Designeri » F-H » Floral Aldehidic « Grupuri

Iris Poudre Frederic Malle de dama

Iris Poudre Frederic Malle de dama

Iris Poudre Frederic Malle de dama Imagini Iris Poudre Frederic Malle de dama Imagini Iris Poudre Frederic Malle de dama Imagini

Iris Poudre de Frederic Malle este un parfum Floral Aldehidic de dama. Iris Poudre a fost lansat in 2000. Creatorul acestui parfum este Pierre Bourdon. Notele de varf sunt bergamot, portocala, lemn de palisandru, ylang-ylang si garoafa; notele de mijloc sunt magnolie, iasomie, crin, violeta, trandafir si aldehide; Notele de baza sunt stanjenel, mosc, ambra, vanilie, lemn de santal, abanos si vetiver.

bergamot portocala lemn de palisandru ylang-ylang garoafa

magnolie iasomie crin violeta trandafir aldehide

stanjenel mosc ambra vanilie lemn de santal abanos vetiver

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Iris Poudre by Frederic Malle.

Ferre Eau de Parfum
Chanel No 5 Eau de Toilette

Iris Poudre Recenziile parfumurilor

Lexa
Lexa

Iris Poudre este pentru mine singurul parfum despre iris pe care il accept,pentru ca este singurul intalnit in care aceasta floare nu miroase a carton.Un parfum cu un siaj si o persistenta foarte bune,un parfum frumos,stilat si extrem de cremos,ma face sa mi-l doresc fiind unul dintre putinele florale acceptate de nasul meu iubitor de bombe olfactive.Recomand cu drag.

marmar
marmar

Un parfum luxos așa cum spune si mariadid, dulce pudrat ,persistent ,de calitate așa cum sint toate parfumurile Frederic Malle . Nota 10'

Rose_selavie
Rose_selavie

UPDATE dupa testarea a editiei prereformulare in paralel cu cea actuala.

Printre irisii albastri si plapanzi ai editiei de azi eu simt niste aldehide discrete care prind bine compozitiei, o aereaza si confera irisilor un ton suav, imponderabil, deosebit de gingas. In acelasi parfum 15 ani mai devreme, totul era insa dominat de o aldehida cu iz de lesie extinsa amenintator de la Nord la Sud si de la Est la Vest peste tot amestecul. De sub ea doar cei tari mai scapa, respectiv vetiverul in primul rand cu armura sa umed-pamantiu-lemnoasa si apoi moscul. Dupa cam o ora buna de la aplicarea celui vechi deja ma gandeam ca parfumul mi-e dator cu un iris. Si cam pe atunci, timid de tot, bajbaind, un bebe iris abia ghicit si-a creat drum spre suprafata. E frumos da, parfumul e special si devine si mai special cu timpul. Are ceva tipic "chanelesque" chiar dincolo de aldehide. Emana noblete, nu stiu, poate i-as spune chiar auster, nu are nevoie sa fie imbogatit cu multe note ca sa para rasat. Daca ramanea asa, netrecand prin reformulare l-as fi numit Aldehide Poudre pentru acuratete.
Azi in schimb aldehida mareata a cedat locul irisului, rolurile fiind inversate. Iris Poudre din prezent pare mai dedicat florii, mai infipt in pamant, ceva mai clar si hotarat. Nu poti cere multa forta de la nota asta silfida si sensibila si cred ca e bine ca acum aldehidele au pierit pe fundal lasandu-l in centrul ansamblului. In consecinta actualul e un fel de neoclasic pe care eu personal care iubesc si Chanel 5 l-as purta usor in zile blande de primavara. Iar pe cel vechi il voi pastra cu grija, mirosindu-l uneori de dragul vremurilor de demult...

ala2006
ala2006

Din ce am testat pana acum, cred ca este singurul parfum in care am intalnit irisul cremos. Un iris elegant iar pe fundal ceva flori albe. Aldehilde n-am simtit, s-au ascuns de mine.
Un parfum cald, melancolic, ce te indeamna sa-l asortezi cu o tinuta romantica.
Persistenta si siajul se pare ca depind de fiecare persoana in parte pentru ca pe mine parfumurile de la Frederic Malle tin mult, cu siaj mediu.

sigrid
sigrid

Am impresia ca de la vreme incoace parfumierii s-au aruncat cu inversunare pe nota de iris care, generoasa cum este, indeplineste fanteziile tuturor, acceptand toate combinatiile. Asa ne-am trezit cu fel si fel de irisi : reci, pudrati, abstracti, murdari, fructati, politicosi. Sunt sigura ca mai sunt si altfel.
In aceasta lume pestrita in care nu mai conteaza care cu cine, cand apar cu nonsalanta, brat la brat in vazul lumii, cupluri de note care acum cativa ani n-ar fi indraznit sa se viziteze decat in secret, pe durata unui experiment kinky parfumistic, IRIS POUDRE e personaj de casa mare ce-si permite sa traiasca o izolare splendida de toti si de toate, fara sa-i pese de barfele care dau ca sigur ca printul se insoara cu stripteuza iar printesa face copil cu bodyguard-ul.
Noblesse oblige( sau, cum ar spune valetul lui , atentie fraierilor ca aristocratia nu este pentru oricine) ! Asta mi se pare mie ca transmite in destul de rarele lui aparitii publice.
Singurul gest lumesc ce-i scapa este mai mult un tic : scuturarea din cand in cand a superbelor plete aldehidice, gest care pe trecatorul de rand il face sa ridice nedumerit din umeri si sa se intrebe : oare cu ce parfum s-or da bogatii astia ?

