Designeri » D E » Oriental Condimentat « Grupuri

Youth-Dew Estée Lauder de dama

Youth-Dew Estée Lauder de dama

Youth-Dew Estée Lauder de dama Imagini Youth-Dew Estée Lauder de dama Imagini Youth-Dew Estée Lauder de dama Imagini Youth-Dew Estée Lauder de dama Imagini Youth-Dew Estée Lauder de dama Imagini Youth-Dew Estée Lauder de dama Imagini Youth-Dew Estée Lauder de dama Imagini Youth-Dew Estée Lauder de dama Imagini Youth-Dew Estée Lauder de dama Imagini

Youth-Dew de Estée Lauder este un parfum Oriental Condimentat de dama. Youth-Dew a fost lansat in 1953. Creatorul acestui parfum este Josephine Catapano. Notele de varf sunt aldehide, portocala, condimente, piersica, bergamot, narcisa si lavanda; notele de mijloc sunt scortisoara, cassia, orhidee, iasomie, cuisoare, ylang-ylang, trandafir, lacramioare si note condimentate; Notele de baza sunt balsam Tolu, balsam de Peru, ambra, paciuli, mosc, vanilie, lichen, vetiver si tamaie.

aldehide portocala condimente piersica bergamot narcisa lavanda

scortisoara cassia orhidee iasomie cuisoare ylang-ylang trandafir lacramioare note condimentate

balsam Tolu balsam de Peru ambra paciuli mosc vanilie lichen vetiver tamaie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Youth-Dew by Estée Lauder.

Cinnabar
Hascish Femme

Youth-Dew Recenziile parfumurilor

olga.stefan
olga.stefan

De azi, grație unui schimb, port cu plăcere un parfum vizavi de care aș fi avut în mod normal rezerve. Să mai aștept câteva zile ca să îl recenzez? Mai bine îmi scriu impresiile la cald :) Îi spun, fără tăgadă, gotic. E întunecat și aproape agresiv, dar atrăgător peste poate. Să ne înțelegem: nu sunt cea mai girly dintre girlies. Îmi plac hainele un pic demodate, port aproape exclusiv negru, uneori trântesc câte un contrast dureros și strident. Cineva m-a poreclit acum 5-6 ani ”fiica lui Bacovia”:)). Gusturile mele sunt adeseori ofensive, ca și acest parfum. Nu doar din pricina propensiunii pentru tot ce invocă această compoziție, dar și tehnic vorbind, cred că am noroc cu Youth Dew. Nu e bombă de siaj pe mine, proiectează cu bun simț. Nu mă predispune la migrene. Notele din debut îmi plac foarte mult! Seamănă cu săpunul din gama Opium, ceea ce induce, cumva, ideea de tinerețe debordantă și curajoasă. Să simt parfumul purtat de o fată, iar nu de o femeie matură, ar însemna pentru mine o invitație la a-mi imagina: cine este? de ce îi place o licoare ce vine și vorbește din și despre alte vremuri? ce a apropiat-o de acest parfum? care amintire? Nu e de purtat pentru plăcerea oamenilor din jur: e o esență de singuratică. Fără să cred că atrage complimente, sunt sigură că intrigă și fascinează.

manuelag
manuelag

Doamneeee...bine ca nu l-am luat! Cred ca este un joc de cuvinte numele...tinerete ...dimineață. ..mahmureala. Imi mirose fix a alcool .A cineva care a consumat alcool si a fost parfumat cu o seară înainte. Dar care a consumat mult alcool. ..
Nu ma voi complica sa-i fac o descriere tehnica. E deja prea mult ca-l tin pe mana. Nu sunt o împătimita a Opium-ului...darămite a acestui lichid otravitor. Imi amintește clar de anii '90. Probabil încă era la moda. Imi aminteste poate si de Coco, dar acela imi place cat de cat...
Gata cu vintage! Prefer acest domeniu doar la biju'uri si mașini! :)

Cred ca nu i se potriveste termenul de parfum, mai degraba te-ai referi la el ca "esenta" - un nectar vascos super intens scos din te miri ce ierburi si balsamuri, iar culoarea maro-rosiatica de coniac vechi deja ar trebui sa-ti ofere primul indiciu asupra felului cum miroase Youth-Dew. Numele e superb, dar atat de departe de realitate. Nimic tineresc in compozitia lui, doar noblete peste care s-a asternut praful. Nici la debut nu pot fi convinsa ca mirosea a tinerete, mi-e greu sa cred ca femeile tinere din anii `50 preferau Youth-Dew. Eu l-as asocia cu o doamna in varsta mereu aranjata si dichisita careia i s-ar potrivi ca soundtrack al vietii "Non, je ne regrette rien!".

