Designeri » D E » Oriental Lemnos « Grupuri

Amber Mystique Estée Lauder unisex

Amber Mystique Estée Lauder unisex

oud
Amber Mystique Estée Lauder unisex Imagini

Amber Mystique de Estée Lauder este un parfum Oriental Lemnos unisex. Amber Mystique a fost lansat in 2013. Parfumul prezinta ambra, trandafir Taif, Lemn de Agar(Oud), coacaze negre, zmeura, piper roz, ylang-ylang, trabdafir bulgaresc, iasomie, tamaie, lemn de santal, paciuli, labdanum, pielarie si mosc.

ambra trandafir Taif Lemn de Agar(Oud) coacaze negre zmeura piper roz ylang-ylang trabdafir bulgaresc iasomie tamaie lemn de santal paciuli labdanum pielarie mosc

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Amber Mystique by Estée Lauder.

Saffron Amber Agarwood Cardamom
Cuir Garamante

Amber Mystique Recenziile parfumurilor

Marisi
Marisi

Amber Mystique este o ambra catifelata, imbujorata de putin oud care ii da savoare si ii potenteaza aroma.
Cu un trandafir discret pe fundal, dulce si senzual, ca o cadana care se ascunde sub valuri de tamaie, Amber Mystique reuseste sa capteze atentia prin mister, opulenta si voluptate. Este plin, rotund, cu multiple valente: dulce si seducator, opulent si misterios, impunator si ferm - toate aceste laturi nefacand altceva decat sa accentueze frumusetea si caracterul erotic si mistic. Transcende savorile orientale si opulenta acestora si isi creaza propria poveste fascinanta demna de 1001 nopti.
Siaj mediu, persistenta buna!

lily13ana
lily13ana

Eu am doar o mostra, asa ca nu stiu cat de relevant este ceea ce am sa va spun.
Am testat Calligraphy Rose dintr-o mostra si am avut Ambre Sultan. Acestea 3 sunt destul de asemanatoare. AM imi pare mai aproape de AS decat de CR (pe .com este asemanat cu Aramis). Debuteaza destul de afumat de tamaie, trandafirul este ingropat destul de bine in ambra si tamaie (stiu ca suna cam macabru, dar nu este :)); se aseaza repede si ramane destul de liniar. Are o dulceata placuta, moderata asa cum este si siajul sau. Despre persistenta nu ma pot pronunta deocamdata, dar as vrea sa mentionez ca Ambre Sultan are o baza relativ gurmanda in opinia mea si debuteaza mai spicy decat Amber Elixir. AM nu mi se pare un parfum spectaculos, este placut si catifelat.
Calligraphy Rose se aseamana cu AM, dar eu pe CR il simt mai strident, cu mai mult trandafir indulcit si ceva mai spicy. CR are o oarecare evolutie, nefiind asa de liniar ca si AM, si la baza imi pare ca tinde spre partea gurmanda de la AS.
Deoarece nu sunt fac al trandafirului, dar il pot tolera daca este bine ascuns, as alege Amber Mystique, Ambre Sultan fiind prea gurmand (si il asociez cu ceva neplacut care nu isi are locul in comparatia facuta aici), iar Aramis CR avand un debut prea piperat.

Nu sunt fana a casei Estee Lauder... sau n-am fost, pana de curand. Dupa ce-am mirosit Amber Mystique si Amber Ylang-Ylang, mi-a trecut inversunarea stupida.
Amber Mystique l-am adulmecat doar pe blotter, multumita Danei 22. Mi-a placut si a devenit cel mai frumos cadou de Iepuras.
Intrucat sunt incepatoare in privinta oud-ului, sa nu dati cu rosii daca spun prostii :) Eu am simtit aici un oud amestecat cu tamaie si ambra extrem de frumos. Primul meu contact cu oud a fost Montale- Black Aoud, care m-a traumatizat olfactiv. N-am indraznit sa mai miros ceva cu nota asta vreo cateva saptamani, dar bine ca am insistat, fiindca asa am descoperit Amber Mystique. Un oud foarte frumos, insotit de o ambra cam dura, dar imblanzita usor de tamaie si apoi de nota cremoasa de santal. N-am perceput nici moscul, nici paciuli, nici trandafirul.
Pentru mine, parfumul e o desfatare cap-coada, cu siaj cat imi place mie, cu o catifelare mangaietoare dupa prima jumatate de ora, cu o persistenta de peste 5 ore. Minunat, pur si simplu!

Este un oriental destul de intens, ce aduce in prim plan o ambra afumata, condimentata cu tamaie si un strop de oud, plus un touch destul de evident de santal. La un moment dat, santalul este cel care care preia fraiele parfumului, el fiind cel dominant, in detrimentul ambrei. Parfumul, desi este catifelat, are si un iz spicy, insa nu foarte pronuntat. Dulceata lui este moderata, iar ca si caracter, este total unisex. Siaj moderat, persistenta buna. Evaluare: 7/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Estée Lauder Amber Mystique fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Estée Lauder Amber Mystique, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Amber Mystique dupa Estée Lauder. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Amber Mystique de Estée Lauder reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Boadicea the Victorious Ardent Kenzo Kenzo Amour Le Parfum Guerlain Shalimar Parfum Initial Guerlain Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique Juliette Has A Gun Lady Vengeance Christian Dior Dune Hermes L’Ambre des Merveilles Tom Ford Noir de Noir Cartier Must de Cartier By Kilian Back to Black Frederic Malle Iris Poudre Guerlain Insolence Lorenzo Villoresi Teint de Neige Serge Lutens Ambre Sultan Guerlain French Kiss Aramis Perfume Calligraphy Rose Montale White Aoud Xerjoff More Than Words Thierry Mugler Alien Essence Absolue Cacharel Gloria