Designeri » F-H » Floral Verde « Grupuri

En Passant Frederic Malle de dama

acvatic
ozonic
En Passant Frederic Malle de dama Imagini

En Passant de Frederic Malle este un parfum Floral Verde de dama. En Passant a fost lansat in 2000. Creatorul acestui parfum este Olivia Giacobetti. Parfumul prezinta castravete, liliac, grau, note de apa si petit grain.

castravete liliac grau note de apa petit grain

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about En Passant by Frederic Malle.

Lilas Mauve

En Passant Recenziile parfumurilor

maril
maril

Am ajuns astazi, in sfarsit, sa testez En Passant, tot datorita Ralucai, care are un talent iesit din comun de a face prezentarea unui parfum in asa fel incat ii simti efectiv mireasma.
Ziua mea de nastere este la inceputul lunii mai si o asociez intotdeauna cu liliacul, am primit aproape in fiecare an, inca din copilarie, buchete imense de liliac. Mi-am dorit un parfum care sa-i redea cu fidelitate mirosul. En passant a reusit peste asteptari, este proaspat, fresh si cald ca o zi superba de mai.
Se simte putin si castravetele si asta este foarte bine pentru ca de la el vine prospetimea.
Siaj si longevitate mare.
Astazi m-am indragostit de En Passant si sper sa avem o relatie cat mai lunga.
Si de ziua mea, anul acesta imi doresc sa primesc buchetul de liliac, dar in sticluta.

Rose_selavie
Rose_selavie

Sunt in posesia unei miniaturi de En Passant din decada 2000 si trebuie sa revin cu o descriere-comparatie intre acesta si cel actual.

Toata lumea stie ca in En Passant este vorba despre liliac in primul rand. E una din cele mai limpezi, naturale si delicate interpretari posibile ale acestei flori. Vezi Puredistance Opardu pentru un contrast, acela dezvaluind laturile mai senzuale ale florii, fiind singurul caz in care imi vine sa plasez liliacul ca efect langa narcotica tuberoza. Dar in En Passant e pastrat un ton suav si rafinat, care reuseste sa se mentina pe piele surprinzator de mult.

En Passant din 2000 Vs. actualul.

Well, se pare ca undeva pe drum parfumului i-a fost sustrasa o parte din esenta de liliac. Pe o mana am pus parfumul din miniatura veche (nu-i zicem vintage ca nu e cazul), iar pe cealalta cel pe care l-am luat mai recent. Cel vechi actioneaza ca un explozibil, BUM! parca imi infloreste un liliac violet pe mana. Celalalt in schimb e un liliac mai timid si mai acvatic. Natural si el, floare este clar recognoscibila insa nu are 700 cai putere ca dincolo.

And that`s all.

E vorba in primul rand de intensitati diferite EVIDENTE, iar celelalte aspecte…ca cel modern e mai acvatic poate fi rezultatul faptului ca reducandu-se concentratia de liliac permite ca si restul notelor sa pluteasca mai usor la suprafata, respectiv nota de apa (?) si castravetele sau ce o fi dand tonul acela reavan.

Imi plac amandoua.

talpas
talpas

En passant: simfonie despre liliac . Dar ce liliac! Doamne, niciodata nu am mirosit un liliac atat de frumos in parfum! Evoca primavara, vara timpurie prin veselia, prospetimea, gingasia lui. Eu cred ca se potriveste pt orice tinuta si orice ocazie, e atat de ELEGANT !