Privit de la distanta parfumul e plin de calitati: compozitie ampla construita din note baritonale perfect armonizate, eleganta clasica, siaj si persistenta colosale. Totusi, este periculos sa-l cumperi blind pentru ca risti imens o experienta traumatizanta si te trezesti ca n-ai unde sa-l porti de ramane vesnic uitat in fundul dulapului. Cum am patit eu.

Il poti incadra ca stil in categoria lui Opium - tind sa cred ca acela s-a inspirat din Youth Dew si mult mai recentul Noir Epices Frederic Malle, cu mentiunea ca Opium pare pe langa el mult mai lesinat, iar Noir Epices biet si amarat cu o putere de bruma de corp.

Bomba Youth-Dew pare lucrata doar cu note de baza, neavand varf sau o parte intermediara. Incepe direct balsamic-condimentat usor ascutit la suprafata, de parca mirodeniile ar avea varfuri de lancie cu care te inteapa. Nu poti distinge nimic clar, se simt contururi lemnoase, adieri de tamaie, fum si vanilie, dar toate par acoperite de o cuvertura neagra. Nu prea se simt flori, nici n-ar fi avut cum sa reziste fortei orientale, dar spre final ramane din el un miros sapunos-neted, amintind de mirosul de frizerie, dar una de strada mare, din care iasa domni cu obraz fin si palarie.

Da, Youth-Dew poate fi azi un foarte bun parfum masculin, asadar domnilor e necesar sa incercati fara idei preconcepute acest parfum notat ca de dama - grupul femeilor emancipate va saluta!

P.S.: nu ratati uleiul de baie Youth-Dew, e de-men-tial!

lily13ana
lily13ana

Am avut dubii inainte de al comanda, acum cativa ani, oscilam intre acesta si Obsession CK. La acea vreme imi placeau parfumurile "toxice". Imi dadea senzatia de tamaie arsa amestecata cu miros de flori intr-un templu antic. Problema este ca dupa ce se ducea valul de tamaie si flori, imi ramanea pe piele un miros ranced, parca de lemn ud si stricat. L-am facut cadou in cele din urma. Liviu are dreptate, iti trebuie sticla mica, eu am facut greseala sa o iau pe ea mai mare.

Liviu
Liviu

Acelasi lucru il pot spune si eu, notele din prezentarea de pe Fragrantica nu se potrivesc deloc. Este un parfum greu, foarte longeviv, condimentat si plin de rasini. Dar este un parfum gen "trebuie sa-l am in colectie", cine stie, vreodata vei avea dispozitia sa-l porti. De aceea nu recomand achizitia flacoanelor mari, e posibil sa nu-l poti consuma prea usor! Mie personal imi place teribil.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Estée Lauder Youth-Dew fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Estée Lauder Youth-Dew, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Youth-Dew dupa Estée Lauder. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Youth-Dew de Estée Lauder reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lancome Magie Noire Chanel Chanel N°5 Christian Dior Dior Addict Lalique Lalique Le Parfum Calvin Klein Obsession Kenzo Flower by Kenzo Amouage Fate for Women Cartier Must de Cartier Chanel Chanel No 19 Eau de Parfum John Galliano John Galliano Boadicea the Victorious Ardent Lorenzo Villoresi Teint de Neige Fragonard Grain de Soleil Gucci Gucci Eau de Parfum Guerlain Shalimar Christian Dior Dune Chanel Chanel N°5 Eau Premiere Cartier Baiser Vole Thierry Mugler Angel Les Parfums de Cuir Hermes 24 Faubourg