Designeri » F-H » Floral Fructat « Grupuri

Caresse Fragonard de dama

Caresse Fragonard de dama

Caresse Fragonard de dama Imagini

Caresse de Fragonard este un parfum Floral Fructat de dama. Caresse a fost lansat in 2008. Parfumul prezinta caisa, floare de portocal, mandarina, piersica, iasomie si trandafir.

caisa floare de portocal mandarina piersica iasomie trandafir

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Caresse by Fragonard.

The One

Caresse Recenziile parfumurilor

Michelle
Michelle

La acest parfum eu simt note de piersică şi caisă frumos îmbinate cu iasomie. Nu este foarte dulce (nu e vorba de plăcintă sau dulceaţă de piersici), eu îl percep mai degrabă suav, foarte feminin şi, într-adevăr, uşor de iubit. Mie mi se pare foarte bine construit, rotund, potrivit pentru zilele mai calde, nu geroase.
Siajul şi persistenţa sunt moderate.

Este un fructat cu miros de piersici, caise, plus ceva flori ce se simt in plan secundar. Nu este un parfum juvenil, nici vorba, este un fructat usor aspru, elegant, matur, foarte frumos construit, asa cum ne-a obisnuit casa Fragonard. Este aproape un chypre-fructat ca si caracter, dar nu este totusi asa aspr, nu are miros de licheni, ci doar o asprime, care-i da eleganta. Siaj si persistenta moderate. Evaluare: 8/10

Asta vara m-am intors din Franta cu un singur regret: nu mi-l cumparasem din parfumeria Fragonard pe Caresse. Chiar nu stiu de ce nu l-am luat atunci pentru ca este genul de parfum care ti se baga pe sub piele si incepe sa-ti curga prin vene. Devine o parte din tine, iar eu simt ca mi se potriveste perfect. Dar mi l-am luat in sfarsit in iarna asta si de atunci suntem impreuna peste tot. Este un parfum cu care ma identific, usor de purtat si din cate vad si primit cu entuziasm de cei din jur.

De ce ma potrivesc cu el fantastic am aflat ulterior de pe internet facand niste cercetari nedumerita ca nu se aminteste numele parfumierului si am dat descoperit ca e vorba de Jean Guichard (Lou Lou, Obsession, So Pretty)! Este nimeni altul decat tatal celui care a plasmuit fericirea mea olfactiva Visa pentru Robert Piguet. Cei doi, tata si fiu lucreaza cam in acelasi stil, iar pentru Caresse s-a apelat la aceeasi nota de piersica redata in toata splendoarea ei, coapta, dulce si zemoasa, asa cum apare si in Visa.

Lucrurile insa difera apoi in mod evident. Daca Visa ia piersica si o invaluie in pielarie, aici nota fructata ramane in prim-plan subliniata de caisa si neroli care-i sporesc limpezimea si o fac acidulata.

Parfumul are o efervescenta de sampanie care te zapaceste si te seduce intr-un minut. E remarcabil de intens si il simt vreo 5 ore. Partea cea mai tare este tocmai linearitatea lui, mirosul ramanand neschimbat pe mine, timpul scurs nefurandu-i nimic din farmecul primelor clipe.

nelly_rose
nelly_rose

Un parfum caruia numele i se potriveste de minune.
E ca o boare de flori si fructe foarte usor vanilate care te mangaie placut precum un pulovar de casmir. Incepe destul de puternic cu note fructate de piersica, mandarina si, in mod special, caisa dar nu are nimic ostentativ si se aseaza frumos pe piele. Se simt si notele florale de la bun inceput dar parfumul e atat de rotund si bine facut ca nu iese nicio nota in evidenta, cu exceptia poate, a caisei. Nu evolueaza foarte mult.
Nu seamana cu niciun alt parfum desi pare un clasic. Este extrem de feminin si elegant, potrivit unei femei delicate si calde, imbracata atent dar nu office si nici provocator si care nu vrea sa deranjeze cu parfumul ei.
Parfumul are un siaj foarte frumos dar care se estompeaza treptat pana aproape de zero. Pe mine longevitatea este de 3-4 ore dar se pare ca pe alte persoane se mentine si o zi intreaga.
E un parfum usor de iubit care si-ar putea gasi locul in garderoba multor femei.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Fragonard Caresse fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Fragonard Caresse, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Caresse dupa Fragonard. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Caresse de Fragonard reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Robert Piguet Petit Fracas Robert Piguet Rose Perfection By Kilian Back to Black Guerlain La Petite Robe Noir Lorenzo Villoresi Teint de Neige L`Artisan Parfumeur Drôle de Rose Bvlgari Bvlgari Pour Femme Frederic Malle Portrait of a Lady Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea Profumi del Forte Versilia Aurum Serge Lutens Fourreau Noir Serge Lutens A La Nuit Terry de Gunzburg Ombre Mercure Chanel Chanel N°19 Serge Lutens Nuit de Cellophane Guerlain Mon Precieux Nectar Robert Piguet Alameda Guerlain My Insolence Robert Piguet Fracas Cartier La Panthere