nelly_rose
nelly_rose

Mi-a ramas gandul la el inca de acum un an, cand l-am testat prima oara. Acum, ca l-am retestat in liniste acasa pot sa spun ca imi place la fel de mult.
E un parfum linistit, cu un aer chic si frantuzesc caruia aldehidele ii confera eleganta. Acestea aduc aminte de Chanel no.5 sau de alte parfumuri aldehidice vintage dar aici au un aer modern, la fel ca si parfumul.
Iris in parfum, eu nu simt foarte mult, e imbracat de aldehide si de restul notelor. Initial, parfumul imi pare verde si pentru asta cred ca e si vetiverul vinovat. Se indulceste treptat cu vanilie si devine un parfum cald fara a-si pierde din aer si prospetime.
Imi place linistea si delicatetea lui. E un parfum frumos care transmite multa sensibilitate si in care se simte efortul creativ al parfumierului.
Asa cum v-ati astepta de la un astfel de parfum, nu sta foarte bine la capitolul tehnic. Siajul e moderat in prima ora ca apoi sa devina aproape zero. Longevitatea e cam de 4 ore. Poate cu ceva mai multe pufuri s-ar mai intensifica putin. Unii zic ca e foarte intens dar ori au alta piele ori au mirosit alt parfum sau vreo varianta initiala.
Am vazut pareri cum ca ar fi aproape masculin. Nici vorba, mie imi pare foarte feminin. Sincera sa fiu, nici nu stiu cum ar veni pe un barbat dar nu cred ca prea bine.

Parfumul este foarte interesant si bun, miroase a iris, tonka si vanilie. Ester un parfum ce miroase extrem de luxos, nu este un iris uscat, aspru, ci este unul perfect, echilibrat. Singurele lucruri care m-ar putea nemultumi ar fi persistenta si siajul. Asteptam ceva mai mult! Doamne, imi plac majoritatea creatiilor casei Frederic Malle! Pur si simplu sunt... pe gustul meu!
Siaj si persistenta moderate. Nota mea: 8/10

Imi place irisul in parfumuri. E gales, suav, fragil. Pastreaza o latura romantica de fiecare data si in general parfumurile cu iris in prim plan sunt foarte feminine, cu un usor aer nostalgic. Dupa indelungi cautari m-am oprit la Prada Indusion d`Iris Absolue, mai copt, mai intens si mai dulce decat clasicul Infusion. Dupa care o vreme n-am mai vrut sa testez nimic nou cu iris, poate de teama ca, inevitabil, as da iarasi de o comoara si imi voi trada favoritul.

Azi am incercat pentru prima oara Iris Poudre. Pudra este un alt ingredient caruia nu-i rezist, parfumurile pudrate fiind slabiciunea mea. Asadar ce poate fi mai atractiv pentru mine decat un parfum care uneste irisul cu pudra?

Iris Poudre incepe cu un ton reavan-umed si floral foarte captivant. Miroase din start a parfum de lux, impecabil lucrat. Inceputul e bun, dar ce urmeaza e si mai bun. Ploaia se opreste, norii se risipesc, pamantul incepe sa se usuce sub razele soarelui si irisul violet se scutura de apa. Miroase a iris dar si a boabe de tonka, pare un iris untos, usor cremos.

Pe masura ce trece timpul etapa asta se schimba si ea si crema de iris se usuca si incep sa prind un ton de aldehide. Este inconfundabil. Sunt aldehidele din Chanel No.5, cel mai clasic exemplu, aldehide crude si ozonice. Acum parfumul este mult mai verde decat a inceput si pare a reinterpreta cu note actuale o melodie clasica. Uneori remixurile sunt mai bune decat originalul. Originalul ramane oricum anonim, este vorba de o suma a parfumurilor cu iz verde produse prin anii `60. Iris Poudre le aduce un omagiu intr-un stil foarte personal.

Merge purtat de la rasarit pana spre apus, cand poate vrei sa te invelesti in notele calde ale unui parfum oriental.
E un parfum linistit ca oglinda unei ape in care se reflecta frumusetea celei care-l poarta.

Iris Poudre by Frederic Malle 4.16 out of 5 based on 20 ratings and 8 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Frederic Malle Iris Poudre fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Frederic Malle Iris Poudre, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Iris Poudre dupa Frederic Malle. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Iris Poudre de Frederic Malle reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Puredistance Opardu Xerjoff Lira Keiko Mecheri Attar de Roses Lorenzo Villoresi Teint de Neige Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Frederic Malle Carnal Flower Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Boadicea the Victorious Ardent Frederic Malle Portrait of a Lady Chanel Les Exclusifs de Chanel Beige Amouage Memoir Woman Tom Ford Noir de Noir Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her Amouage Honour Woman By Kilian Back to Black J.F. Schwarzlose Berlin Trance Guerlain French Kiss Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Tauer Perfumes PHI Une Rose de Kandahar Serge Lutens Chergui