Designeri » D E » Oriental Floral « Grupuri

Heliotrope Etro unisex

Heliotrope Etro unisex

migdale
Heliotrope Etro unisex Imagini Heliotrope Etro unisex Imagini Heliotrope Etro unisex Imagini Heliotrope Etro unisex Imagini Heliotrope Etro unisex Imagini Heliotrope Etro unisex Imagini

Heliotrope de Etro este un parfum Oriental Floral unisex. Heliotrope a fost lansat in 1989. Notele de varf sunt floare de portocal, migdale, petit grain si bergamot; notele de mijloc sunt stanjenel, iasomie, heliotrop, ylang-ylang si trandafir; Notele de baza sunt balsam Tolu, boabe de tonka, mosc, vanilie si balsam de Peru.

floare de portocal migdale petit grain bergamot

stanjenel iasomie heliotrop ylang-ylang trandafir

balsam Tolu boabe de tonka mosc vanilie balsam de Peru

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Heliotrope by Etro.

Heliotrope Blanc
The Sovereigns of Egypt
Mandorla
Dolce Acqua

Heliotrope Recenziile parfumurilor

olga.stefan
olga.stefan

Este un deliciu foarte close to the skin, înţepător şi cam esenţă de migdale la început, care se potoleşte şi evoluează liniar, dar foarte cuminte, deloc femme fatale, aşa cum o fac alte combinaţii similare. Mă bucur că l-am testat şi doresc să îl iau la purtat într-o sticlă mare cât de curând. Din cauza redării foarte realiste a mirosului de midală amară, îmi evocă aroma perfectă a unei vacanţe romantice, deşi ploioase, dar şi acest citat din Dragostea în vremea holerei: “It was inevitable: the scent of bitter almonds always reminded him of the fate of unrequited love.”

L-am testat in paralel cu Hypnotic Poison EDT si cel din urma a iesit castigator.
Heliotrope debuteaza cu migdale multe si amarui, foarte puternice. L-am simtit prafos, lipsit de aer, deloc inofensiv- pentru nasul meu care respinge gurmandele, a fost de-a dreptul bomba. Ce nu mi-a placut: liniaritatea. Nu am reusit sa trec dincolo de migdale, n-am simtit nicio vanilie, doar praf amar. Imi plac pudratele, nu si acesta. N-am reusit, din pacate, sa simt deloc dulceata si m-a indepartat prin austeritate.
Prin comparatie, Hypnotic Poison mi-a relevat o vanilie migdalata-amaruie, dar extrem de placuta si feminina. Ii raman fidela.
Siajul e foarte bun, la fel si persistenta.Doar ca nu e pentru mine :)

manuelag
manuelag

Acesta imi place! Are o migdala amaruie si ceva pudrat in el Ca stil aduce cu TdN. Este feminin si greu purtabil. Adica fix pe gustul meu. Nu ...nu e ușurel si nici apos. Nu e aerisit. Dar eu asa le vreau. Mirosul de migdala cruda este frumos redat si eu il găsesc foarte realist totodată. Cred ca ar merge si o vanilie pastaioasa peste el. A nu se înțelege ca nu e feminin. Este foarte chiar feminin. Dar nu pentru maini albe delicate ca TdN( si pe acela il iubesc), ci mai degrabă pentru femeile contemporane, cu mult stres si job-uri active.
Purtătoarea: feminina, dar nu delicata, puternica dar sensibila in acelasi timp.
Locatia: eu il găsesc potrivit pentru sezonul mai racoros si materiale mai grele nu mătăsuri fine, atat outdoor cat si indoor.
Pentru sexul frumos dar nu si slab! :)

Oh, imi place heliotropul, cu izul lui aproape grumand, dar si pudrat! Parfumul acesta miroase a migdale, vanilie, caramel, iris, toate foarte frumos armonizate, astfel incat sa nu fie nici excesivde dulce, nici excesiv de pudrat. Un parfum ce sta destul de aproape de piele, dar care este un adevarat deliciu, dar si ultra-feminin! Seamana intr-adevar cu Hypnotic Poison EDT, insa acesta de fata este mai pudrat si mai delicios! Uf, asta este un alt parfum pe care mi-l doresc!!! Oare cand o sa ma opresc???
Nota mea: 8/10

Prin iunie infloreste heliotropul si de cativa ani nu ratez momentul si merg sa-l inhalez cu nesat in gradina botanica. Ciudat este ca nu prea miroase a floare, nu are aroma gingasa florala, ci mai degraba aduce a baton de martipan si vanilie. Foarte placut, cald, moale, cu un farmec distinct, Heliotrope copiaza identic floarea din care e inspirat mimandu-i frumusetea. Este nici mai mult nici mai putin decat cel mai fidel parfum despre heliotrop. Ganditi-va de ce va place Dior Hypnotic Poison si pariez ca raspunsul e baza lui cald-vanilata cu iz de migdale. Secretul acestui parfum Etro e heliotropina care se poate usor confunda cu un amestec de vanilie si migdale. Doar ca Heliotrope este un parfum mult mai discret, dulceata lui fiind foarte transparenta si inofensiva. Chiar acum la inceput de vara e vremea lui ideala, mai ales daca e purtat dupa asfintit (seara, dupa ce-a absorbit caldura solara de peste zi heliotropul emana un parfum bland si dulce).
Vad ca e notat ca unisex insa mi se pare prea feminin, dar depinde fiecare ce prefera, exista in definitiv si multe parfumuri masculine dulci.

Heliotrope by Etro 3.45 out of 5 based on 11 ratings and 5 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Etro Heliotrope fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Etro Heliotrope, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Heliotrope dupa Etro. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Heliotrope de Etro reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Keiko Mecheri Loukhoum Frederic Malle Portrait of a Lady Amouage Memoir Woman Estée Lauder Private Collection Tuberose Gardenia Robert Piguet Baghari 2006 Juliette Has A Gun Lady Vengeance Gucci Gucci Rush Chanel Coco Eau de Parfum By Kilian Back to Black Robert Piguet Visa 2007 Molinard Habanita Ineke Evening Edged In Gold Viktor&Rolf Flowerbomb Chanel Allure Sensuelle Rance 1795 Pres de Toi Lalique Encre Noire Pour Elle Guerlain L'Instant de Guerlain By Kilian Liaisons Dangereuses Amouage Reflection Woman Frederic Malle En Passant