mi vine sa cred ca e creat in 1935, nicio latura nu-i tradeaza varsta. E atemporal si usor purtabil. Genul de parfum pe care e bine sa-l testeze orice "parfumista", in special cele carora le plac parfumurile calde, usor picante si voluptuoase.

Desi sugereaza o compozitie simpla si nepretentioasa, pe masura numelui "Ambre & Vanille", in realitate are mult mai multe note perceptibile, fiind mai complex decat s-ar banui. La inceput e usor aspru si picant, de la o doza generoasa de scortisoara si un pic de paciuli bine camuflat (din cel medicinal, camforat, dar e atat de interesanta combinatia incat nu ca nu ma deranjeaza paciuliul, ba chiar imi place mult. Ideea e ca n-ai cum sa ramai indiferent, e frumos rau din prima clipa.

Apoi dupa ce debutul se mai tempereaza apare o ambra delicioasa, indulcita desigur cu vanilie, dar nu numai atat. Se intrepatrund diverse tonuri florale, gurmande, pudrate, care-l imbogatesc si-i dau o anumita distinctie si grandoare orientala. La urma se transforma intr-un tot unitar, suav, pudrat. Este un parfum evolutiv si foarte persistent, per total o surpriza deosebit de placuta.

Ambre et Vanille by E. Coudray 4.17 out of 5 based on 7 ratings and 2 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre E. Coudray Ambre et Vanille fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre E. Coudray Ambre et Vanille, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Ambre et Vanille dupa E. Coudray. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Ambre et Vanille de E. Coudray reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Frederic Malle Musc Ravageur By Kilian Back to Black Caron Parfum Sacre Serge Lutens Ambre Sultan L`Artisan Parfumeur Havana Vanille Juliette Has A Gun Lady Vengeance Atelier Cologne Vanille Insensee Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Cartier Must de Cartier Serge Lutens Feminite du Bois Tom Ford Noir de Noir Chanel Chanel N°5 Eau Premiere Molinard Habanita Christian Dior Dior Addict Chloe Chloe Eau de Parfum Estée Lauder Private Collection Hermes Terre d'Hermes Yves Saint Laurent Opium Serge Lutens Jeux de Peau Jean Paul Gaultier Classique