Claudias
Claudias

'I made wine from the lilac tree/Put my heart in its recipie/It makes me see what I want to see/ And be what I want to be' ( Nina Simone, Lilac Wine)
Un parfum ce m-a uimit cu onestitatea replicarii. Il inspir si am parca din nou 6-7 ani. Ma vad alergand prin curtea bisericii imbatata de aerul greoi, incarcat de polen, ametita parca de cadenta incantatorie a corului bisericesc. Si in acest mai, curtea bisericii a fost ca si in amintirea mea. Asa e de vreo 50 de ani: plina de iorgovani batrani si istoviti sub greutatea propriilor ciorchine cu flori. Tot in aceeasi amintire, la sfarsitul liturghiei, in drum spre casa mananc anafura din servetelul tinut starns in pumnii micuti. Aceasta asociere de flori de liliac cu grau imi evoca un melanj aproape ecumenic. Datorez mult acestei creatii. Mi-a redat o amintire pe care nu mai stiam ca o am.
Dupa descriere, e lesne de inteles ca parfumul nu e un contemporan prin acceptiune, asa cum s-ar intelege astazi, cand toata industria creeaza produse cu scopuri foarte bine determinate. Acesta nu este un parfum cu care poti face un statement. Vreau sa spun ca, de obicei, destinatia produselor cosmetice/ de consum e aceea de a imbraca, a 'aranja', a retusa, s.a.m.d...dupa caz. Ori acest parfum nu imbraca, ci dezbraca! Dar nu dezbraca pentru a accesa erotismul, ci dezbraca de artificii. Da, poti sa te simti usor vulnerabil purtandu-l deoarece te lasa bare skin, cu sufletul la vedere. Are o estetica 'deconstructiva'as putea spune; il vad mai degraba ca un anti-parfum, un parfum care te dezgoleste, in loc sa 'accesorizeze'. Un parfum-cuminecatura, ca o apa de botez care te spala de tina decorativa. Un parfum-panaceu, de scos din sifonier la nevoie, in momentele cand ni se face dor sa ascultam linistea din noi.

Un parfum cu miros de liliac, foarte realist redat. Pe langa liliac mai simt foarte discret nota de castravete. Este un parfum foarte proaspat, aproape verde, potrivit pentru primavara-vara, foarte asemanator cu apa de toaleta de la Yves Rocher - Lilas Mauve, difera bineinteles persistenta si siajul, acesta avand siaj moderat si persistenta moderata. Nota mea: 9/10

Fetita mea s-a nascut atunci cand a inflorit liliacul, iar la scurt timp apoi am descoperit En Passant...ma leaga amintiri pretioase de acest parfum care ocupa un loc aparte in preferintele mele. Deocamdata am o miniatura, am epuizat cateva mostre si in curand voi avea si sticla mare, sper sa nu dispara niciodata din productie. O creatie extrem de reusita care m-a fermecat din prima clipa si pot spune ca hiperrealismul din arta se poate extinde cu En Passant si in parfumerie. Mirosul cald de crusta de paine aurie proaspat scoasa din cuptor da o usoara tenta gurmanda, insa liliacul cel irezistibil se profileaza si predomina compozitia. Parfumul e suav, proaspat si usor acvatic. Exista multe parfumuri cu miros de liliac, dar pana acum n-am intalnit altul care sa-l depaseasca pe En Passant. Liliacul e destul de riscant de redat in parfum, oarecum s-a desacralizat mirosul sau datorita prezentei in multe produse de curatat baia, detergenti sau sapunuri, dar En Passant din fericire, e la ani lumina de toate acestea.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Frederic Malle En Passant fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Frederic Malle En Passant, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica En Passant dupa Frederic Malle. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre En Passant de Frederic Malle reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Xerjoff Lira Amouage Amouage Lyric Woman Puredistance Opardu By Kilian Back to Black Guerlain Mon Precieux Nectar Isabey Isabey La Route d'Emeraude Keiko Mecheri Loukhoum Serge Lutens Chergui MDCI Parfums Un Coeur en Mai Amouage Memoir Woman The Different Company Sublime Balkiss Hermes Hiris Puredistance White Lorenzo Villoresi Teint de Neige Tom Ford Noir de Noir Bottega Veneta Bottega Veneta Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Frederic Malle Carnal Flower Jul et Mad Paris Stilettos on Lex